ניסים משעל וטל שלו

"חלק מחוסר הניהול המדהים של ראש הממשלה"

בשל התנגדותו של שר האוצר, הממשלה דחתה את ישיבת התקציב ליום ראשון • הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר ('הארץ') מתח ביקורת חריפה


על רקע ההתנגדויות של שרים רבים להצעת התקציב, ובראשם שר האוצר בצלאל סמוטריץ', נדחתה ישיבת הממשלה בנושא ליום ראשון. טל שלו וניסים משעל דנו בכך ב־103fm עם הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר ('הארץ'), אשר הביע את דעתו בנושא ומתח ביקורת חריפה.

"זה חלק מהחוסר הניהול המדהים של הממשלה הזו, של ראש הממשלה נתניהו", תקף שטרסלר. "לאחר שמתכוננים, כמה מדברים על התקציב הזה, בסוף ב־9 בערב העיתונאים מקבלים הודעה שזה נדחה. לא הופעתי, אבל זה עצוב. אי אפשר אפילו לארגן פגישה? ישיבה של ממשלה על נושא כל כך חשוב? יש פעם שאין התנגדות? יש פעם שהשרים באים ואומרים 'אנחנו מסכימים לקצץ בחינוך, ברווחה, בתרבות, בתשתיות'? אף פעם".

עוד טען כי "בשנה רגילה הם מתנגדים, הם תמיד מביאים את הדבר הכי רגיש, הכי שכואב להגיד שאי אפשר לקצץ. נדבר רגע על תקציב החינוך, מה זה אי אפשר לקצץ בחינוך? בחינוך יש בירוקרטיה מטורפת. למה אי אפשר לקצץ את המחוזות? המפקחים? העובדים המיותרים? ועוד איך אפשר לקצץ. יש מקום לקיצוץ בכל המשרדים, כבר עשינו את זה בעבר".

להבהרת דבריו הביא שטרסלר מספר דוגמאות למשרדים שניתן לקצץ בהם. "למשל משרד המורשת, משרד לשיתוף פעולה אזורי, משרד המסורת, שוויון, תפוצות, המודיעין, הוא סיפר לנו בדיוק מה עומד לקרות בשבעה באוקטובר. הכול פיצולי פיצולים שלא רק עולים 1.8 מיליארד שקל, מדברים גם על בירוקרטיה. יש מכתב של נגיד בנק ישראל, שאין ויכוח שהוא הרי היועץ הכלכלי לממשלה, אין ויכוח שהוא איש מקצוע, וביום שלישי התקיימה ישיבה בנושא התקציב, אז את מי לא הזמינו? לא הזמינו את הנגיד. אז למחרת מה הוא עשה? הוציא מכתב מאוד חריף על קיצוצים, שצריך להעלות את המע"מ, וכתב 'אין ארוחות חינם'".

"זה בסוף יעלה לנו", ציינה שלו, ושטרסלר חיזק זאת: "תמיד זה עולה לנו. אי אפשר לעצום עיניים, אי אפשר לנהל מלחמה שעולה 200 מיליארד שקל ולא לקצץ בדברים אחרים. דיברנו על משרדים שהיא לא סוגרת, כספים קואליציוניים שהיא ממשיכה להעביר לאברכים, ישיבות, שטחים והתיישבות. היא לא עושה מה שצריך".

בתגובה לאמירותיו תהו צמד המגישים אם הוא רואה את ראש הממשלה בנימין נתניהו דופק על השולחן ומכריז כי חייבים לקצץ. שטרסלר הדגיש: "התשובה ברורה - אתה זוכר את אותו נתניהו שהיה שר אוצר? הוא קיצץ בקצבאות הילדים, אפילו בקשישים, הוריד שכר במגזר הציבורי עד 17 אחוזים. עכשיו הוא לא עושה את כל זה, הוא נהיה איש אחר לגמרי שמסתכל רק על הכסא שלו והבחירות הקרובות, ואומר 'יש כסף', כאשר אין כסף. דבר שבלתי נשמע בכלל. אין דבר כזה לתת כמה שצריך, תמיד יש מקום להתייעלות, לשינויים, לחפור בתוך התקציב פנימה ולמצוא דברים לא יעילים שם".

עריכה: שני רומנו

11/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר  |  צילום באדיבות המצולם
Paris