ניסים משעל וטל שלו

"באופן פרדוקסלי הממשלה מחזקת את חמאס"

סגן הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום לשעבר אלוף (מיל') דן הראל תקף את התנהלות הממשלה במלחמה: "זו התנהגות לא אחראית שנובעת ממניעים פוליטיים"


על רקע המלחמה הקשה מול חמאס, aזהו יומה ה־111, ולצד התגברות הירי אל עבר יישובי צפון הארץ והניסיון להוביל לעסקת חטופים נוספת עולה השאלה כיצד ייראה היום שאחרי ברצועה, והאם יושג הסדר מדיני מול חיזבאללה. אלוף (מיל') דן הראל, לשעבר סגן הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום, הביע את דעתו על שלל הזירות ועל התנהלות הדרג המדיני והצבאי.

"מבחינת הלחימה בעזה אני רוצה להפריד בין שתי קומות, הטקטית והאסטרטגית", ביקש הראל לציין תחילה ופרש את משנתו: "כמות הכוחות בעזה דוללה בצורה דרמטית, בעיקר יחידות מילואים שיצאו החוצה למנוחה, היערכות ואולי מעבר לצפון. יש לנו סד"כ לא גדול בעזה היום, כיוון שצפון עזה ומחנות המרכז הושגה בהם שליטה מבצעית, מחבלים יש ויהיו שם שנלחמים כגרילה, אבל המסגרות הגדודיות נשברו לחלוטין. חלק מהן נסו, חלק גדול נהרגו, וכרגע יש שם לחימה גרילה".

עוד הסביר כי "היחידות שנשארו נמצאות בתוך מגננים ופועלות על פי משימות, מודיעין וכו'. המקום היחידי שיש בו לחימה זו ח'אן יונס, ח'אן יונס אוגדה 98 עם שש חטיבות מבצעת שם לחימה אבל הלחימה, למעט חריג אחד, לא מבוצעת במישור האופקי אלא הרבה מאוד במישור האנכי. כלומר, חודרים למנהרות, מטהרים מנהרות. יש שם כנראה גם חטופים, לא כולם, חלקם".

"פה המלכוד. איך צה"ל יכול לצאת למבצע חיסול שהם (צמרת החמאס) מקיפים עצמם בחטופים?", תהה משעל, והראל השיב נחרצות: "אפשר לצאת, וכשיגיעו לדילמה יצטרכו לפתור אותה. הפתרון יהיה, אם ישאלו אותי, נוטה לצד של החטופים, ויכול להיות שניתן פס לצמרת החמאס. אני לא חושב שנגיע למצב הזה. אני לא חושב שסינוואר, מבחינתי הוא לא תמונת הניצחון. אם נהרוג אותו יהיה יחיא אחר, באותו היום. לכן, אני מציע שנפסיק לחפש לנו סמלים ונתמקד במשימות שהדרג המדיני נתן לצבא. הדרך המדיני אמר לצבא 'אתם תפגעו קשות ביכולות הצבאיות של החמאס, תפגעו קשות ביכולות הארגוניות של החמאס וביכולת השלטון שלו'. את הדבר הזה עשו, עושים ועשו חלק מאוד מאוד נכבד".

סגן הרמטכ"ל לשעבר הוסיף והדגיש כי "שליש מאנשי החמאס נהרגו, שליש לפחות נפצעו, כל השאר נסו לכל עבר. אז זו פגיעה מאוד קשה, כי היכולות הארגוניות, אנחנו יורדים את התע"ש, התעשייה הצבאית החמאסית, ומפרקים אותה, מפוצצים אותה, מגיעים למנהרות האסטרטגיות, פוגעים במוצב הפיקוד העליון שלהם וכו'. היכולות השלטוניות נפגעו מאוד קשה, פעם אחת סמלית שהגענו לפרלמנט, ופעם שנייה שהשתלטו על כל משרדי החמאס, לקחו את הכול, ומי שירצה לשלוט ברצועה, אם זה יהיה חמאס תהיה לו בעיה מאוד מאוד גדולה. את ההנחיות של הדרג המדיני הצבא עושה ועשה בצורה מעוררת התפעלות אחרי הכשל הנורא שאנחנו לא שוכחים אותו בשבעה באוקטובר".

"ביום שיהיה שקט בעזה, הצפון יירגע"

נוסף על כך, ביקר דן הראל את התנהלות הממשלה סביב שאלת 'היום שאחרי'. "הבעיה נתונה בדרג האסטרטגי, בהחלטות האסטרטגיות שפשוט אינן. צבא לא יכול להילחם בלי מטרה מדינית, הפעילות הצבאית היא בסה"כ המשכה של המדיניות. לכן הצבא יצא בלי הנחיה למצב, מה שקוראים בלשון לא מקצועית 'היום שאחרי', אני קורא לו התכלית האסטרטגית, כל הדברים שצריכים להחליט עליהם לפני המערכה. זה לא קרה, שמעתי את ראש הממשלה שלנו אומר 'שילחמו, יש מספיק זמן'".

"הצפון קשור לדרום. מה שיש לנו זה חיזבאללה, כנראה בהוראת אדוניו האיראנים", הכריז. "ביום שיהיה שקט בעזה הצפון יירגע, האם אנחנו מוכנים לחיות עם הרגיעה הזו, זה דיון אחר. אבל כרגע לצבא אין תכלית מדינית, אין יום שאחרי, ובאופן פרדוקסלי הממשלה מחזקת את החמאס, כי היא לא שמה מולו שום אלטרנטיבה בתוך עזה. בכל מקום שהחמאס יכול, בבגדים אזרחיים או בגדים של שוטרים, הם תופסים חזרה את השליטה בעזה, אז מה מצפים שיקרה? כל ההישגים שלנו ברצועת עזה ילכו ויגרסו. זו התנהגות לא אחראית שנובעת ממניעים פוליטיים, וזה נורא קשה כשכל יום נופלים לנו חיילים ואין מטרה מדינית לאירוע הזה".

"הממשלה חייבת לשבת ולדון ביום שאחרי בעזה"

לסיום התייחס הראל ל־136 החטופים המוחזקים בשבי חמאס מעל שלושה חודשים. "זה משחק ישראלי פנימי, לא רלוונטי לחמאס. סליחה שאני אומר את זה, אני חושב שהחזרת החטופים היא מטרה עליונה, אבל אנחנו מתווכחים בינינו, חמאס יושב שם, אם את יחיא סינוואר והיו אומרים לך 'תעשי הפסקה, תני לי את החטופים ואחרי זה נשמיד אותך', מה היית אומרת? כל הוויכוח הפנימי הישראלי, סליחה, אני לא חושב שניתן וצריך לעצור את משפחות החטופים, אבל כולם צריכים להבין שכרגע אנחנו משחקים שח עם עצמנו. לא נעים אבל זה המצב. אני חושב שהממשלה חייבת לשבת ולדון ביום שאחרי בעזה, ומזה לפתח את התפיסה שלה מה עושים עם החטופים".

"מה שקורה היום חסר תקדים, לא הגיוני לחלוטין, והצבא נלחם כשבכלל אין לו תכלית", תקף. "אז נהרוג עוד 174 מחבלים בשבוע הקרוב, מה עשינו? יכול להיות שאני מאוד מגוחך, אבל אני מצפה שלממשלה שלי תהיה תוכנית לפני שהיא שולחת את הצבא, ובטח לא ממשלה שלא מסוגלת לשבת ולדון ולכן דוחה כבר 100 ימים. לשבת ולדון הם לא יכולים כי סמוטריץ' ובן גביר לא יסכימו על זה. זה דבר בלתי הגיוני, ובעניין הזה אני חושב שכדאי שגנץ וגדי פשוט ישאלו עצמם איזו השפעה יש להם. אני שמח שהם שם, מהצד השני ההשפעה האסטרטגית, אלה שקובעים על מה ידונו ובעיקר על מה לא ידונו, הם לא רואים שראש הממשלה וגורמים נוספים בממשלה מניעים צעדים מול הצבא, תוך כדי לחימה, כי בדיקת המבקר היא פוליטי".

הראל המשיך וסיכם: "אנחנו בתוך האירוע, אנחנו נלחמים ודורשים מהמפקדים שלנו לאסוף מסמכים, לעצב את קווי ההגנה האישיים שלהם, וכולם אומרים 'אל תסתכלו אישית פוליטית, יש מלחמה', ולצבא עושים בדיוק ההפך. אני מצפה גם מהרמטכ"ל שיעשה מה שאשכנזי עשה באירוע המרמרה, שהקימו את ועדת הבדיקה והתחילו לבקש מהרבה קצינים לתת עדות, הוא נעמד ואמר 'אף אחד לא הולך, אם יש מישהו שהולך זה אני. אני שלחתי את כולם'. וכך הוא עשה".

עריכה: שני רומנו

25/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דן הראל
דן הראל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris