ינון מגל ובן כספית

"לקח לנו זמן עד שהבנו שאסור לנו להגיד 'אין מקום'"

הלוחם מנחם קלמנזון, שחילץ את רחל פריקר מהבית הבוער בקיבוץ בארי ב־7 באוקטובר, שחזר ביחד איתה בשיחה יוצאת דופן את מה שהתרחש באותם רגעים


מנחם קלמנזון ואחיו אלחנן שנפל במהלך הקרבות באזור העוטף, חילצו אנשים רבים מבתיהם במשך יום שלם במהלך 7 באוקטובר, בהם גם את בני משפחת פריקר שנכלאו בתוך הבית הבוער שלהם. בשיחה מרגשת עם רחל פריקר שחזר מנחם את החילוץ ההירואי. 

"קשה לשכוח את התמונה של הכלה של רחל כשהיא יצאה מהממ"ד בשבוע 40 (בהיריון) וההתרגשות, חודש אחרי זה לפגוש אותה עם התינוקת שלה, זה משהו שלא אשכח", שיתף ונזכר באותם רגעים: "קיבלנו דיווח שיש אישה בהיריון שצריך להוציא אותה בדחיפות. אחרי 13-12 שעות בממ"ד בלי מים, בלי כלום, חייבים להוציא אותה". 

"דהרנו לשם בג'יפ. כשהגענו אז הכנסנו לשם את רוב משפחת פריקר, אבל לא היה מקום לכולם, לקח לנו זמן עד שהבנו שאסור לנו להגיד 'אין מקום'. היו גם נגלות שיצאנו משם 15-14 אנשים בג'יפ ל־4 אנשים. אבל בהתחלה עוד חשבנו שיש דבר כזה מקום, ומסתבר שכשצריך אז יש מקום לכולם, אולי זה מסר למדינה שלנו", ציין. 

רחל פריקר אמרה בהתרגשות: "כשאני שומעת את הסיפור שלך כמי שהציל אותנו זה נשמע כל כך הירואי. אנחנו היינו בתוך סאגה מטורפת שלא הבנו אפילו מה קורה לנו. לעולם לא נוכל לשכוח את החילוץ הזה. בזכותכם בכלל נשארנו בחיים, זו מתנה ענקית שקיבלנו. לעולם לא נשכח את אלחנן. אני עוד זוכרת את קולו ואת תנועות הגוף והמילים שהוא אמר לנו. זה ילך איתי לכל החיים".

קלמנזון סיפר כי "נופר, הבת של רחל, לא רצתה להתפנות. היא לא הסכימה לצאת בלי אבא שלה. אלחנן פשוט ניגש אליה, טפח על החזה ואמר 'אני מבטיח שאני אוציא את אבא שלך', וכך היה".

04/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בית בקיבוץ ניר עוז
בית בקיבוץ ניר עוז  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris