אודי סגל וענת דוידוב

"את הטראומה של שבעה באוקטובר בדרום - לא רוצים בצפון"

שוקי אוחנה, ראש עיריית צפת, על ההסלמה בצפון הארץ בסוף השבוע • הבהיר: "צריך למצוא לזה פתרון, ספק אם הוא אפשרי בהיבט המדיני"


מעל 60 רקטות מדויקות ירה חיזבאללה לעבר ישראל במהלך סוף השבוע. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם שוקי אוחנה, ראש עיריית צפת, אשר התייחס להגברת הכוננות באזור והביע את עמדתו בנוגע ללחימה אפשרית בצפון הארץ. 

"לא הופתעתי, אנחנו ציפינו לזה", הודה אוחנה בפתח השיחה. "אנחנו דרוכים כבר מספר שבועות, עשינו את ההכנות בהתאם. הופתענו מהכמות, מהעוצמה ליישובי הצפון. מעל 60 טילים, 90 ומשהו יישובים שנכנסו למקלטים. צריך להגיד פה - צריך למצוא לזה פתרון, זה לא יכול להישאר בצורה הזו. בשאיפה מדיני, אם לא צבאי, ספק רק אם אפשרי במדיני. צריך ליצור רצועת ביטחון, לא רצועת ביטחון שהקו הראשון בתוך מדינת ישראל. כאיש צבא לשעבר אני יודע שקשה מאוד לעשות במקביל, אבל זה ברור לכולנו שאי אפשר להישאר בסיטואציה הזו".

כמו כן, כאשר נשאל עוד כמה זמן יכולים תושבי הצפון להיות כפליטים בארץ, הדגיש אוחנה כי "הם עברו כבר את הסף. אני כעיר שאינה מפונה, ומקווה שלא נגיע לזה, ואני בטוח שלהגיע למצב של פינוי זה כאוס לא קטן. אני רואה את מה שקורה פה במועצמות האזוריות, ליבי איתם. זה לא פשוט, צריך למצוא לזה פתרון. אני לא רואה שהם נשארים עוד כי זה קשה מאוד, הם כבר כמעט שלושה חודשים בפינוי. כמה משפחה יכולה להתנייד והילדים לא במוסדות החינוך? ואני לא מדבר על העסקים, על הפגיעה".

עוד שיתף כי "גם לי כרשות יש פה פגיעה מאוד קשה. אין תיירות בעיר, זה פוגע, צריך גם כאן להכניס אותנו עד כמה שאפשר בפיצוי, ואני מנסה עד כמה שאפשר ליצור פה את השגרה ולהניע את גלגלי הכלכלה. אנחנו כאן בהיערכות כל הזמן וצריך למצוא פתרונות, זה לא יכול להימשך בצורה הזו".

"שכונה של כמעט 5 אלף תושבים, 6 מקלטים? זה בכלל לא הגיוני"

"מה הממשלה לא עושה מספיק בעיניך?", התעניין סגל, ואוחנה תקף: "מה היא עושה? אנחנו לא מקבלים כקו שני. אני עיר עם כמעט 50 אחוז פערי מיגון, עיר גדולה, ותיקה, שהבנייה שלה היו עוד לא לפני הממ"דים, ואני צועק את זה בכל מקום. כך צעקתי שאנחנו על השבר הסורי אפריקאי. זה מתקשר לזה, אי אפשר לשים אותנו כאן על הקו ואנחנו לא נקבל את הפתרונות. אנחנו לא מקבלים כמעט, הדבר היחידי שקיבלנו זו דחיפה לשיפוץ ולהעלות רף בתחום המקלטים המשותפים והציבוריים".

אוחנה הוסיף וזעק: "תחשבו ששכונה של כמעט 5,000 תושבים, שישה מקלטים - זה נראה הגיוני? זה בכלל לא הגיוני. בתחום המיגון אין להם פתרונות. עשינו את הכול, תפיסת נכסים לחירום, כל מה שיכול להגן, בשיתוף פיקוד העורף עברנו בבתים. בתחום המיגון כמו שבתחום רעידות האדמה אנחנו בהפקר מוחלט".

לסיום תהה סגל אם לתושבי הצפון יש את החוסן לעמוד בסיטואציה שבה ישראל תפתח במערכה רחבה בעומק לבנון. אוחנה הבהיר: "להערכתי כן. לא רק התושבים שלי אלא תושבי הגליל, כי אם מישהו חי באיזו אשליה שהתושבים המפונים בסיטואציה הקיימת, כמו שהיה בתום שישה באוקטובר, הם חוזרים לבתים, הם לא חוזרים. אף אחד לא יחזור לאזור הזה. אם אין ברירה נהיה כיפת הברזל של המדינה, אבל בוא נסיים וניתן פה פתרון אחת ולתמיד, כי את הטראומה של שבעה באוקטובר בדרום אנחנו לא רוצים אותה בצפון. לכן חייב לתת פה מענה מיידי".

עריכה: שני רומנו

07/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris