ניסים משעל וטל שלו

"די משוכנע שהבקשה לצו זמני להפסיק את המלחמה - לא תתקבל"

מחר (ו') צפוי בית הדין בהאג למסור את החלטתו בנוגע לצו ביניים נגד ישראל • עו"ד יובל קפלינסקי: "צווים מינוריים יותר יכולים להינתן"


אתמול (ד') עדכן בית הדין הבין־לאומי בהאג כי ביום שישי הקרוב בשעה 14:00 שעון ישראל יחל הדיון שבו ימסור את ההחלטה בבקשה לצו הביניים נגד ישראל במסגרת התביעה שהגישה דרום אפריקה בגין רצח עם במלחמה ברצועה. עורך הדין יובל קפלינסקי (משרד גדעון פישר ושות'), לשעבר מנהל המחלקה הבין־לאומית בפרקליטות, תיאר את רשמיו מהדיון הצפוי. 

"אני יכול להעריך שני דברים, שהשופט מטעם דרום אפריקה יקבל את הבקשה ושהשופט מטעם ישראל ידחה אותה", טען עו"ד קפלינסקי בפתח השיחה. "מה שמעניין זה מה יעשו השופטים הקבועים, חמישה מהם פורשים בעוד שבועיים, כי זה בית דין מעניין שבו יש 15 שופטים קבועים, וכל שלוש שנים מתחלפים שליש. בטוח שהם יתייחסו לתיק הזה ברצינות, זה אקורד הסיום שלהם בקריירה. אני יכול לשער גם לפי אירועים קודמים של בית הדין, שהבקשה הראשית של דרום אפריקה לצו הזמני הדחוף של להפסיק את המלחמה, אני די משוכנע שהבקשה הזו לא תתקבל, וזה יהיה ברוב דעות".

עורך הדין מיהר להבהיר כי לא מדובר בניצחון גדול, אלא שלב ביניים במאבק על צדקתה של מדינת ישראל. "זה צו הביניים העיקרי שמבקש להפסיק את המלחמה ולהסיג את כוחות צה"ל מעזה, בקשה מהסוג הזה התקבלה בהיסטוריה של בית הדין רק פעם אחת, ושם הייתה לזה סיבה משפטית שאפשרה את זה. כאן קשה יהיה לנמק בגלל חשד. הצו הוא כל כך גורף, אם יש לך חשד, אתה בית הדין יכול להוציא צווים מדודים שימנעו את ההתפתחות הזו. לא צריך ללכת לצד הדרסטי של הפסקת הלחימה לחלוטין".

"הצו הזה לא יינתן. הם ביקשו המון המון צווים שונים, הצו הראשי והכי גורף לא יינתן. צווים מינוריים יותר, כמו צו שאומר להימנע מצעדים שעלולים להיענות כג'נוסייד, אלה דברים שישראל יכולה לחיות איתם. בית הדין לא יכול להתעלם מהתמונה שהוא ראה, והתמונה שהתגלתה לעיניו היא די קטסטרופלית מבחינה הומניטרית", הדגיש. "צו ביניים שכולל את הצעד הראשי של להפסיק את הלחימה? בעיניי סיכוי מאוד קלוש. אני לא חושש בשלב הזה אם יינתן כזה צו גורף, אני חושב שהווטו האמריקני יישמר לנו במועצת הביטחון".

עו"ד קפלינסקי הוסיף והסביר כי "הצו הזה יפתיע גם את האמריקנים. הנשיאה של בית הדין אמריקנית, יהיה מעניין לראות אם היא תהיה ברוב שנותן צו כל כך גורף. צריך יהיה לנמק מדוע הצו נדרש, זה כמעט לקבוע שהג'נוסייד קורה בפועל, וזה מאוד רחוק".

לסיום התייחס עו"ד קפלינסקי להופעת הצוות הישראלי בבית הדין הבין־לאומי לצדק בהאג. "ההופעה הייתה מרשימה, קולעת. החלק הכי משכנע היה בפרק שהתמודד עם הצו הזה. החמאס לא נמצא פה, ומה תתנו צו שאומר לצד אחד להפסיק כשאין לכם סמכות על הצו השני? את השאלה הזו, אני לא רואה איך בית הדין יתמודד איתה. לעומת זאת, צעדים אחרים יכולים להיות".

עריכה: שני רומנו

25/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה פרו פלסטינית
הפגנה פרו פלסטינית  |  צילום: Carl Court/Getty Images
Paris