אודי סגל ואלי כהן

"אנחנו מדברים על ממשלה שוויתרה על החברה הערבית"

הממשלה צפויה לקצץ כ־4.5 מיליארד מתוכניות החומש למגזר הערבי • סמיר מחאמיד, ראש העיר אום אל־פחם, הגיב: "יש פה חברה שרוצה לסגור פערים"


בעקבות אישור התקציב החדש לשנת 2024 ועל רקע המלחמה שבעיצומה, נראה כי הממשלה צפויה לקצץ כ־4.5 מיליארד מתוכניות החומש למגזר הערבי. אודי סגל ואלי כהן דנו בכך ב־103fm עם סמיר מחאמיד, ראש העיר אום אל־פחם, אשר הגיב לדברים. 

"לא לתת לחברה הערבית כלום? אנחנו מדברים על ממשלה לא אחראית, ממשלה שוויתרה על החברה הערבית", אמר בזעם והוסיף: "תבין איך הם מוליכים את כל החברה שולל. הם אומרים שהולכים לקצץ בכל תוכניות החומש 15 אחוז, אבל כל בר דעת יודע שתוכניות החומש במדינת ישראל שוות 37 מיליארד שקל כאשר 32 מיליארד שקל הם לחברה הערבית. כלומר, 90 אחוז מהקיצוץ הוא מהחברה הערבית". 

עוד טען: "גם את מענק האיזון שאני כראש רשות השתמשתי בו בתוכניות של נוער בסיכון, של רווחה, של חינוך, אומרים לי 'גם זה הולכים לקצץ'. כלומר הקיצוץ בפועל מגיע ל־18 אחוזים. ולא רק זה, אומרים גם שהולכים גם לקצץ במשרדי הממשלה השונים עוד 5-3 אחוזים ששם אני נפגע גם בתעסוקה וגם בתחבורה". 

לדבריו, "אני מדבר על פירורי הלחם, לא מדבר על הקצפת. תוכנית חומש באה כדי לסגור פערים ולא באה כדי לדבר על הקצפת כמו שמדברים בכל מיני מקומות. המצב הזה אבסורדי".

מדובר בסכום שממילא לא מומש בעבר.
"הממשלה צריכה לעשות הכול כדי לבטל את כל החסמים, וחלקם נמצאים בחברה הערבית, אבל אני אומר בצער, הרבה מהחסמים נמצאים במשרדי הממשלה שממש מקשים בכל מה שקשור לאבני הדרך שהם בונים. אנחנו מנסים ומשתדלים להביא את הכסף".

לטענתו, "אנחנו נמצאים בתנופה בכל מה שקשור להשתלבות נשים ערביות בשוק העבודה. אנחנו נמצאים בעלייה של אחוזי הבגרות של התלמידים שלנו. אנחנו מדברים על עלייה בכל מה שקשור לסטודנטים שלנו שנכנסים לאוניברסיטאות. אנחנו מדברים על התמקצעות בשלטון המקומי - כל זה ירד לטמיון מחר בגלל אותה החלטה הזויה של הממשלה הזאת".  

"אנחנו מכירים בעובדה שיש מצב חירום וצריך לקצץ, אבל הקיצוץ חייב להיות דיפרנציאלי, וצריך להתחשב בכך שיש פה חברה שאנחנו רוצים לסגור איתה פערים. עכשיו המאבק שלנו ילך לזירה של הכנסת, ואנחנו לא הולכים לוותר בנושא הזה. אנחנו דורשים שישמעו אותנו", סיכם. 

19/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אום אל פחם - ארכיון
אום אל פחם - ארכיון  |  צילום: מתניה טאוזיג/פלאש90
Paris