ניסים משעל וטל שלו

"טראמפ עשה מהפך, נראה ששום דבר לא עוצר אותו"

האם נשיא ארה"ב ה־45 עשוי לפלס את דרכו חזרה לבית הלבן? • שגריר ישראל בארה"ב לשעבר דני אילון: "הוא הגיע לנקודת שפל אחרי בחירות האמצע"


באופן מפתיע ללא ספק נשיא ארצות הברית ה־45 דונלד טראמפ, המנסה לחזור לתפקידו, ניצח גם בפריימריז בניו המפשייר לאחר ניצחון מוחץ באיווה. דני אילון, לשעבר סגן שר החוץ ושגריר ישראל בארה"ב, התייחס לידיעה.

"זה פשוט מרתק לראות את הפסיכולוגיה הפוליטית של ההמונים בארה"ב, במיוחד בצד הרפובליקני", אמר איילון בפתח השיחה. "כמעט שנה והוא עשה מהפך, הוא הגיע לנקודת שפל אחרי בחירות האמצע, כשהרפובליקנים בקושי השיגו רוב דחוק בציבור, אחרי שנתיים די כושלות של ביידן היה צפוי מהפך גדול, ואז האשימו את טראמפ. והינה שנה אחרי, לגמרי תמונה הפוכה. ואם שמים אצבע על מה קרה - זה כל המאבקים המשפטיים שלו. מהיום שהתחילו להגיש נגדו תלונות ומשפטים, היום יותר מארבעה, הוא הציג את עצמו כקדוש מעונה, וזה מתבטא בסקרים ובתוצאות שאנחנו רואים".

על מתחרתו של טראמפ ניקי היילי הדגיש: "ניקי היילי למעשה שמה את כל מאווייה על הקמפיין של ניו המפשייר. היא באמת חשבה שהיא תגיע לתוצאה טובה שם, היא לא הגיעה. לדעתי נקודת המבחן האמיתית שלה תהיה בשבוע הבא, במדינה שלה שהיא הייתה שם מושלת, לשם עוברות הבחירות המוקדמות הבאות. זה יהיה ממש משפיל ואז היא תצטרך לשקול את עתידה, להערכתי אז היא תעזוב, אלא אם היא לא תפרוש אלא רק תודיע על השהיה".

כמו כן, כאשר נשאל מתי צפוי בית המשפט לקבל החלטה בענייניו של טראמפ, הסביר איילון כי "עדיין אין תאריכים מדויקים, ופה כל שופט פועל לפי לוח זמנים שלו. בית המשפט הכי קרוב שאמור לתת החלטה זה בית המשפט באטלנטה ג'ורג'יה, שם יש שופטת שחורה שמנהלת את התיק, שפה מדובר על ניסיון שינוי התוצאות. כרגע נראה ששום דבר לא עוצר אותו, וגם אם הוא יורשע, ואז כמובן הוא יכול לגשת לערעורים. כרגע אם אתה שואל אותי, ההערכה שלי - בית המשפט לא יעצור אותו".

לאור אמירותיו ביקשו צמד המגישים לדון בהתמודדות ראש בראש בין נשיא המדינה הנוכחי ג'ו ביידן לטראמפ. איילון עדכן על מצב הסקרים: "הוא מגדיל אפילו את הפער, מגיעים כבר לכמעט שישה אחוזים. ראש בראש ביידן מול טראמפ, טראמפ מוביל מול ביידן ומגדיל את הפער. פה יש באמת רחש בחש, גם אצל הדמוקרטיים. מבחינה פורמלית, טכנית, חוקתית, המועמד נקבע בוועידה. הוועידה הדמוקרטית תהיה בשיקגו באוגוסט, עד אז יכולים לקרות כל כך הרבה דברים".

"אם מסתכלים על הקמפיין הקודם שהיה, הוא ניצח את טראמפ מהמרתף. אז הייתה לו גם סיבה למה הוא לא יוצא לאירועים, הפעם זה יהיה הרבה יותר קשה. ביידן הוא הנשיא שערך הכי פחות מסיבות עיתונאים בזמן שהוא נמצא בבית הלבן. הבריאות שלו זה עניין מאוד מובהק, גם אם לפעמים רואים שהוא מדי פעם מלא אנרגיה, יש כל מיני תאוריות רפואיות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

25/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דונלד טראמפ
דונלד טראמפ  |  צילום: Brandon Bell/Getty Images
Paris