אודי סגל וענת דוידוב

"תחושה מורכבת אבל בסוף לאנשים האלה אין זכות לחיות"

עקב חיסולו של סאלח אל־עארורי, חמאס הקפיא את המגעים לעסקת שחרור השבויים • רונן צור, ראש מטה משפחות החטופים, שיבח את הפעולה והביע דאגה לחטופים


בעקבות חיסולו של סאלח אל־עארורי, סגנו של איסמעיל הנייה מנהיג חמאס, ארגון הטרור בעזה הקפיא את המגעים לעסקת שחרור השבויים. כיצד ממשלת ישראל נערכת לשינוי? מה עמדת משפחות החטופים בנושא החיסול? ענת דוידוב ואודי סגל דנו על כך ב־103fm עם רונן צור, ראש מטה משפחות החטופים, אשר הגיב לדברים.

"זה מה שחמאס הודיע, אם הוא יעמוד במילתו תהיה דחייה מסוימת. לא התקבלה הודעה על ביטול או הפסקה מוחלטת. הודעת הקפאה? הייתה יכולה לצאת הודעה קיצונית יותר", אמר צור, והוסיף: "תמיד זו תחושה מורכבת, אבל בסוף לאנשים האלה אין זכות לחיות אחרי 7 באוקטובר. כל הצמרת של חמאס צריכה להצטרף לאל־עארורי ויכול להיות שיחד איתה גורמים בחיזבאללה".

עוד הדגיש כי "אנחנו גם חולקים פה מחשבה כאזרחים ישראלים שלא מוכנים שהאנשים האלה יישארו על פני כדור הארץ, לצד הדאגה העמוקה לחטופים. אנחנו סומכים על חברי הקבינט שיודעים לשקול את השיקולים באופן כזה שחיסול יכול להוות גם סוג של תמריץ עבור חלק מראשי חמאס כרגע, להבין שיש להם בחירה בין מוות לבין שחרור החטופים. כל אחד מהם מבין גם את המסר, כל אחד מראשי חמאס מבין את המסר מאמש (ג') - אם לא תתקדם בדרך של שחרור החטופים, תמצא את עצמך עם אל־עארורי".

"סומכים על חברי הקבינט שיודעים לשקול את השיקולים" // צילום: ראובן קסטרו/וואלה

"אני יודע שיש איזו גישה שאומרת שכולם שהידים, מייחלים למותם, תרשו לי באופן אישי לפקפק. יכול להיות שהאנשים שיושבים עכשיו במנהרה כזו או אחרת והם לא מבקשים את נפשם למות, לא כולם עם דפוס התנהגות של שהידים, חלק אומר לעצמו 'אולי נחשוב על פתרון של גירוש מרצועת עזה, אולי אחרים, כחלק מעסקת שחרור חטופים גדולה'", טען.

פגישת נתניהו עם משפחות החטופים: "למיטב ידיעתי התרחשה בזמן שבוצע החיסול"

בהמשך התייחס צור לפגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם משפחות החטופים. "למיטב ידיעתי, הפגישה התרחשה ממש בזמן שבוצע החיסול. לא שנאמרו בה דברים או נרמזו רמיזות למיטב ידיעתי, אבל מבחינת הטיימינג זה ככל הנראה היה ממש באותו הזמן. המשפחות יצאו עם האמירה של ראש הממשלה שבימים האחרונים חל איזשהו מיקוח. אנחנו יודעים שיש מאמץ גדול של מערכת הביטחון להוביל לעסקה הומניטרית של שחרור חטופים, אנחנו עוקבים ונמצאים עמוק בתחושה שהיה אולי איזה חלון צר שנפתח, ואני מקווה שהוא יפתח בימים הקרובים מחדש".

"אני תמיד אופטימי, אני לא יכול להרשות לעצמי שום תוכנית עבודה אחרת, אבל מצד שני, כשאנחנו רואים שהדברים לא מתקדמים אני מניח שנייצר את מנופי הלחץ החדשים. מציע להקשיב למה שאמר אתמול ראש הממשלה, שהתוכנית להציע לראשי חמאס גירוש מרצועת עזה, המשמעות שלה היא סיום של חמאס כחלק מעסקה גדולה של שחרור החטופים - שזו מטרת המלחמה המקבילה. יש בכך משהו חדש, שונה, ואולי צריך לקדם אותו הרבה יותר במהירות יחד עם קטאר, מצרים וארה"ב", סיכם.

עריכה: שני רומנו

03/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיסול אל-עארורי
חיסול אל-עארורי  |  צילום: Marwan Tahtah/Getty Images
Paris