אודי סגל וענת דוידוב

"ישראל תצטרך להחליט מה היא עושה"

מחר (ה') ייפתח הדיון בבית הדין בהאג בתביעת דרום אפריקה נגד ישראל • ד"ר רועי שיינדורף, לשעבר המשנה ליועמ"ש למשפט בינ"ל, הגיב


מחר (ד'), במהלך יומה ה־97 של המלחמה מול חמאס, ייפתח הדיון בבית הדין הבין־לאומי בהאג, שבו תתמודד מדינת ישראל לראשונה עם תביעת דרום אפריקה נגדה נוכח ההתנהלות במהלך הלחימה. ד"ר רועי שיינדורף, לשעבר המשנה ליועמ"ש למשפט בין־לאומי, פרש את משנתו בנושא.

"דרום אפריקה פנתה לבית הדין. לטענתם יש בינם לבין מדינת ישראל מחלוקת לגבי הפרשנות והיישום של האמנה בדבר רצח עם. הם טוענים שמה שישראל עושה ברצועת עזה נופל בגדר רצח עם או השמדת עם, וישראל חושבת אחרת, ככה הם מציגים את הדבר הזה", הסביר עו"ד שיינדורף. "הם מבקשים מבית הדין להכריע במחלוקת, אבל באופן מיידי הם מבקשים מבית הדין להוציא צעדים זמניים במסגרת ההליך הזה, כי לשיטתם כרגע נפגעים אנשים והם מבקשים שבית הדין עכשיו ייתן צווים, אבל צו אחד מאוד מרכזי - שיורה לישראל להפסיק את פעולות המלחמה".

באשר לשאלה מה על ישראל לעשות אם בית הדין הבין־לאומי בהאג אכן יוציא צו לעצירת הלחימה ברצועת עזה, השיב שיינדורף כי "ישראל תצטרך להחליט מה היא עושה, בית הדין, אין לו כלים לשלוח איזה פקיד של בית הדין שיבוא ויעצור את ישראל, אבל מדינות יכולות להביא את העניין בפני מועצת הביטחון, שם נצטרך להסתמך על וטו של ארה"ב שזה לא כזה פשוט".

"זה לא משחק של אחד או אפס. זה לא שדרום אפריקה מקבלת את מלוא הצו או שבית הדין לא נותן צו בכלל. בית הדין יכול לתת צו חלול, שישראל חייבת לפעול רק לפי דיני המלחמה או שישראל יכולה להמשיך בפעולות הצבאיות בלבד שלא תבצע רצח עם - דברים שנראים כמו צו אבל במילא ישראל עומדת בהם. בית הדין יכול לתת צו בנושאים הומניטריים", הדגיש. 

"אנחנו יודעים שכוחות צה"ל לא מונחים למחוק את העם הפלסטיני"

לאור אמירותיו תהה סגל אם כאשר מדברים על המידתיות והעוצמה שמפעילה ישראל מול חמאס, ניתן להשתמש בעובדה שמטרת ארגון הטרור היא השמדת העם היהודי. עו"ד שיינדורף הבהיר: "זה לא התיק הזה, התיק הזה לא עוסק בפשעי מלחמה, מה מותר ואסור. האשמה נגדנו פה היא השמדת עם, שאנחנו רוצים פשוט למחוק את העם הפלסטיני, עד כמה שהדבר הזה מגוחך או רחוק מהמציאות. אנחנו יודעים שכוחות צה"ל לא מונחים למחוק את העם הפלסטיני מעל האדמה, עושים הרבה מאמצים להבחין. אהרן ברק יהיה שופט אחד מתוך 17 שופטים, 15 שיושבים באופן קבוע. נשיאת בית הדין כרגע אמריקנית, אבל השופטים האלה מגיעים מאזורים גיאוגרפיים שונים, וכל אחד בא עם הרקע הפוליטי שלו".

נוסף על כך התייחס המשנה ליועמ"ש למשפט בין־לאומי לשעבר לנוכחותו של השופט בדימוס אהרן ברק בדיון. "אני חושב שיש משהו שמכבד מאוד את בית הדין בזה שמדינת ישראל שולחת מישהו שהוא כל כך בכיר ומוכר, מישהו סמלי שמוערך בעולם. יש משהו יותר מסמלי באדם שיודע באמת מה זה השמדת עם, באופן אישי שרד כזה. האם באמת הוא יכול להשפיע באופן דרמטי על כל השופטים? לא על כל אחד, אבל בוודאי חשוב שיש שם נקודת מבט של מישהו שמגיע מרקע ישראל. אני מעריך שזה לא ייקח הרבה זמן, מעריך שזה בין שבוע לשבועות ספורים. זו ההערכה שלי".

"אני חושב שהקייס הישראלי או חלק יהיה בוודאי לומר שצריך להסתכל על הפעולות שנעשו, הפעולות מדברות בעד עצמן. בתיק הזה יש מרכיב שכדי להראות עבירה כל כך חמורה צריך להראות שיש כוונה, וכוונה אפשר ללמוד אותה. פה יש צורך לשכנע שחלק מההתבטאויות האומללות האלה לא מייצגות את המדיניות האמיתית", סיכם.

עריכה: שני רומנו

10/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: ג'מאל עוואד/פלאש90
Paris