אודי סגל ואלי כהן

"כל עוד הבעל במילואים צריך לתת לאשתו קצבה קבועה"

ח"כ פנינה תמנו שטה, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, על מאבקה לסיוע כלכלי לנשים שבני זוגן במילואים: "זה עדיין לא נפתר הרמטית"


בימים אלו, כאשר טובי בנינו ובנותינו נלחמים על קיומה של מדינת ישראל, יש מי שנותר מאחור - נשות המילואימניקים. ח"כ פנינה תמנו שטה, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, שיתפה על מאבקה למען אלו שילדו או שצפויות ללדת במהלך המלחמה ובן זוגן במילואים. 

"הבעיה מתחילה בזה שצריך מי שיזעק בשביל להבין שיש צרכים של מי שהופקעו חייהם", הכריזה חברת הכנסת בפתח השיחה. "לקחנו אותם לחזית, והממשלה הייתה צריכה לחשוב מה המעטפת הנדרשת ולא לחכות שאנשים יזעקו. לא חשבו שצריך לתת הטבות למילואימניקים. אנחנו מבינים כמה הן גיבורות מי שנושאות בנטל, גיבורות בתוך העורף זה הנשים. הן לא צריכות לבוא ולקושש".

עוד ציינה כי "יש התקדמות, ניתנו 9 מיליארד ש"ח להטבות למילואימניקים ומעטפת, אבל בתוך המסגרות אנחנו רואים שבשטח יש הרבה מאוד חסמים, וצריך לפתור אותם. כנסת כמו כנסת, אנחנו לא עם תקציבים. אני מאוד מקווה שגם שר האוצר וגם שר הביטחון והשרים הרלוונטיים יעזרו לנו לקדם את הנושאים הרלוונטיים".

ח"כ תמנו שטה הביאה כדוגמה את אותן נשים שמצאו עצמן יולדות כאשר בן זוגן במילואים. "הבעל בעזה, הוא לא זמין, יש עוד ילדים קטנים בבית, היא לא יכולה לחזור לעבודה. אנחנו דורשים להאריך את חופשת הלידה. האוצר לא אוהב שום וריאציה של הארכת חופשת לידה. זו לא חופשה, זה לא דומה לחופשה, קוראים לזה היום 'חופשת הורות'. הרי כך או כך, מה מצפים? נגיד עברו שלושה חודשים, מה מצפים מאותה אמא שבעלה בעזה? שהיא תשאיר ילד בן שלושה חודשים? איפה? המסגרות זה מגיל חצי שנה ומעלה".

"השבוע ניהלנו דיון בנושא הזה, הדבר שהצלחנו להתקדם אליו זה להגיע למענק. בהתחלה רצו לתת 4,500 וכרגע העלו את זה לעשרת אלפים ויותר, שזה יינתן לנשים האלה. כשהיא מקבלת שלושה חודשים הכול בסדר, אבל אחרי שלושה חודשים היא לא מקבלת שקל. אבל אני אומרת שכל עוד הבעל נמצא במילואים, צריך לתת לה קצבה קבועה פר חודש. כל תקופת השירות של בן או בת הזוג. זה עדיין לא נפתר הרמטית", הדגישה.

באשר לשיתופי הפעולה בנושאים אלו בין משרדי הממשלה והוועדות השונות, אמרה: "אני אציין לחיוב את ח"כ דוד ביטן, יו"ר ועדת הכלכלה. יכולתי לנהל את כל הדיונים בתוך הוועדה שלי בלבד. אני מאמינה שדווקא נושאים כאלה שנוגעים להרבה מאוד נשים, חשוב מאוד שגברים שעומדים כראשי ועדות יילחמו יד ביד איתי על הדבר הזה. יש תוצאות. אני בעצמי, בן הזוג שלי נמצא מעל 90 יום במילואים, והיום לא יכולתי להגיע לעבודה כי הילד חולה. כל העם צבא".

עריכה: שני רומנו

12/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברת הכנסת פנינה תמנו שטה
חברת הכנסת פנינה תמנו שטה  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90
Paris