אודי סגל וענת דוידוב

הוצאת כוחות מהרצועה: "טעות"

ח"כ דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי, ביקר את תפקוד הממשלה וקבלת ההחלטות במערכה: "הורדת הרגל מהדוושה לא מובילה לשחרור החטופים ולחיסול חמאס"


ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם חבר הכנסת דני דנון (הליכוד), חבר ועדת חוץ וביטחון ויו"ר הליכוד העולמי, אשר הביע את דעתו על התנהלות הממשלה ותפקודה במערכה שבעיצומה ובפרט בסוגיית שחרור החטופים.

"המתווכים עובדים, גם קטאר, גם מצרים. האמריקנים יותר אופטימיים", הסביר ח"כ דנון בעקבות הפרסום על מגעים מתקדמים בנוגע לעסקת חטופים נוספת. "הם שולחים איתותים על התקרבות של עסקה, אבל עדיין אני לא מכיר עסקה מגובשת שצריכים לקבל החלטה עליה. בהחלט אני חושב שאנחנו מחויבים לעמוד במטרות האלו והצלחנו לעמוד בהן בצורה חלקית, וזה לא מספק. כרגע שאנחנו רואים שלצערי הרב צה"ל יוצא מרצועת עזה, המאמץ הצבאי הנחוש שאני מאמין בו משנה כיוון לצערי. זה הזמן גם לעשות חשבון נפש לגבי מה עושים כרגע ואיך עושים את זה. אחד הדברים שצריכים לשקול, בנושא הסיוע ההומניטרי לדוגמה, אני הצעתי לייצר אזורים שבהם האוכלוסייה תקבל סיוע הומניטרי, אבל לא באופן אוטומטי להעביר סיוט הומניטרי לחמאס".

באשר למעבר בשלבי הלחימה והוצאת חלק מהכוחות מתוך רצועת עזה, הכריז ח"כ דנון כי "הורדת הרגל מהדוושה היא טעות, וצה"ל לצערי הרב בהנחיה של הדרג המדיני החליט לשנות את שיטת הפעולה, להפסיק לפעול בעוצמה ולהתחיל תהליך של יציאה - זו טעות, זה לא מוביל לשחרור חטופים, לחיסול חמאס. זו ההחלטה שהתקבלה, ולדעתי ההחלטה הזו לא נכונה. היינו צריכים להמשיך באותה עוצמה שבה התחלנו את המלחמה, היינו במקום אחר היום. למה זה קרה? היה פה לחץ אמריקני, החלטה של ההנהגה להיענות ללחץ הזה. זו הייתה טעות, היינו צריכים לומר לאמריקנים 'לא נוכל לשחרר את החטופים ולחסל את חמאס אם לא נמשיך בקצב'".

"מה ההשפעה של גנץ ואיזנקוט על תהליך קבלת ההחלטות בהקשר הזה?", התעניינו צמד המגישים, וח"כ דנון השיב: "אני חושב שזה חשוב שהם נמצאים בקבינט המלחמה, אני גם בוועדות שונות פוגש אותם ואומר את הדברים בצורה ברורה. אנחנו צריכים את האחדות הזו, זה חשוב גם במהות וגם בנראות. אבל בסופו של דבר, רוצים לראות תוצאות. מדינת ישראל מצפה לראות תוצאות מההנהגה, וזה כולל גם אותם, הם אחראים לניצחונות וגם לכישלונות. כרגע התחושה שהשינוי מגמה ויציאת כוחות צה"ל כשהחטופים עדיין שם וחמאס בעל יכולות משמעותיות ביותר - מאוד בעייתית. הדרג המדיני צריך להחליט - או שהוא משנה את דרך הפעולה שלו או את מטרות המבצע, כי כרגע אין הלימה בין הדברים".

חבר הכנסת המשיך והודה כי הוא אינו חושב שהפעולות המתבצעות בשטח תואמות למטרות שהוצבו בתחילת המלחמה. "הפעולה לא הולמת את המטרות, וכרגע אנחנו צריכים לומר לציבור את האמת - טעות תהיה לשנות את המטרות. לא נוכל להפקיר את החטופים ולהשאיר את חמאס לאורך זמן. זו תהיה טעות קשה. אבל אי אפשר לצפות שאתה מוציא את כוחות צה"ל, מעביר סיוע הומניטרי על עיוור לחמאס, ולצפות לתוצאה שהחמאס ימוטט והחטופים ישוחררו, זה לא עובד יחד".

"אנחנו בשעת מלחמה - גם משמאל וגם מימין יש אנשים ששוכחים את זה"

בסיום השיחה התייחס חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד להתבטאות של השר דודי אמסלם ולסגנון שנקט. "אני חושב שאנחנו צריכים להפנים שאנחנו בשעת מלחמה. האחדות חשובה, ואחדות צריך להפגין. אני מקווה שאחרי שבעה באוקטובר נשנה את הדרך שאנחנו מתווכחים, אבל אם זה לא יקרה, לפחות בואו נתאפק. אני בוחר את מילותיי בקפידה, בשעה הזו צריך להקפיד לא רק על התוכן אלא גם על הסגנון. כולנו עם תחושה קשה, קמים בבוקר, שומעים את השמות של ההרוגים. אני אומר בצורה מאוד ברורה שלא צריך לדבר בסגנון הזה, בתוכן הזה. אנחנו בשעת מלחמה, וגם משמאל וגם מימין יש אנשים ששוכחים מזה".

"זה לא חד צדדי. שמעתי בכנסת דיון ואת חברת הכנסת מירב בן ארי, איך היא דיברה לשרה סטרוק, לא זוכר שדרשתם הבהרות מאנשי השמאל למה הם מדברים ככה בשעת מלחמה. אני אומר לכל הצדדים - בואו נתאזר בסבלנות, נבין את גודל השעה ונחשוב איך אנחנו לא רק מדברים על אחדות אלא גם מפגינים אותה כלפי חוץ", סיכם.

עריכה: שני רומנו

17/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: 103fm
Paris