אראל סג"ל

"לחתום על העסקאות, גם אם זה לא מתאים לך"

אור גת, אחיה של כרמל המוחזקת בשבי חמאס, תקף: "יש לנו ראש ממשלה, שישיג תמיכה בין־לאומית למלחמה הבאה, לא אחרי שרצחו לנו 1,400 אנשים"


זה כבר 108 ימים שבהם מוחזקת כרמל גת בשבי חמאס. אראל סג"ל ויצחק בריק שוחחו ב־103fm עם אור, אחיה של כרמל, אשר זעק לשחרורה המיידי.

"צה"ל צריך לסגת?", שאל סג"ל בפתח השיחה, וגת תקף את עצם השאלה: "כאחד שלא יצא עוד משבעה באוקטובר, ימים ולילות מתחלפים, אני עדיין חי את אותו היום. עכשיו יש בבית בבארי 136 שבויים, אתה מדבר איתי על עסקאות של אחרי? הפסקת לחימה של אחרי? משהו עתידי? אתה מדבר על להציל חיים, של מי שיש לך אחריות להציל, שהם לא ייפגעו, ואחרי שהם הגיעו לסכנה שיישארו בחיים. לדעתי, התשובה המתבקשת זה שממש לא משנה אם תיפסק הלחימה או לא, משנה שאחותי והחטופים האחרים יחזרו, וכמה שיותר מהר".

עוד טען כי "יש כבר חודש עסקה שיכולה לבוא לידי ביטוי, גם העסקה הראשונה התמהמהה לפחות חודש וחצי. כל יום שהתמהמהו להשגת העסקה הראשונה זה עדיין שינה בשביל אלה שחזרו. עכשיו כל יום משנה לאחותי, ולכל השאר שמאבדים צלם אנוש ומתים, נרצחים. איתי ויוסי מהקיבוץ שלי, זה קורה כל יום. זו הייתה יכולה להיות כרמל. לא מדובר פה בפוליטי, אפילו לא מדיני ביטחוני, מדובר בדרך פעולה הכי ישירה שצריכה לקרות. הזוי שאנחנו בכלל מדברים על כל השאר. אימא שלי נרצחה יחד עם עוד 1,400 אנשים בזמן שלא היה צבא. אני גם גר בישראל, והלוחמים האלה זה חברים שלי, אני יודע מה קרה בכל הגזרות, לא רק בגזרת משפחתי".

בתגובה לאמירותיו הכריז סג"ל כי אם צה"ל יוצא, מבחינת חמאס זה ניצחון אדיר, וגת הדגיש: "ארץ ישראל למודת מלחמות ולא נצטרך לחכות הרבה עד המבצע, המלחמה הבאה, וגם הגדרות שבונים פה מבשרים על הבאות. איך אתה רואה שמנהלים עוד משהו כשהם לא מנהלים מאות אזרחים שעדיין חיים בידי האויב? אני לא מבין, אתה לא חושב שמוות של הלוחמים שעכשיו נכנסים ומסכנים את החטופים ואת עצמם, אתה לא חושב שסכנת החיים שלהם היא לשווא? שככה תציל אותם? יש הרבה דרכים לנהל את הכוח הצבאי שלך. אני אח של כרמל, כל דבר - אתמול".

"אנחנו בישראל, עכשיו יש המון אנשים עם משפחה חטופה או רצוחה. לכולנו יש אבדות, באמת מה שחשוב זה להתרכז בחיים - קודם כול בחיים של מי שאיבדנו, לשמר ולקדש, ובמי שעדיין בחיים ואפשר להציל. בואו נתרכז בזה. אחרי זה תלך לכל השאר, כל זה היה צריך להיות דיבור בשמונה באוקטובר. התיקון זה לחתום על העסקאות שמגיעות, גם אם זה לא מתאים לך", הבהיר.

"מתי אנחנו עוזבים את עזה? גם כשגדל שם טרור אנחנו מטפחים אותו"

באשר לשאלה אם צריך לשחרר את החטופים בכל מחיר, זעק גת: "כן. כל האסירים שהיו פה מה? הוציאו את האסון הכי נורא שהיה במדינה. יש אנשים שיש להם קצת יותר אחריות, כולל ראש הפירמידה. אחריות צריך לקחת. אנחנו פה במצב של שלושה חודשים אחרי זה, שנרמלנו את הסיטואציה, ועכשיו אנחנו יכולים לדבר על דברים מדיניים? לא. אתה עדיין באותו יום, של בני ערובה בבית. אם אתה לא יכול לעשות מבצע צבאי, תוציא אותם בדרך הכי מהירה, אחרי זה תעשה מה שאתה רוצה. אבל כרגע אתה במצב ביניים, אתה לא יכול לדבר על הדברים האלה. מה החשש שיהיה בהפסקת לחימה?"

"ברגע שאתה מוציא את צה"ל, נגמר הסיפור", אמר סג"ל בתגובה לשאלתו של גת, ואילו הוא הודה: "אני לא מסכים איתך, צה"ל יודע להיכנס ולצאת טוב מאוד בהרבה מקומות. גם יש מי שאחראי לערבויות בין־לאומיות. מתי אנחנו עוזבים את עזה? גם כשגדל שם טרור אנחנו מטפחים אותו. אנחנו בעזה, אנחנו מחליטים מה שקורה שם, גם עכשיו וגם לפני שבעה באוקטובר, הכול עלינו. יש לנו ראש ממשלה, שישיג תמיכה בין־לאומית למלחמה הבאה, לא אחרי שרצחו לנו 1,400 אנשים".

גת המשיך ותקף בחריפות את התנהלות הממשלה לפני אירועי שבעה באוקטובר ובמהלך המלחמה. "גררו אותנו למלחמה, מלחמה שידענו עליה, כולל שר הביטחון ועוד אלף אזהרות אחרות, עזוב, מה אנחנו מדברים? אנחנו עדיין באותו אירוע? מה אנחנו רוצים לקדש? חיים או מוות? אני מדבר איתך על חיים ואתה מדבר איתי על מוות. המעט שאני יכול לבקש שלעם בישראל, גם לפוליטיקאים, שיהיה ערך לחיים. אני משתדל למרכז את זה. עמדה כזו או אחרת היא לא רלוונטית, בקטע של להחזיר את אחותי בחיים אני לא יכול לחשוב דעה אחרת".

"אני יכול לקבל את מה שאתה אומר ולחכות שיודיעו לי שהיא מתה, אבל זו האופציה השנייה. גם עכשיו הזמן אוזל, זה עוד רבע שעה שאחותי חיה בשבי. זה מה שחשוב שיהיה, לא בשביל הצער שלי, אני אומר בלי קשר לדעות - תראה מה קורה פה, יש ראש ממשלה, זה לא יכול להיות, אין אחריות לא מכאן ולא מכאן, ובגדול מה שאני צריך ממנו, והוא יכול לעשות את זה, לחתום על העסקה. מה שאני רוצה עכשיו זה לצפות ממנו כמו כל ראש ממשלה בישראל שיקדש את החיים ויחתום על עסקה - להחזיר את החטופים כמה שיותר מהר. אזרחים שעדיין בחיים, יש אלף ואחד טיעונים למה זה הדבר הנכון לעשות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

22/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עצרת למען החטופים
עצרת למען החטופים  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris