סיון כהן

"מתעצמת אצלי מחשבה שיש מבצע מאחוריו מדינה זרה"

ראש מטה משפחות החטופים רונן צור בתגובה להסתה נגד המשפחות: "מתקשה להאמין שזו פעולה שהיא רק פרי מחשבה של אזרחים ישראלים"


83 חלפו מהיום בו נחטפו רבים מתושבי עוטף עזה ומבלי מסיבת הטבע בקיבוץ רעים לשבי חמאס, ונכון לשעה זו 129 חטופים עדיין מצויים שם, כשעסקה אינה נמצאת באופק. ראש מטה משפחות החטופים רונן צור הגיב על התקיעות במשא ומתן, והתייחס לביקורת שסופג מטה משפחות החטופים. 

"לקחנו על עצמנו להתנדב לבקשת המשפחות ב־8 לאוקטובר כדי לסייע למשפחות להשיב את החטופים הביתה, כדי שלא יקרה להם מה שקרה למשפחתו של רון ארד, שליט ולמשפחת שליט, גולדין א־סייד ומנגיסטו", תיאר. "זה כנראה חטאנו הגדול. יש גורמים שמבחינתם פעולת המשפחות לא לגיטימית. המחשבה שהולכת ומתעצמת אצלי היא שיש כאן מבצע השפעה שעומדת מאחוריו מדינה זרה. ראינו תחקירים לפני על כספים שמקורם במדינות זרות ושמזינים כלי תקשורת מסוימים. אני לא מצליח להבין איך אזרחים ועיתונאים ישראלים ממתגים חטופים וחיילים הרוגים בצד פוליטי, חיילים לא הרוגים בצד פוליטי אחר, משהו לא הגיוני במה שאנו מתמודדים איתו כאזרחים, ובניסיון להחליש את הצבא ואת החברה. מתקשה להאמין שזו פעולה שהיא רק פרי מחשבה של אזרחים ישראלים. לא עולה את דעתי שישראלי שגדל פה, שירת בצבא והוא חלק מהמארקג החברתי יעשה דבר כזה מבלי שאיזשהו גורם זר עומד מאחוריו". 

על תלונה שהגיש נגד אדם שהגיע למטה החטופים ואיים על חייו, סיפר: "הגיע אדם למטה, התחיל לדבר בנימה מאיימת על כך שאנו עובדים אצל סינוואר, מדקלם נרטיב ומסרים שנשמעו בימים האחרונים בכלי תקשורת מסוימים על ידי עיתונאים חסרי אחריות וכנראה גם חסרי מצפון, ניגדש לכיכר החטופים, החל להשמיע אמירות מאיימות וניסה לתקוף את קב"ט המטה, וכרגע להבנתי מובא להארכת מעצרו". 

"נתבקשתי לתת עדות במשטרה על סרטונים מסוימים שהוא שלח בימים האחרונים, עשיתי את מלאכתי ואין ספק שאנו מרגישים את פירות השנאה המוגשים לכולנו כאילו לא קרה דבר ב־7 באוקטובר על ידי אותם אנשים שגרמו לקרע הנורא בחברה הישראלית וכנראה גם אין להם כוונה לעשות סוג של חשבון נפש", הזדעק צור. "למעט שם ורקע עליו, אני לא יודע לתת סממנים שישייכו אותו לקהילה כזו או אחרת. יש את הסרטונים שלו ואת הצילומים מהבניין בהם הוא מנסה לתקוף. לא הייתי במטה". 

"דרישתנו מהקבינט היא ברורה - לצאת מהקיפאון"

על הניסיון להשיב את יתר החטופים, אמר: "נאמר לנו מאז תחילת התמרון הקרקעי בדרום הרצועה שהלחץ הצבאי יוביל את סינוואר לשים הצעה. זה לא קרה. אחרי אמרו שהלחץ המדיני יעשה זאת וגם זה לא קרה. אנו רואים שמשהו השתבש בתהליך, והוא חייב לקבל טלטול חד, אחרת נקבל מצב של קיפאון. קיפאון במו"מ להשבת שבויים זה המצב הגרוע ביותר. דרישתנו מהקבינט היא אחת וברורה - לצאת מהקיפאון ולעשות כל פעולה כדי לשנות את העניין הזה מקצה לקצה. אני בטוח שבקבינט יש כוונה כנה ומלאה, ובתפיסתם נעשים כל הדברים לשחרור החטופים. התוצאה לא טובה. הדרך של ההסתה כנגד המשפחות בלתי לגיטימית, הן עושות מה שכל אדם היה עושה. לו ילדיו של רה"מ או שר הביטחון ושרי קבינט אחרים היו נחטפים, זה שהיו עושים. לטעון שבגלל כשל בניהול התמריצים חובת המשפחות לשתוק ולהמתין זה דבר לא לגיטימי.

"לא ראיתי הצעה של סינוואר להפסקת הלחימה, מעולם לא דרשנו את זה כמטה", הודה צור בסיום דבריו. "גם הפסקת הלחימה, מי מבטיח שאם זה יקרה יגיעו לכאן החטופים? אנחנו יודעים לאיזו מפלצת נתנו לגדול בגבול הדרומי בשנים האחרונות. מי אמר שהפסקת הלחימה תביא אותם? אנחנו נותנים לאסירי חמאס טיפול רפואי, צלב אדום, מפנקים אותם היטב בבתי הכלא במזון בשפע ומה לא. תואיל מדינת ישראל לחשב מסלול מחדש גם בעניין הזה. חמאס וחיזבאללה הם צבא איראני, והגיע הזמן שגם אנחנו כמדינה נשנה את הדרך. במקום סיסמאות, יואיל השר בן גביר להביא הצעה להכיר בהם כצבא איראני כדי שנוכל להשתמש באותם תנאים שחלים עלינו גם לצד השני". 

עריכה: מיכל קדוש 

28/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris