אראל סג"ל

"הסיפור הוא סבלנות, אני בטוח שננצח"

ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על המשך הלחימה בעזה • הדגיש: "להכריע זה שרצועת עזה לא תהיה מקום לגור בו, שתתחיל הגירה מרצון"


עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל הממשלה הציבה שני יעדים - השבת החטופים ומיטוט שלטון חמאס. האם שני היעדים מתנגשים? אראל סג"ל ודוד ורטהיים דנו בכך ב־103fm עם צביקה יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים של 'חדשות 13', אשר פרש את משנתו.

"סינוואר לוחץ על כל נקודות הלחץ", הכריז יחזקאלי. "עם שני קווים מקבילים שיצאנו אליהם במלחמה ובסופו של דבר נרצה להשיג את שניהם, הם מתנגשים זה בזה, אין מה לעשות. ברור שאתה רוצה להכריע את חמאס, שלא יהיה חמאס פה כי כל העולם מסתכל על המאבק שלך, מאבק שיקבע את עתיד ילדינו בארצנו. זה מאבק ענק, אסטרטגי, גדול. גם עניין החזרת החטופים - לא תחזיר לא ניצחת, זה ברור. זה כלי במלחמה. תחשוב על המלחמה הזו בלי החטופים, היינו כבר מבינים מה מטרות המלחמה".

עוד טען כי "הוא מקיף את עצמו בחטופים ונוגע בכל נקודות הלחץ של החברה הישראלית. אל תשכחו שהחטופים נלקחו מלכתחילה כדי לייצר את פוליסת הביטוח הזו. תראו שהגענו למצב שהאמריקנים מציעים החזרת חטופים תמורת מדינה פלסטינית. אנחנו מתמודדים מול ארגון ג'יהאדיסטי".

לאור אמירותיו תהה ורטהיים אם האמריקנים מבינים זאת, ויחזקאלי השיב נחרצות: "לא. אם האמריקנים היו קוראים ספר לימוד אחד של הרשות הפלסטינית, אם הם היו מבינים לאן הם לוקחים אותנו, זה לפעמים יותר גרוע מחמאס. חמאס בא ואומר 'אני אזרוק אותך לים', אבו מאזן אומר 'אני אהיה חבר שלך ורוצה לזרוק אותך לים'. האמריקנים לא מכירים את הרשות הפלסטינית, לא יודעים כמה הרשות היא אויב. אתה היית מאמין שביום המאה ומשהו נדבר עם חמאס על עסקאות? הוא רוצה להשאיר את הקיום שלו. סינוואר רוצה למשוך פה זמן".

"מה שמיצית עכשיו במהלך הצבאי זה משהו שאתה יכול רק להמשיך איתו. תתפלל לזה שתגיע לתווך התת קרקעי בח'אן יונס, תישבר שם שרשרת הפיקוד, ואולי תוכל להציל את החטופים. הכרת הבעיה שלך, מהכרת הבעיה תיגזר התגובה, ייגזרו המהלכים שלך. אתה מבין מה קורה ברצועת עזה? עם מי יש לך עסק? אתמול חזרתי לימים הראשונים ששידרנו, אחת המילים שהיו שגורות בפי זה 'אתם לא יודעים עם מי יש לכם עסק'. אתה מבין עם מי יש לך עסק? אם תגיד לי כן אני מאוד שמח. האם אתה מבין שהדבר הזה מוקרן כאידיאולוגיה גם ביו"ש? האויב שלנו אכזר, אתה עכשיו במלחמה", הבהיר.

"אני אהיה בדו קיום רק עם מי שיכיר בקיומי"

עוד הודה יחזקאלי כי הוא מאותם אנשים שטוענים שמעטים האנשים החפים מפשע שמתגוררים ברצועת עזה. "האוכלוסייה הזו תומכת ועדיין מגבה את ארגון הטרור. להכריע זה שרצועת עזה לא תהיה מקום לגור בו, שתתחיל הגירה מרצון, ושום שלטון פלסטיני שהוא תומך ג'יהאד או מחנך לג'יהאד. עד שהשכונה שלנו לא תבין שהיה פה ניצחון אמיתי, מהדהד, כואב, עם הרבה שקט אחריו, לא תוכל להגיע לזה, כי אז אתה לא תישאר מדינה".

"אתה רוצה להיות נחמד לעולם, האירופים והאמריקנים מצידם שישחטו אותך", תקף. "אכפת להם? ביידן נותן פה הפסקה לחמאס, הוא רוצה להקים רשות פלסטינית, אני לא מאמין לו שהוא רוצה לשמור עליי באסטרטגיה. תחשוב על לגיטימציה בין־לאומית, והסכין תתקרב אליך לבית. הם מספרים לעצמם את סיפור הפליטות, ואין מה לעשות. אני אהיה בדו קיום רק עם מי שיכיר בקיומי. אחרי שבעה באוקטובר אתה מדבר איתי על שתי מדינות? זה עניין של צדק. הם לא מכירים בצדק שלך, וכל עוד לא תכיר בזה אני לא חושב שזה דו קיום".

לסיום הסביר יחזקאלי כי "ברגע שתפסיק עם ההרתעה הם שוב יצמחו לך מתחת לאף, כי שם יש את תרבות הג'יהאד. ברור שכולם רוצים שננצח, זה גם זמן וגם אין לנו את תמונת הקרב. מי מתדלק יותר את התקשורת? זה כמויות די שוות. אתה שומע כל מיני דברים ומגבש לך תמונת קרב שנראית כרגע כמו דשדוש. אני בטוח שננצח".

עריכה: שני רומנו

24/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris