ניסים משעל וטל שלו

"חטופים חוזרים אלינו מתים, לא רוצה להקריב אותם"

ח"כ אפרת רייטן בתגובה להחלטת מפלגת העבודה להעלות הצעת אי אמון בממשלה נוכח הכישלון בהשבת החטופים • טענה: "הייתי עוצרת את הלחימה בשלב הזה"


אתמול (ד') הודיעה מפלגת העבודה כי ביום שני הקרוב היא תגיש לצד סיעת יש עתיד ורע"מ הצעת אי אמון בממשלה, נוכח מה שתואר ככישלון בהשבת החטופים משבי חמאס. חברת הכנסת עורכת הדין אפרת רייטן הסבירה את הרציונל מאחורי המהלך.

"המעשה הכי פטריוטי בעיניי והכי אחראי שיכול להיות, זה להציף את מה שרוב הציבור במדינת ישראל חושב - אין אמון במדיניות, בממשלה ובגורמים שמובילים את המלחמה", טענה חברת הכנסת בפתח השיחה. "ראית שהייתה פה אחריות וממלכתיות מקצה לקצה מכל מפלגות האופוזיציה מהיום הראשון, וחלפו יותר ממאה ימים. עשינו הכול כדי לסייע לא רק במאמץ המלחמתי, באופן אישי מהיום הראשון של המלחמה הזו לא העזתי לבטא מילת ביקורת כמעט, למרות שהבטן הייתה מלאה, אתה שומע מיום ליום כמה הכעס והזעם גואה אצלם. לא מבינים לאן הולכים ומה התוכנית. אני חושבת שהגיע הזמן".

ח"כ רייטן המשיכה ותקפה את הממשלה: "המדיניות הזו נכשלת בכל רובד שהמדינה מנהלת. הצעת האמון שלנו הייתה בהקשר לאי הצלחה, הכישלון של הממשלה בהבאת החטופים. מעל 130 חטופים שלצערנו מדי שבוע אנחנו מקבלים תמונות זוועה וידיעות על כך שחטופים נרצחים בשבי, ושום דבר לא משתנה מבחינת המדיניות. אין פה אמון מבחינת ניהול הנושא הזה, שזה הצלת חיים. לפני העסקה הזו הייתה עסקה אחרת, עוד לפני התמרון הקרקעי, שכללה לפחות חמישים בני ערובה, חטופים. היא לא קרתה ונגררנו לתמרון הקרקעי, מאז איבדו את חייהם כל כך הרבה חיילים".

לאור אמירותיה התעניינו צמד המגישים מה הייתה עושה אחרת, וח"כ רייטן השיבה בנחרצות: "חד משמעית עוצרת כרגע את הלחימה בשלב הזה. ברשות מדינת ישראל יש לכאורה קלף אחד שאיתו היא מנסה להתמודד במשא ומתן להחזרת החטופים, וזה הפעלת הכוח הצבאי המסיבי, כי שאר הקלפים, אני לא רואה שכרגע אנחנו עושים בזה שימוש. לא לחץ בחו"ל על ראשי החמאס, הכספים שעדיין זורמים אליהם, האמצעים ההומניטריים ועוד כאלה וכאלה. החטופים חוזרים אלינו מתים, לא חוזרים אלינו אגב, גם הגופות שלהם נשארות שם, וכשאני נזכרת בנאום של נתניהו כשהוא החזיר את גלעד שליט - אלף מחבלים הוא החזיר וכרגע הוא לא מוכן לעשות צעדים אחרים אמיצים, וצריכות להיות פה החלטות קשות ואמיצות מצד קבינט המלחמה".

"התשובה שלי היא שאנחנו צריכים לעשות הכול, ואם זה כרוך גם בזה - התשובה היא כן. כרגע עלינו להציל 136 אזרחים שהופקרו, ואני לא רוצה להקריב אותם. זה יהיה סוג של פצע, עוד אובדן אמון בכל מה שקשור לערכים של מדינת ישראל", הדגישה. "לפי מה שאני שמעתי אתמול משר הביטחון המלחמה תימשך לפחות לעוד שנה, אז את אומרת 'אז זהו? אנחנו מקריבים את כל 136 החטופים? לא נחזיר אותם הביתה?', מישהו יכול לחיות עם התחושה שהוא לא עשה הכול? שהוא החמיץ פה אולי הזדמנויות אחרות?"

לסיום, כאשר נשאלה חברת הכנסת האם מישהו יכול לחיות עם התחושה שהפסדנו לחמאס ובגדול, הבהירה: "בוא נודה על האמת, ביום הראשון הופתענו והיה פה כישלון מהדהד רב מערכתי, גם של המדיניות של הממשלה, גם של הצבא, היה כישלון רב מערכתי. הפסדנו ביום הראשון. מאז, כשאנחנו מסתכלים על הניצחונות שלנו בקרבות בתוך המערכה, אין ספק שיש ניצחונות של הצבא. עד היום כשאנחנו מראיינים את האנשים שחזרו מהשבי ליבנו מצד אחד מתרחב ומצד שני נחמץ, אנחנו שומעים על האונס המתמשך שם, על ההתעללויות, העינויים, שאנשים נרצחים שם - איך אפשר לחיות עם התחושה הזו? יש להם מחויבות לאזרחי המדינה לעשות הכול כדי להשיב אותם".

עריכה: שני רומנו

18/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אפרת רייטן
אפרת רייטן  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris