סיון כהן

"ישראל העדיפה את התמרון על שחרור החטופים"

האם הלחץ הצבאי מוביל לשחרור החטופים או להפך, מעכב את העסקה? • ד"ר רונן ברגמן ('ידיעות אחרונות' ו'הניו יורק טיימס') הביע את דעתו בנושא


ביום ה־104 מאז תחילת המלחמה, כאשר החטוף הצעיר ביותר כפיר ביבס ציין יום הולדת שנה בשבי, סוגיית שחרור החטופים נעשית קריטית יותר ויותר. ובכן, האם הלחץ הצבאי באמת מוביל לשחרורם או ההפך, מעכב את העסקה? סיון כהן דנה בכך ב־103fm עם ד"ר רונן ברגמן ('ידיעות אחרונות' ו'הניו יורק טיימס'), אשר עדכן בפרטים והביע את דעתו בנושא.

לדבריו, "אי אפשר להשיג את שני היעדים כי הם מתנגשים. הייתה אפשרות לעסקה בערב הכניסה הקרקעית, וישראל העדיפה את התמרון על שחרור החטופים. סינוואר היה בטוח שישראל לא תחזור ללחימה אחרי הפסקת האש, אבל הוא טעה - ישראל תקפה והפתיעה. כך הוא הבין שהפסקת אש זמנית. היא באמת זמנית והמשוואה התהפכה לגמרי. העסקה הבאה לא תכלול הפסקת אש זמנית אלא סופית". 

בהמשך הוסיף כי "האינטרס המרכזי של סינוואר, אולי יותר משחרור החברים שלו מתא המאסר, זה הפסקת הלחימה ונסיגת כוחות צה"ל. הבעיות אינן בנכונות של הצדדים לדון אלא בדרישות של חמאס שישראל לא יכולה להסכים להן, ולהפך". 

לסיום טען ד"ר ברגמן כי "צה"ל אומר שייקח לו עוד שנתיים לסיים את המלחמה. האם מישהו חושב שהשעונים המתקתקים יאפשרו לישראל להיות עוד שנתיים בעזה? אני חושב שזה חישוב מאוד מוזר".

18/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיילי צה"ל (ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר)
חיילי צה"ל (ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר)  |  צילום: דובר צה"ל
Paris