אודי סגל וענת דוידוב

"רה"מ איבד שליטה על ממשלתו, כנס חסר אחריות"

השר לשעבר מאיר כהן הביע שאט נפש מכנס ההתיישבות בעזה: "הליכוד צריך לעשות בדק בית" • על הצעת אי האמון שתגיש מפלגתו: "יש תקציב שהוא חרפה"


הבוקר (ב'), על רקע חילוקי הדעות בממשלה, תגיש מפלגת יש עתיד הצעת אי אמון בממשלה, זאת בעקבות התנהלותה מפרוץ המלחמה. השר לשעבר חבר הכנסת מאיר כהן שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב, הסביר את ההחלטה ואף ביקר בתקיפות את קיום הכנס אתמול (א') הקורא להתיישבות בעזה. 

"היו הרבה אנשים מהמחנה שלנו שאמרו 'שהקיצוניים יגיעו לעמדות בכירות הם לא ידברו ככה', אני אמרתי כל הזמן 'תקשיבו טוב טוב למה שהם אומרים, למה שבן גביר אומר, הוא מתכוון לכך'", זעם חבר הכנסת. "אתמול ראינו כנס חסר אחריות, קורה יומיים אחרי הסאגה שעברנו בהאג. הביקורת שלי היא לא על בן גביר, אנחנו יודעים מי האיש הזה, מי האנשים האלה, הביקורת הקשה היא על ראש הממשלה, נראה לי שהוא הפסיק לנהל את המדינה הזו ובוודאי את ממשלתו".

עוד טען כי "הייתי חבר בממשלות, וכשממשלה עובדת כמקשה אחת, שמבינה מה המשמעות של אחריות, מקשיבה לראש הממשלה ואם ראש הממשלה היה אומר בקולו לשרים שלו 'אל תגיעו לשם, אתם שרי ממשלה', בוודאי השרים מהליכוד, אבל כפל הדיבור שלו, האמירות באנגלית מול האמירות בעברית, הניסיון לטשטש את כולם, זה מעיד שהוא איבד שליטה על הממשלה שלו. אני חושש מזה שהליכוד שאני מכיר הולך ומקבל תצורה חדשה. זה מדאיג אותי, כי בכל זאת אני מכיר אנשים מהליכוד, אני מכיר את הליכוד שעשה את ההתנתקות מתוך כוונה לייצר איזה תהליך".

"ביבי נתניהו, מאז שהוא נבחר הוא מדבר על מדינה פלסטינית, אני מכיר גם אותו. כשאני רואה שם שרים מהליכוד מפזזים ומרקדים סביב איזה אירוע משיחי קיצוני, שכל מה שהוא יוכל לעשות למדינה הזו זה להזיק לה בשעה שהחיילים שלנו נלחמים, שפותחים עלינו 100 עיניים מכל העולם, ואני שומע את האמירות - הליכוד צריך לעשות בדק בית. אני חוזר לראש הממשלה, זו הייתה האחריות שלו אתמול", תקף.

על תוכניתו של חבר הכנסת משה סעדה הדנה בהכנסת פועלים פלסטיניים לשטחי ישראל אמר: "בבקרים הקשים שפוקדים אותנו אני חושב שאנחנו צריכים להיות הרבה יותר מסויגים בכל דבר שאנחנו אומרים, וזו דילמה קשה מאוד. הכנסת העובדים היא דילמה קשה מאוד, מצד אחד אנחנו שומעים את אנשי הצבא שבחלקם תומכים בהכנסה, מצד שני אנחנו ערים לסיר הלחץ ביו"ש. אני חושב שיש מספיק תנאים שאנחנו יכולים להציג, אבל בסופו של יום גם הכלכלה הישראלית זקוקה לידיים עובדות עד שנמצא פתרון אחר".

"אני שומע את הציבור, התוכנית צריכה להיות מדודה, אנשים בני 40־50 שיבדקו אותם טוב טוב, נוכל כן להכניס אותם", הדגיש, "לפני השבעה באוקטובר הכניסו גם צעירים, אנחנו צריכים למצות עד הסוף את אפשרויות הפיקוח על העובדים הפלסטינים, כמובן שלא נוכל להכניס את כולם ובאותם מספרים, אבל אני בהחלט מקבל את התפיסה הצבאית שבאה ואומרת שאנחנו לאט לאט צריכים להחזיר. באתרי התעשייה ביו"ש נכנסים עובדים".

"ממשיכים לקחת את הכסף של הציבור"

לסיום, התייחס חבר הכנסת מאיר כהן להצעת אי האמון בממשלה אותה מגישים האופוזיציה. "אנחנו שומרים על אחדות איפה שצריך לשמור. אנחנו נותנים גיבוי מלא לכוחות הביטחון, גם לראש הממשלה בשאלת השבויים. אי האמון הוא על כך שיש תקציב שהוא חרפה למדינת ישראל, ואנחנו לא יכולים כאופוזיציה לשתוק ולתת לתקציב כזה לעבור. אנחנו רואים 4 וחצי מיליארד ש"ח שהולכים לכספים קואליציוניים, משרדים מיותרים לא נסגרים כי יש את שאלת הנורווגים בתוך הכנסת. אם שרים היום יתפטרו ויחזרו לכנסת זה יוציא החוצה חלק מחברי הכנסת".

"בגלל חישובים פוליטיים שרים מגישים תקציב שבעיניי הוא בעייתי, תקציב שהיה אסור לו לצאת לאוויר העולם. ציפינו שהדברים ישתנו, לצערי הגדול הציניות גוברת. ממשיכים לקחת את הכסף של הציבור ולחלק אותו לכל מיני ג'ובות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

29/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאיר כהן
מאיר כהן  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris