גדעון אוקו

"לא נשאר מהסכם השלום שום שורה שלא הופרה"

האיום הבא של ישראל - מצרים? • סא"ל בדימוס אלי דקל, לשעבר ראש ענף מחקר השטח בחטיבת המחקר באמ"ן, הכריז: "יש עניין לכרסם בכוחנו"


בזמן שישראל בעיצומה של מלחמה רב־זירתית בצפון ובדרום, נשאלת השאלה החשובה - מה האינטרס המצרי בסיפור והיכן הוא מתנגש עם האינטרס הישראלי? אריה אלדד ורון קופמן שוחחו ב־103fm עם סא"ל בדימוס אלי דקל, חוקר מערכות תשתית בארצות ערב ולשעבר ראש ענף מחקר השטח בחטיבת המחקר באמ"ן, אשר פרש את משנתו.

"את השאלה למה לא התחלנו ברפיח גם אני שואל", הודה דקל בפתח השיחה. "היינו יכולים כבר ביום הראשון או השני, אחרי שהתאוששנו מההלם הראשון, לפתור את הבעיה לא על ידי התקשטות עם המצרים אלא לכבוש 3 ק"מ מצפון לרפיח העזתית. בכך למנוע את ההספקה השוטפת של נשקים וכו' ממצרים לרצועה, ומאידך למנוע התכתשות עם המצרים. לא עשו את זה, אני לא יודע למה לא, לא יודע אם שקלו את זה, אבל אני רק יודע שלמצרים יש עניין רב לשמר את היכולות של החמאס ברצועת עזה".

עוד הדגיש כי "למצרים מאז 56' יש עניין רב לכרסם בכוחנו. לגרום לנו לשתות דם מכל מיני ארגונים כמו הפת"ח שהם הקימו, וכל מיני דברים שהם עשו בין המלחמות על מנת להתיש אותנו, כשהם רוחצים בניקיון כפיהם. כיוון שיש לנו הסכם שלום, ויש גם אינטרסים אמריקנים, יש עניין רב להחליש את כוחנו. למצרים אין עניין, אם למצרים היה עניין קטנטן, זעיר, שעזה תהיה סינגפור, אז גם בימה של מורסי היא הייתה צריכה לחבר את עזה לרשת החשמל הענפה שבסיני - סיני מייצאת חשמל לירדן - ובכך למנוע את ההזדקקות של העזתים לתחנת הכוח שיש להם. אם מצרים הייתה חפצה בפתרון הבעיה הפלסטינית, היא הייתה יכולה לעשות את זה בימים שהיא שלטה בעזה. אין לה עניין בזה".

כמו כן, כאשר נשאל אם מצרים מעוניינת במלחמה מול ישראל, השיב דקל בנחרצות: "אני סבור ככה. אני חושב שאני זה שגיליתי את 60 המעברים ועוד יתר דברים. זה לא רק 60 מעברים, בשנה האחרונה, אחרי כל הסיפורים שלכאורה יש יחסים מופלאים בינינו לבין המצרים, מצרים החלה לחפור מנהרות ענק. מדובר במנהרות שקוטר הכניסה 7 מטרים, האורך סביר שעשרות מטרים. לצערי אני לא מכיר את כל המנהרות בסיני, מנהרות בצלעי ההרים, וזה על מנת לשמר נשק אסטרטגי. מדובר במנהרות אחסון נשק אסטרטגי, שהם החלו בשנה האחרונה לכרות בסיני, וזה לאחר שבגדה המערבית של התעלה הם כבר כרו מנהרות מסוג זה, בערך כשישים".

"אנחנו האויב, אני לא מכיר שום מקום שמצרים מתחמשת, מתחפרת, משקיעה הון עתק במעברים, שערים, תחמושת, דלק. אני לא סבור שכריית 60 מנהרות בסיני היא נגד איראן. זה נשק התקפי, שיהיה מוגן מפני תקיפת מטוסינו עד שיחליטו לשגרו. עושים את זה כבר עשרות שנים במזרח התיכון. כבר במלחמת שלום הגליל נעשו מנהרות שכאלה, בסוריה, אבל זה לא משנה, זה לא רעיון חדש. הרכב שמשגר חבוי היטב במנהרה ובשעת רצון הוא יוצא מהמנהרה, משגר וחוזר פנימה", הסביר.

בתגובה לאמירותיו תהו צמד המגישים אם המנהרות והפעולות שנעשות מצד המצרים אינן מנוגדות להסכם השלום עם ישראל, הכריז דקל: "לא נשאר מהסכם השלום שום שורה שלא הופרה".

עריכה: שני רומנו

19/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גבול ישראל מצרים - ארכיון
גבול ישראל מצרים - ארכיון  |  צילום: פלאש90
Paris