נקודת מפנה
עם קובי דהאן ואופיר זילביגר

"הודות לתוכנית, סגרנו את המינוס ורכשנו 3 דירות"

מנסים לחסוך כסף ועדיין מתקשים להתמודד עם העול הכלכלי? • קובי דהאן ואופיר זילביגר על האופן שבו תוכנית פיננסית יכולה לשנות את חייכם • פרק 04


התנהלות כלכלית, כידוע, היא חלק מורכב בחיים שלנו; בניגוד למה שחושבים, אפשר לשלוט במישור הכלכלי שלנו ולהתכונן הרבה יותר גם להוצאות בלתי צפויות. בפרק הרביעי של הפודקאסט 'נקודת מפנה' בהגשת קובי דהאן ואופיר זילביגר על כל מה שעליכם לדעת כדי לשוב ולשלוט במצבכם הפיננסי, שוחחו השניים על הרגע שבו הבין אופיר שחייו הכלכליים, המשפיעים על שלל הזירות, צריכים להשתנות. 

"לחלק מהאנשים תכנון פיננסי הוא תחום חדש לחלוטין", פתח קובי. "אני קורא לזה להכין תוכנית עסקית למשפחה. יש לנו תוכנית עבודה בכל מקום שבו אנו עובדים, ואין לנו תוכנית למשפחה. המשפחה היא עסק. צריך תוכנית שבה ניתן לבחון איך התקדמת, איך אנחנו מקדמים את העסק שנקרא משפחה. זה קודם כול תהליך פסיכולוגי ובכלל לא תהליך פיננסי, צריך להגיע להבנה שזה חשוב לי ושאני עושה את הצעד. חלק מתוך אותו תהליך, הדחיינות, ה'אין לי זמן', 'אני לא נוגע בזה', זה נראה לי מסובך, השילוב של כל הדברים הפסיכולוגיים הללו מונעים מאיתנו לגעת בנושא, וזה יכול לתת לנו הרבה שקט נפשי ולייצר לנו אופק". 

בתגובה סיפר זילביגר: "תכנון פיננסי, בניגוד למה שהרבה אשים חושבים, הוא האומנות של להבין מצד אחד את החלומות, השאיפות והיעדים הפיננסיים של האדם והמשפחה, ומצד שני לשים את המקורות הכספיים. חשוב להבין למה זה לא עבד לנו עד היום או למה זה לא קל. להרבה אנשים יש קונספציות בנוגע לכסף, דברים שתוקעים אותנו במקום, כמו שאנחנו לא אוהבים להתעסק בכסף. במקום לפתור בעיות מהשורש, אנשים שמים פלסטר. מה קורה בעת משבר רפואי או כלכלי? מילואים של 3 חודשים? אנשים ששואפים להיות בסדר נופלים באיזשהו צומת בחיים".

"אתם לא צריכים לנסות לקבל כאפה כדי לעשות"

אז איך מתחילים להבין מה קורה לנו במישור הכספי? "יש להבין מה ההרגלים שהביאו אותי לנקודה הזו", אמר. "להרבה אנשים יש בעיה עם מורכבות המערכת הפיננסית. צריך להבין מה עוצר אותי". "לא התחלתי בתחום", הודה זילביגר. "בגיל 27, לפני 10 שנים, מצאתי את עצמי במינוס גדול. לא היה לי מושג בכסף, הייתי כבר אב לארבעה, הייתה לי עבודה מצוינת, אשתי עבדה, אבל לא הצלחנו לנהל את הכסף. היה בוקר שהלכתי לתדלק והאשראי לא עבר לי. ניסיתי עוד כרטיסים וגם הם לא עברו. בן 28, עם תואר שני, חייל ועובד מצטיין, עומד בתחנה כרטיס שלא עובר ומנסה לקושש כמה שקלים ממאפרת הרכב. באותו רגע 'אמרתי לא עוד'. אתם לא צריכים לנסות לקבל כאפה כדי לעשות. לקח לי 3 שנים עד שהבנתי שצריך תוכנית פיננסית. אחרי 3 שנים סגרנו מינוס של קצת יותר מ-160 אלף ש' וגם רכשנו 3 דירות להשקעה. זה שינה את החיים שלי, של ילדיי, ואולי אפילו של הנכדים שלי. הפכתי מאבא במינוס לאבא בפלוס. יורד לך הסטרס הפיננסי, הוא מביא מחלות ומחסל יחסים. ופתאום אתה פשוט פנוי יותר". 

"אחת הבעיות היא שאנשים מקבלים החלטות עם הגב לקיר", סיכם דהאן את השיחה המרתקת. "זו לא דיאטה אלא שינוי של אורח חיים. אנשים לא מבינים שהשורש הוא בשינוי ההרגלים והמודעות, להכין תוכנית. זה שאני מתוכנן, זה לא אומר שאני לא ספונטני. זה נותן לי יותר רוגע ושקט נפשי. משפט שאנחנו שומעים הכי הרבה מאנשים המצויים לקראת פרישה - חבל שלא ידעתי את זה קודם ופגשתי אתכם לפני 20-30 שנה, כי אז מצבי היה יכול להיות אחרת". 

06/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גרפיקה: אלון כץ
Paris