ינון מגל ובן כספית

"ביום שירו לצפון - אדמת ביירות הייתה צריכה לרעוד"

איתן דוידי, יו"ר מושב מרגליות, ביקר את תגובות ישראל למתקפות חיזבאללה • זעק: "לא מדובר בעדר כבשים - כדי להחזיר אותנו הממשלה תצטרך להתאמץ"


ההסלמה בצפון נמשכת: ינון מגל ובן כספית דנו במתיחות בגבול הצפון עם איתן דוידי, יו"ר מושב מרגליות, אשר תקף בחריפות את ממשלת ישראל ואת האופן שבו מגיבה למתקפות מצד חיזבאללה.

"אנחנו ערוכים, תמיד בצוהריים זה חוזר וקורה. אנחנו מחכים עוד כמה שעות, תכף יתחילו לירות עלינו", אמר דוידי בפתח השיחה. "המושב התפנה, אני נמצא פה, אנחנו נמצאים פה. מדינת ישראל לא דאגה להכול, לסגור את כל הקצוות כמו שצריך. יש לולים שצריך לבוא לטפל בהם. אם אני חשוף ללבנון, מי שמכיר את מרגליות, מבחינה גיאוגרפית נמצא מתחת לרכס. יורים עלינו יום יום, לא שעה שעה אבל יום יום יורים מהרכס. יורים על מרגליות טילי נ"ט, מרגמות. נפגעו בתים, לא טוטאלוס כמו במנרה או במטולה, אבל יש פגיעות בבתים, במבנה לולים, בבעלי חיים".

עוד זעק כי "חווה אחת שלי נפגעה פה, השמידו לי 170 אלף מטילות, פגיעה גדולה בצריכת הביצים בישראל. נפצעו לי שני עובדים שם, ובנס לא נהרג שם אף אחד. שבוע שעבר עוד חווה נפגעה מטיל נ"ט. אנחנו נתונים לחסדיהם. אנחנו מגיעים כל בוקר בחמש וחצי בבוקר למושב מרגליות, מתגנבים פנימה, אני מתגנב הביתה ואנחנו מנסים כמה שפחות להיחשף לחיזבאללה כי אנחנו ממש מתחת עיניהם של חיזבאללה. מי שהיה פה יודע שאנחנו נמצאים מתחת לאפם, הם רואים אותנו".

"אנחנו מגיעים בחשכה, יוצאים לפעמים בחושך, לפעמים נשארים לישון פה, אנחנו עושים הכול כדי להמשיך ולייצר מזון במדינת ישראל. אבל יש אבל מאוד גדול - לא רואים שמדינת ישראל עושה את מה שצריך לעשות פה", הזדעק. "לפני שלושה ימים נהרגה מירה עם בנה, שכנים שלנו, שולח חיבוק לאליהו. בן אדם מדהים, חקלאי ותיק, מה יש לומר. ירו עליהם לתוך הבית. אני לא מבין למה הבתים האלה לעזאזל נשארים פה ונותנים להם לירות עלינו כל פעם מחדש, למה הרכס לא נקי? לא אמרתי להחריב, את כל הבניינים שמשקיפים, שמשם יורים - להוריד אותם".

נוסף על כך הודה דוידי כי "לשיטתי, מזמן כבר היינו צריכים להפגיז את ביירות. אם ירו על מרגליות צריך להפגיז את ביירות. המשוואה צריכה להיות פשוטה - דין מרגליות כדין תל אביב. זה לא יכול להיות, זה מקומם. אתם בטח מצפים שאני אגיד 'אנחנו אוהבים את הצפון, את המושב, ואנחנו נחזור ונמשיך לגדל את הילדים', אז אני אומר לכם - לא, אל תצפו לתשובה כזו. נגמרו הימים האלה. תושבי הצפון לא יחזרו, על אחת כמה וכמה אם המצב נשאר כפי שהוא".

"אני רואה שאנשים כבר עכשיו מתחילים להתארגן במקומות אחרים. הצפון מתפרק. אנחנו באים ומבקשים דבר פשוט - לתת לנו ביטחון ומענה. יש הרבה דברים שמרגיזים, ואתה שומע את שר הביטחון, הלו, לא מדובר בעדר כבשים שאתה מעמיס אותנו על משאית, כדי להחזיר אותנו ממשלת ישראל תצטרך להתאמץ, לתת ביטחון כלכלי לתושבים, ביטחון צבאי", הכריז.

"אתה רואה מה קורה בעזה, אתה חושב שפה זה טיול שנתי?"

עוד קרא דוידי לממשלת ישראל להבין כי המצב הנוכחי בצפון הארץ לא יכול להימשך עוד הרבה. "הצפון צריך טיפול מיוחד, שיקום. הצפון צריך שיקום מהשורש. זה בלתי אפשרי. איך הגענו למצב הזה? איך הגענו ש־17 שנה אנחנו רואים שחיזבאללה מתחזק פה על הרכס. קנינו שקט בדם של תושבים? על הטעות הזו אנחנו משלמים. אתה רואה מה קורה בעזה, אתה חושב שפה זה טיול שנתי? שפה זה יהיה יותר קל? מדינת ישראל לא יכולה להסיק מסקנות משבעה באוקטובר? בסוג של הסדר חיזבאללה יחזור לקווי 1701? מישהו חושב?"

"ראש הממשלה, שר הביטחון, שרי הממשלה, רובם שמגיעים לצפון לא מגיעים ליישובים המופגזים, מעדיפים להישאר בלשכות מחוממות, לשבת עם ראש המועצה שילטף להם את האגו", תקף. "הם לא יורדים אלינו למושב מרגליות או כפר יובל. לא יכולנו להשאיר את תושבי הצפון כגדר חיה שנתונה לחסדי החיזבאללה. הדבר הזה היה צריך להתנהל אחרת. ביום הראשון שהם ירו לכיוון הצפון, אדמת ביירות הייתה צריכה לרעוד. זו הייתה צריכה להיות המשוואה. אתה באמת חושב שמדינת ישראל לא מסוגלת להתמודד עם שתי זירות? הרי זה יקרה, שאף אחד לא יתבלבל".

לסיום ביקש דוידי להבהיר כי "המלחמה עם לבנון תקרה. אם תדחה את הקץ תישאר פה, תגיע למלחמה הבאה עם צפון רעוע, חלש, ריק. אתם לא יכולים להשאיר אזרחים, כמות גדולה כזו, במשך שנה וחצי בחוסר ידיעה לאן זה הולך. אתם לא יכולים לבוא עוד שנה וחצי ולהגיד להם 'תחזרו לצפון'. אנשים לא יחזרו. שכרנו יצא בהפסדנו. יכול להיות שהמושבים פה יתפרקו. אנשים לא יחזרו. אנחנו מבינים שזה הולך להיות ארוך אבל אנחנו צריכים לדעת, מדינת ישראל צריכה לבוא עם הסבר מסוים לתושבים. תן לאנשים תאריך יעד. העורף חזק, אבל הכול מתחיל לקרוס. כל העם איתנו, אבל מישהו פה צריך להתעורר ומייד".

עריכה: שני רומנו

17/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ההסלמה בצפון
ההסלמה בצפון  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris