נפל דבר

ברוב של 8 מול 7: שופטי ביהמ"ש העליון פסלו את ביטול עילת הסבירות • ביני אשכנזי ('וואלה'): "הציגו את זה כחודו של קול, אבל זו לא בדיוק התמונה"


החלטה דרמטית: באופן תקדימי למדי, החליטו אתמול שופטי בית המשפט העליון לפסול את ביטול עילת הסבירות ברוב של 8 שופטים מול 7. מהן השלכות המהלך דווקא במהלך הלחימה הקשה? ביני אשכנזי ('וואלה') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"יום מאוד ארוך ועמוס, בסופו של דבר כפי שההדלפה פורסמה - רוב שמבטל את התיקון לחוק יסוד השפיטה, למעשה עילת הסבירות חזרה לחיינו", אמר, והוסיף: "החיים יימשכו, יש מלחמה וזה כרגע לא מעניין אף אחד. הציגו לנו את זה כאילו זה שבעה מול שמונה, זאת אומרת על חודו של קול, אבל זו לא בדיוק התמונה המלאה. כשמסתכלים על כל המכלול אנחנו רואים ש־12 שופטים אמרו במפורש שלבג"ץ יש סמכות לפסול חוק יסוד, זה אירוע משמעותי וזה הופך את כל התמונה בעיניי".

עוד התייחס לביקורות על העיתוי של הפסיקה, והדגיש: "מוטרדים, הם מוטרדים, זה מופיע בתוך פסק הדין. חלק מהשופטים התייחסו לזה באופן מאוד מפורש, אבל הם יותר מוטרדים שיש להם שופט שמדליף הכול החוצה. ממלא מקום הנשיא מתכוון לנהל חקירה מקיפה בנושא, ועדות לכך ניתנה כבר אתמול שהעותרים בעצם, מה שקורה בדרך כלל שהעותרים מקבלים טלפון רבע שעה לפני, מה שקרה אתמול שהעותרים צלצלו למדור בג"ץ והמדור אמר להם 'ממדרים אותנו'".

"זה כבר עדות לזה שהוא מתכוון לנקוט ביד מאוד קשה", טען, וסיכם: "מה הוא יעשה? זה שאלות שאנחנו לא מקבלים עליהם תשובה סופית. ממלא המקום צריך לדבר באופן מפורש מה הצעדים הבאים בהם הוא הולך לנקוט".

עריכה: שני רומנו

02/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בג"ץ עילת הסבירות
בג"ץ עילת הסבירות  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris