אודי סגל וענת דוידוב

"התרעתי שבן גביר מהווה סכנה, לא רצו להקשיב"

מפכ"ל המשטרה לשעבר רב ניצב בדימוס משה קראדי תקף את השר על רקע החלטתו לא להאריך את כהונת נציבת שב"ס: "זה זעזוע"


אתמול (ג') פורסם כי השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר החליט שלא להאריך את כהונתה של נציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי, חרף השלכות המהלך בעיצומה של המלחמה. רב ניצב בדימוס משה קראדי, לשעבר מפכ"ל המשטרה, הגיב על התנהלותו של בן גביר והתייחס להחלטה.

"אני חושב שזה באמת מהלך פוליטי ציני כדי לערער את מי שטוען 'ביחד ננצח' וכו'. שב"ס ומשטרת ישראל הם ארגונים שמאוד לא קל לנהל אותם, והדבר שהם הכי זקוקים לו כרגע זה יציבות. המשמעות של החלפת מפכ"ל או של נציבת שב"ס כרגע זה פשוט זעזוע, כי בארגונים כאלה, החלפתו של ראש הארגון מביאה לכך שאחריו פורשים עוד כמה אנשים שראו את עצמם מתמודדים או לא מרוצים ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו אם זה מה שאנחנו זקוקים לו היום", אמר קראדי.

לדבריו, "גם לי הייתה ביקורת על התנהלות המשטרה והמפכ"ל, אבל זה לא שייך. כרגע אנחנו בשעת מלחמה ונכון להאריך את כהונתם, לפחות עד סיומה של המלחמה וכל ניסיון כרגע להחליף אותם, זה פשוט ניסיון לחבל בביטחונה של המדינה. אני כבר התרעתי לפני חצי שנה שבן גביר מהווה סכנה מוחשית ומיידית לביטחונה של מדינת ישראל, לא רצו להקשיב, והנה התוצאה".

עוד אמר: "בן גביר לא ניהל בחיים שלו חצי חוליה מצומצמת אפילו בצד"ל. הוא לא מבין מה זה מנהל תקין. אנחנו 20 יום לפני סיום כהונתם של המפכ"ל והנציבה. אי אפשר לנהל ארגון כשהפקודים שלך יודעים שאתה לא רלוונטי. בחירה של מועמד חדש צריכה לקחת בערך חודשיים-שלושה, למה? כי אתה צריך לאתר מועמד, אתה צריך להביא אותו לוועדת המינויים. אני מזכיר לכם שמאז שוועדת גולדברג התפרקה, אין לנו ועדת מינויים. זאת אומרת שהוא עוד לא איתר מחליף, ונניח שהוא איתר מחליף, צריך לבצע חפיפה".

"הוא מוביל לכך בהכרח שבתאריך של 17 בינואר, הארגונים האלה יהיו ללא מפכ"ל בפועל. זה מעשה סחיטה באיומים הכי קל שאפשר לעשות, למה? כי אז אתה בא לממלא המקום ואתה אומר לו 'תקשיב, אני ממנה אותך לממלא מקום, אם 'תתנהג יפה'. אני שם גרשיים בתתנהג יפה. אני מזכיר לכם שיש כמה עצורים שהוא מעוניין בהטבות עבורם, אז מה יותר טוב מאשר להשתלט על שירות בתי הסוהר? אני גם רוצה להגיד לכם מתוך ידיעה, שהשר בן גביר, כשהוא כותב שהנציבה לא ביצעה חלק מהמדיניות שלו, הוא צודק, הוא קורא לזה מדיניות והיא אולי קוראת לזה חוק. שלטון החוק זה דבר זר לו. הוא לא מכיר את החוק", טען קראדי, והוסיף: "אני רוצה להגיד מילה טובה לנציבת שב"ס, כי בניגוד למשטרה, כנראה היא לא נכנעה ולכן כרגע היא אמורה לסיים את תפקידה".

לקראת סיום השיחה, הדגיש: "מפכ"ל ונציבת שירות בתי הסוהר מתמנים על פי הצעת מחליטים של הממשלה. ברגע שאין הארכה, פג תוקפה ביום שבו נקבעה בהחלטת הממשלה. יכול כל שר בממשלת ישראל להציע עכשיו לממשלה הצעת מחליטים, להאריך את תקופת כהונתם. אני קורא לבני גנץ ולחברי הקואליציה להניח הצעה כזו. לא רק השר בן גביר יכול להציע הצעת מחליטים, גם הם יכולים, אז אדרבה - שיאתגרו עכשיו את כל שרי הממשלה ואת ראש הממשלה ושיניחו הם הצעת מחליטים להאריך את כהונת המפכ"ל ונציבת שב"ס ובואו נראה לאן זה ייקח".

עריכה: אמיתי דואק

27/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה קראדי
משה קראדי  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris