גדעון אוקו

"כולנו תקווה שמישהו פה יודע מה הוא עושה"

אביבית, אחותו של חנן יבלונקה החטוף כבר 98 ימים בעזה, זעקה: "האנשים האלה ב־7 באוקטובר התעוררו ליום שחור - אין סיבה שלא נחזיר אותם הביתה"


לאחר יום מ־90 ימים שבהם הוגדר חנן יבלונקה, שנכח במסיבת הטבע ברעים, כנעדר, השבוע קיבלה משפחתו הודעה שהוא אכן חטוף ומוחזק בשבי החמאס ברצועת עזה. רון קופמן ופרופ' אריה אלדד שוחחו ב־103fm עם אביבית, אחותו של חנן, אשר הביאה את זעקת משפחות החטופים.

בפתח השיחה שיתפה אביבית על התחושות לאחר שנודע לה שאחיה נחטף. "קל זה לא יכול להיות, אבל זה פותח את האפשרות שחנן, יש עוד סיכוי לראות אותו. זה נותן תקווה להורים, זה יותר מחזק כמובן. אבל אין קל, לאף משפחה שום דבר פה לא קל משבעה באוקטובר. התמודדות קשה מאוד. אין לנו שום מידע מלבד זה שקיבלנו את המידע שהוא חטוף. אין לנו מידע על מצבו, נקווה לאיזה אות חיים, אבל מאוד קשה כרגע כי כמו שאנחנו רואים אין איזשהו משא ומתן או חטופים בדרכם לישראל שיוכלו להביא לנו מידע. מצב מאוד בעייתי, מאוד בעייתי לקבל מידע עליהם".

"קטונו מלהבין, להביע או להגיד 'כל מחיר', אבל אין לנו ברירה - זו הזעקה היחידה של המשפחות", ציינה. "הימים מתארכים ומתרחקים, ואנחנו נכנסים אוטוטו למאה ימים בשבי. כל עוד אתה לא רואה משהו אחר או דרך אחרת איך להשיב אותם, אז הזעקה היא כל מחיר. תמורת כל מחיר להביא אותם הביתה. האנשים האלה בשבעה באוקטובר התעוררו ליום שחור ולא עשו שום דבר, אין סיבה שלא נחזיר אותם הביתה".

"המטה זה המקום שמשאיר את המשפחות בשפיות"

אתמול (ה') משפחות החטופים הגיעו לגבול רצועת עזה וצעקו ליקירהם המוחזקים בידי מחבלי חמאס. "אני מקווה שהם שמעו, מישהו שנמצא אולי מעל האדמה. מה שנעשה זה המשפחות עושות, זה לא פעולות יח"צ. פשוט מאוד רוצים אותם הביתה, אז מחפשים את הדרכים איך להשמיע. לא הייתי שם אתמול אבל צעקו גם לחנן. המטה הזה זה המקום שמשאיר את המשפחות בשפיות, מאפשר להם לעשות, להביע בכל דרך אפשרית, את מה שהם רוצים. אנחנו יוצאים למסע לילית ממחר, עצרת, אני נואמת באחת בלילה כי אנחנו צריכים להשמיע את קולנו ב־24 השעות הקרובות".

"אתם מתרשמים שעושים את המרב לשחרר אותם?", תהו צמד המגישים, ואביבית הודתה: "אנחנו רוצים להאמין. אני רוצה להאמין שהם עושים הכול, לשתף לא משתפים, לא נותנים לנו שום אינפורמציה מה עושים. אנחנו שואלים אבל לא מקבלים תשובות כדי שלא נפגע בשום פעולה צבאית או מודיעינית. כולנו תקווה שבאמת מישהו פה יודע מה הוא עושה, שתהיה איזו תוצאה בקרוב כי אני לא יודעת כמה ישרדו".

בהמשך לאמירותיה ביקש פרופ' אלדד להתעכב על הזעקה 'בכל מחיר', והתעניין אם המחיר שאנו מוכנים לשלם כולל את הישארותו של חמאס בשלטון בעזה. אביבית הבהירה: "לא אנחנו שולטים, לא אני ולא אתה. תחשוב לרגע, תחליף את המחשבה, תהיה אתה אח של חנן, מה היית זועק? כל מחיר. אתה שואל אותי מה זה כל מחיר? לא יודעת להגיד לך, אבל זו הזעקה - בכל מחיר להביא אותם הביתה אבל כמובן שלא יתנו להם כל דבר שהם רוצים. אנחנו מבינים את הסיטואציה, אבל בואו לא נשכח שכל מקבלי ההחלטות, גם מה שעשו בעבר, זה לא אני ואתה החלטנו לעשות, מישהו פה החליט שצריך לתת טיפולים לאסירים ביטחוניים".

"צר לי מאוד, אנחנו האזרחים משלמים מחיר כבד על החלטות שבעיניי לא היו נכונות ולא יהיו נכונות גם בעתיד. יש לנו ילדים פה במדינה הזו שצריכים להמשיך אותה, ואני מקווה שמישהו יתעורר ויבין שיש פה החלטות גרועות מאוד. אנחנו יכולים לזעוק עד השמיים, זה קשה מאוד. בכל מחיר נחזיר אותם לפה, לא נוותר", הדגישה.

עריכה: שני רומנו

12/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משפחות החטופים בהאג
משפחות החטופים בהאג  |  צילום: באדיבות משרד החוץ
Paris