ניסים משעל וטל שלו

ממשלת החירום? "היינו צריכים להיכנס"

ח"כ אלוף (מיל') אלעזר שטרן התייחס לאי הצטרפות מפלגתו • על ניסיון השכנוע מול לפיד: "עשיתי מה שאני יכול" • עוד דרש תאריך לבחירות


זה כבר מעל 90 ימים בהם מוחזקים חטופים רבים בשבי חמאס, ולאחר תקופה ממושכת שבה לא נראתה באופק עסקה נוספת לשחרורם, כעת מתקבלים דיווחים על מגעים מתקדמים הכוללים את הגליית מנהיגי חמאס ועצירת הלחימה. טל שלו וניסים משעל שוחחו ב־103fm עם ח"כ אלעזר שטרן, לשעבר שר המודיעין וחבר פורום מטכ"ל, אשר הביע את עמדתו בנושא ואף התייחס לאי כניסת מפלגתו לממשלת החירום.

"אתמול הייתי בקריית שאול בלוויה, קורע את הלב, מג"ד שאיבד שישה לוחמים, קצינים בגדול ההנדסה. גם אותו מג"ד שהספיק, וגם לאחר מכן ניגשו אליי לוחמים מתוך אותה יחידה, ואומרים לנו 'אל תעצרו'", סיפר חבר הכנסת. "יחידה שספגה מחיר מאוד מאוד כואב, והם מבקשים מאיתנו 'אל תעצרו אותנו'. אני לא חלק מתוך המשא ומתן ואני לא מכיר את מה שקורה שם. אני מהבודדים שהתנגדו לעסקת שליט. יש לנו מחויבות, לא רק בגלל הכמות, גם בגלל שאנחנו כמדינה לא עמדנו במחויבות שלנו מול החטופים האלה. לכן זה לא אותו אירוע, יחד עם זאת, אני לא יכול לנהל משא ומתן כאן ולהגיד מראש על מה אנחנו מוותרים כשאני לא בקיא בפרטים".

באשר להקמת ממשלת החירום ללא מפלגתו, ביקש שטרן להזכיר כי הוא דווקא היה מאלו שחשבו שנכון לחבור לממשלת החירום נוכח המצב. "חשבתי שהיינו צריכים להיכנס. לא הסתרתי את דעתי אף פעם. אני חושב שאם גדי איזנקוט וגנץ לא היו מצטרפים לקבינט, בעיקר קבינט המלחמה, המצב שלנו היה הרבה יותר גרוע. כמובן שאני לא נהנה מההתנהלות של הקבינט המדיני־ביטחוני, מההתנהלות של ראש הממשלה, אבל גם אתמול אני פוגש לוחמים ומשפחות שכולות שבאמת מאמינים ביחד האמיתי שננצח".

"איך לא שכנעת את לפיד?", התעניינו צמד המגישים, וח"כ שטרן השיב: "תשאלו אותו, עשיתי את מה שאני יכול לעשות. היחד הוא באמת ממש אמצעי לחימה קריטי. זה כואב לי מאוד שראש הממשלה גם בעידן הזה עושה פוליטיקה, הוא לא צריך את נגיד בנק ישראל בשביל לדעת שתקציב המדינה שערורייתי, אנחנו בתקציב שעומד להגיע, אני אומר את זה בכאב גדול, יש שם כספים קואליציוניים לכאלה שמעודדים לא לשרת. זה עצוב מאוד. צריך להילחם בזה, גם בתקציב צריך להראות מה הממשלה הרעה הזו עושה".

חבר הכנסת המשיך ותקף: "ההתנהלות של הממשלה זה אירוע אחר לגמרי, זו באמת התנהלות כואבת, קשה. גם ראש הממשלה לצערי וגם התקציב הוא ביטוי לעשייה פוליטית בתוך המלחמה הזו. אם באמת הממשלה מבינה מה לעשות, הייתי מצפה שיקבעו תאריך לבחירות - לפני הקיץ, סמוך לקיץ - ומבינים שגוזרים אחורה מתי עוברים שלבים".

"העם בישראל צריך לדעת שראש הממשלה לוקח אחריות"

לאור אמירותיו שאלו המגישים בפליאה אם יש מקום לבחירות בעת הזו, כאשר מדינת ישראל עוד מדממת, וח"כ שטרן השיב בנחרצות: "לכן אמרתי לא במצב הנוכחי, דיברתי על 4־5 חודשים קדימה. ולעצור את הפוליטיקה עכשיו. אני בטוח שהבעיה הקשה של לעצור את הפוליטיקה היא לראש הממשלה, אבל העם בישראל צריך לדעת שראש הממשלה לוקח אחריות כמו שלקחו ראשי הגופים הביטחוניים, והם יממשו אותה ברגע שתסתיים המלחמה, יעשו את מה שצריך לעשות".

"כשיגמרו, יסיימו מצד אחד בדרום לבצע את עיקר הניקיון, לא שיגמרו לחסל את כל לוחמי החמאס, שיהיה ברור שהחמאס לא חוזר לעזה, בטח לא עם יכולת משילות וצבאית, וגם בצפון המציאות השתנתה, ותושבי הצפון יכולים לחזור לשם, לא משנה אם בגלל מהלך צבאי או מדיני. ואז אני חושב שאפשר להגדיר את זה מעבר ממצב למצב, וזה זמן שכל אחד מהגופים יעשה את חשבון הנפש", סיכם.

עריכה: שני רומנו

11/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלעזר שטרן
אלעזר שטרן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris