ניסים משעל וטל שלו

"הפסקת המלחמה לא תביא לנו את החטופים"

ח"כ חנוך מילביצקי בתגובה לניסיון להוביל לעסקת חטופים נוספת • על נתניהו וגלנט: "מי אמר שהם לא מדברים?" • על התקציב: "היו דברים שלא אהבתי"


על רקע עסקת העברת התרופות לחטופים המצויים בשבי חמאס פורסם אתמול (ד') מפי גורם ביטחוני בכיר כי שר הביטחון והמערכת הביטחונית עודכנו מבכיר חמאס אבו מרזוק חמאס שלא יבדקו את משלוח התרופות. חבר הכנסת עורך הדין חנוך מילביצקי הגיב על הסערה והתייחס להתקדמות המלחמה. 

תחילה התייחס חבר הכנסת לאפשרות שיתקיימו בחירות לממשלה בעת מלחמה. "בחירות בעיניי בזמן הזה זה דבר גרוע מאוד. זה יעמיק וירחיב את המחלוקות שגם ככה קיימות. לא נכון להתעסק כרגע בבחירות. זה ממש לא מה שצריך, צריך בדיוק ההפך - להתעסק בהידוק השורות ואחדות. ראש הממשלה ושר הביטחון מנהלים את המלחמה הזו יחד עם השרים גנץ ואיזנקוט שנמצאים בקבינט המלחמה, מנהלים בינתיים את המלחמה הזו באופן מצוין".

בנוגע לביקורות על ניהול המלחמה הבהיר: "ניהול טוב של האירוע זו מלחמה שנמשכת שלושה חודשים, הישגים משמעותיים מאוד. קבינט המלחמה טוב שיש שם ביקורת, דעות שונות ולא כולם חושבים אותו דבר, זה חשוב מאוד. ובסופו של דבר יצא לי לשבת לא מעט גם עם ראש הממשלה וגם עם שר הביטחון, מי אמר שהם לא מדברים ביניהם? כשאני יושב עם שניהם הם מדברים ביניהם מאוד. הישגי המלחמה בעיניי מאוד מאוד ברורים כרגע".

"אני חושב שבסופו של דבר צריך להסתכל על השורה התחתונה - אלו ארבעה אנשים שמנהלים את המלחמה שללא קשר למחלוקות פנימיות בינם לבין עצמם מבינים את גודל השעה וגודל האירוע, ויודעים לשים את מה שחשוב באמת בראש. בינתיים זה עובד מצוין. מול ארגון טרור צריך כוח, כוח, כוח ועוד כוח. כוח והישגים צבאיים זה מה שהביא לעסקת החטופים הקודמת וזה גם מה שיביא לעסקה הזו, שלא תהיה להם ברירה", הדגיש.

לאור אמירותיו ציינו צמד המגישים את דרישותיו של סינוואר, בהן הפסקת המלחמה. ח"כ מילביצקי טען מנגד כי "צריך להביא אותו למצב שלא תהיה ברירה אלא לעשות עסקה, דרך העמקת התמרון. הפתרון הוא רק צבאי, אסור לרגע להפסיק את המלחמה. לא מדובר על הפסקת אש, כי הוא הבין מה קרה בהפסקת אש, זה לא עזר להם, הם מבינים מה קורה אחרי שמתעצמת האש. הם מבינים שלאט לאט הם מגיעים למקום שלא יוכלו להמשיך בעזה, ולכן הם צועקים בכל רגע 'אתם צריכים להפסיק את המלחמה', ודווקא בגלל שזה מה שהם אומרים אנחנו צריכים לעשות ההפך".

"להפוך את המלחמה הזו לעוד סבב - זו לא אלטרנטיבה"

"אתה מתעלם מהחטופים", תקף משעל, וחבר הכנסת חידד: "אני לגמרי לא מתעלם, אני רק חושב שהפסקת המלחמה לא תביא לנו את החטופים. אם אתה מסתכל מה קרה עד עכשיו, אז ברור לחלוטין שללא העמקת התמרון וללא לחץ צבאי לא נקבל מהם שום דבר". עוד הודה חבר הכנסת כי מבחינתו האלטרנטיבה של הפסקת המלחמה וההודאה כי לא עמדנו ביעדים שהוצבו בשבעה באוקטובר איננה קיימת. "להפוך את האירוע הזה של המלחמה הזו לעוד סבב זו לא אלטרנטיבה".

משעל סירב לקבל את תשובת חבר הכנסת והדגיש כי החטופים נגמרים בשבי חמאס, וח"כ מילבצקי הבהיר: "אני אומר בעקבות סקירות שאנחנו שומעים כל הזמן, אני אומר לך שזו הדרך שבה הגורמים הרלוונטיים חושבים שנכון ללכת ולהביא את החטופים. ההבנה הזו שאין ברירה וצריך להחליט או מטרת מלחמה כזו או אחרת, זה בדיוק הרעיון שחמאס רוצה שנחשוב וזה לא נכון. צריך להמשיך קדימה בכול הכוח לא להפוך את המלחמה הזו לעוד סבב - זה מה שיביא לנו את החטופים".

בנוסף התייחס חבר הכנסת לתקציב המתוקן 2024 שאושר בממשלה. "התקציב כולו עוד לא הגיע לכנסת, אמור להיות מונח ביום ראשון ואז נוכל ללמוד את כולו. ממה שראינו בינתיים היו דברים שמאוד לא אהבתי ולא הבנתי למה הם קורים. אמרנו שהפעם הנושא הזה של לחץ זמנים לא יעבוד ואנחנו נדרוש בירור מעמיק. כשרוצים לדון בוועדת כספים במשהו יכולים לדון, אם הוא יונח ביום ראשון הקרוב עד ה־19.2 אפשר לקיים דיונים. אנחנו יודעים לעשות את זה".

עריכה: שני רומנו

18/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חנוך מילביצקי
חנוך מילביצקי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris