אודי סגל ואלי כהן

"מוצא את עצמי יותר ויותר נבוך מאמירות סטרוק"

ח"כ אליהו רביבו, מרכז הקואליציה בוועדת הכספים של הכנסת, ביקר את תלונותיה של השרה על שכר השרים • הוסיף: "ב־2025 לא יהיו כספים קואליציוניים"


השבוע התבטאה שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק על שכר השרים, ואף טענה כי היא עצמה מכירה שרים שאינם סוגרים את החודש. דבריה של השרה עוררו סערה גדולה, והביקורות לא איחרו לבוא. בשיחה עם אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל פתחון לב, הביע ח"כ אליהו רביבו, מרכז הקואליציה בוועדת הכספים של הכנסת, את דעתו על אמירתה השנויה במחלוקת.

"אני מוצא את עצמי יותר ויותר נבוך מאמירותיה של השרה סטרוק, גם בנושא, גם בעיתוי וגם בדרך שבה הן מגיעות לעולם ויוצאות לתקשורת", הודה חבר הכנסת. "אני לא הדובר שלה, צר לי אם היא נופלת בלשונה. אני משוכנע שבדרך כלל כוונותיה שונות אך משום מה הן יוצאות לעולם ולתקשורת באופן כזה שמביך אותה ואת כולנו".

עוד התייחס חבר הכנסת לתקציב 2024 ולשינויים שנעשו בו בעקבות מלחמת חרבות ברזל. "ראשית עוד לא הונח בפניי התקציב, עוד לא נפגשתי עם שר האוצר, אני מקווה שזה יהיה ביממה הקרובה כפי שקבענו. לומר שאני שמח ומברך על כל חלקיו, זה יהיה מופרך מדי. לומר שיש לי תחושת אופטימיות וסיפוק מסוימת, זה יהיה נכון יותר. כפי דרישתי, הייתי הראשון לדרוש את ביטול המושג הגרוע שנקרא כספים קואליציוניים. הוא הבהיר שלא יהיו יותר כספים קואליציוניים, לדרישתי הצטרפו אט אט חבריי בכנסת, גם יו"ר ועדת הכספים הצהיר שמדובר בפתרון גרוע. ואנחנו בדרך לבשורות מהפכניות שלא היו שנים רבות".

"כספים קואליציוניים יעברו מן העולם בע"ה. עדיין יהיו, הרבה פחות מכפי שהיו מתוכננים להיות, אבל יהיו רק בגלל ייעוץ משפטי שהתקבל על ידי היועמ"שית", חידד והוסיף: "ההצהרה היא שב־2025 לא יהיו כספים קואליציוניים, עמדתי על כך, הבהרתי שאם לא יינתן לכך מענה, לא אוכל להיות חלק ממי שתומך בתקציב ומאפשר לו להתקדם בוועדה. זה הישג חשוב, מרענן, עם עוד כמה בשורות שאני זוכה להיות או ממקדמיהן או מהיוזמים שלהן".

"התקציב נותן מענה באופן אחראי ושקול לאתגרים החדשים"

כמו כן, כאשר טענו צמד המגישים כי ישנה בתקציב בשורה רעה לאוכלוסייה המוחלשת בישראל, ביקש ח"כ רביבו להסביר: "התקציב הזה הוא הרבה יותר מאוזן מכפי שהיה אמור להיות. נותן מענה באופן אחראי ושקול לאתגרים החדשים שאנחנו פוגשים אותם מאז 7 באוקטובר. אירחנו את נגיד בנק ישראל שביטא את עמדתו, שמתכתבת היטב עם מה שאני מדבר עליו כרגע. אני רוצה לקוות שנהיה אחראים, מתונים ורגישים כלפי האוכלוסיות החלשות באשר הן. מתן מענה לאוכלוסיות, גם אם עדיין התקציבים שהם מקבלים עוברים באמצעות כספים קואליציוניים, מדובר במתן מענה לאוכלוסיות חלשות. מתן מענה לעסקים שנפגעו, עובדים שיצאו לחל"ת. מתן מענה לאוכלוסייה מפונה, רגישות כלפי עסקים ואוזן קשבת".

"תמיד אפשר להסתכל על חצי הכוס הריקה. אנחנו לא נשאיר אף בטן ריקה, אף משפחה רעבה. נהיה אחראים, קשובים, וככל שיעלו עוד צרכים שלא יקבלו ביטוי בתקציב שעדיין לא ראיתי, אז אנחנו נעמוד על המשמר ונבטא את עמדותינו", הדגיש והביע את עמדתו על קיצוץ תווי המזון: "לפני שהוחלט על קיצוץ, אני לפחות לא שמעתי מכם שבאים ואומרים שלא יקצצו בזה, וכשמקצצים כי זה חלק מכספים קואליציוניים וכל אחד צריך להיכנס מתחת לאלונקה, אז שואלים למה מקצצים שם. המצב הכלכלי במדינת ישראל הוא כזה שכולם צריכים להתגייס, והקיצוץ צריך לבטא את הצורך והמצב, וזה לא יכול לדלג על אף אוכלוסייה צודקת ככל שתהיה בקיום התקציב שלה".

צמד המגישים לא קיבלו מרגוע מתשובתו של חבר הכנסת והתעכבו על הקיצוצים הנרחבים מהביטחון התזונתי ומתקציב הרווחה. "איך אתה יכול להגיד שהאוכלוסייה המוחלשת מקבלת מענה אם פגעתם בה פעמיים?", תקפו, וחבר הכנסת מיהר להרגיע: "כפי שאמרתי, אני אבקש לדייק - אין לי כובע כזה רחב, אני לא מייצג את השלטון. נכון, אני חבר כנסת מטעם הקואליציה אבל אני לא מייצג את הממשלה. יש לי הרבה חילוקי דעות על הממשלה, אני מרבה לבקר אותה. לכן אני מציף אתגרים, נאבק על נושאים שחשובים בעיניי, ואתם מדברים על נושאים שחשובים מאוד מאוד בעיניי. כשאני אראה את התקציב ואבחין שבוצע קיצוץ לא מאוזן מול סוגיות אחרות שצריכות להיות מקוצצות, אני אבטא את עמדתי".

"אני לא חושש, דין וחשבון אני מוסר לריבונו של עולם ולקהל בוחריי, לא לאף אחד אחר. אני עומד על כך - התקציב יבטא את הצרכים, ובתוך זה אני מבין שכשרוצים לדבר על קיצוץ ולדאוג לתקציב שקול ואחראי, צריך לקחת בחשבון שחלק מהאוכלוסיות שבאמת זקוקות יקבלו אבל יקבלו פחות", הכריז. "מי כמוך יודע אלי (מנכ"ל פתחון לב) שכשרוצים לוודא שהכלכלה תפרח כדי שתהיה אפשרות לתת לאוכלוסייה מוחלשת, צריך לספק מנועי צמיחה במשק. גם עניין שוק הדיור הולך להיכנס לרפורמה בעניין הצורך בהתייחסות למיסוי בדירות, גם בדירות שניות ושלישיות, ואנחנו צריכים להסתכל על זה בראייה רחבה. אם לא נדאג לתת תמריצים למנועי צמיחה במשק - לא יהיה מאיפה לתת לאוכלוסיות מוחלשות".

לסיום הבהיר חבר הכנסת אליהו רביבו, מרכז הקואליציה בוועדת הכספים של הכנסת: "יש לי ביקורת מרובה על אנשי האוצר שהם מציגים לנו את התקציב רגע לפני הצבעה. אני מבטא את זה שאנחנו לא חותמת גומי, לא אני ולא שאר חברי הקואליציה".

עריכה: שני רומנו

26/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אליהו רביבו ואורית סטרוק
אליהו רביבו ואורית סטרוק  |  צילומים: יונתן זינדל/פלאש90 ומרים אלסטר/פלאש90
Paris