גדעון אוקו

"אתה לא מציל אחד במחיר של עשרה"

רמי איגרא, לשעבר ראש חטיבת שו"ן במוסד, על דרישות חמאס לשחרור החטופים: "נכון שהם הופקרו אבל זה לא אומר שזה נתן לנו להפקיר את יתר המדינה"


במהלך השבוע האחרון פורסמו מספר דיווחים על מגעים מתקדמים לשחרור החטופים משבי חמאס. במשא ומתן הציג ארגון הטרור את דרישותיו, בהן ערבויות בין־לאומיות להמשך שלטונו ברצועת עזה. פרופ' אריה אלדד ורון קופמן שוחחו ב־103fm עם רמי איגרא, לשעבר ראש חטיבת שבויים ונעדרים במוסד, אשר קרא שלא להסכים לעסקה המונחת על השולחן.

"החמאס דורש לא רק את הפסקת הלחימה אלא ערבויות בין־לאומיות להמשך שלטונו. לא יהיה מצב שנוכל בהמשך לפגוע בחמאס באופן מיידי, אולי בעוד שנים רבות. בינתיים אנחנו נחיה על גבולנו עם אותו חמאס שפגע בנו, שחטף, שימשיך לעשות או לנסות לעשות את זה איתנו בהמשך", אמר איגרא. "פשוט מאוד לתת את התשובה, התשובה היא 'לא, אין כאלה תנאים. עתידה של מדינת ישראל עומד על הפרק ולא רק עתידם של החטופים'. אבל מהצד השני זו תשובה כואבת מאוד. זה נכון שהם הופקרו, זה נכון שכולנו הופקרו, כל הדבר הזה נכון, ואנחנו כולנו כואבים אותו, זה לא אומר שזה נתן לנו עכשיו להפקיר את יתר המדינה".

איגרא הוסיף והדגיש כי "לצערנו אין פתרון, כי הצד השני דורש תנאים שהמהות שלהם והתוצאה שלהם שמה שקרה בשבעה באוקטובר יקרה עוד הרבה מאוד פעמים. וממשלה אחראית לא יכולה לחזור על אותה טעות ולהפקיר אותנו להמשך. אין לנו ברירה אלא להגיד 'לא' לעסקה המוצעת, ולמצוא פתרונות לא דרך עסקה. המילה עסקה וההוקוס פוקוס שחיברו אליה היח"צנים שמנהלים את מטה החטופים, לא קיימת. משבעה באוקטובר, ועזוב את ראש הממשלה, יש ערבות הדדית לתשעה מיליון אזרחים שגרים בישראל ולא רק ל־100 החטופים, עם כל הכאב בעניין הזה".

"היו 224 קורבנות אחרים לעניין הזה, והם לא חוזרים הביתה בשום מקרה", תקף. "בסופו של דבר, אין במדינת ישראל נפש אחת שלא משתוקקת לשובם של החטופים, שלא כואבת את כאבם, שלא רוצה בדיוק את מה שאתה רוצה, רק ההבדל בגישות הוא בדרך. יש דרך רציונלית, ויש דרך שאומרת 'בואו נסכים למה שהחמאס רוצה'".

לדבריו, "החמאס יושב מתחת לאדמה בעזה, מסתכל סביבו ואומר 'מה שאני צריך זה לשרוד, זוהי מטרתי'. כשאני מסתכל סביב ורואה את הציבור הישראלי מצד אחד, את האג מהצד השני, רואה את מה שקורה בהפגנות בעולם, אני אומר לעצמי 'סבלנות, אם אהיה מספיק סבלני האנשים האלה יפסיקו את המלחמה, ובסופו של דבר אני אקיים את מטרתי'. לכן אנחנו נמצאים במצב שבו לצדדים במשא ומתן הזה אין שום פלטפורמה משותפת. הם הקשיחו את עמדתו של החמאס, החמאס מסתכל על ארץ ישראל, הוא מבין את מדינת ישראל היטב, את האירוע שהיה לפני כמה ימים בכנסת, ואומר לעצמו 'אני לא צריך לעשות כלום, רק לחכות'".

בתגובה לאמירותיו טען קופמן כי את ההבנה על החברה הישראלית ספגו בכירי החמאס כששהו בבתי הכלא בישראל. איגרא חידד: "הם למדו דבר פשוט והוא נכון והוא גם גאוותנו - הם למדו שהציבור בישראל מרגיש ערבות הדדית גם כשמדובר במאה חטופים מול יתר תושבי המדינה. צריך בסופו של עניין להבין שעם כל הרגש שיש פה, ויש הרבה רגש, כולנו רוצים בשובם, אנחנו חייבים להסתכל על הרציונל - אתה לא מציל אחד במחיר של עשרה. עם כל הרצון הטוב, זוהי הפינה הרעה שבה מצאנו את עצמנו. אנחנו רוצים שמי שיחליט על גורלנו יעשה את החשבון הרציונלי, את זה שיש לו סיכוי להתקיים".

עריכה: שני רומנו

26/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משפחות החטופים - ארכיון
משפחות החטופים - ארכיון  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris