אודי סגל וענת דוידוב

"רוב העם מבין שההתנקות ואוסלו הובילו לשואה הזו"

יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן, שארגן את כנס ההתיישבות בעזה: "הציבור לא מסומם" • על הריקודים באירוע: "תפסיקו עם הצביעות, התפללנו לרפואת הנעדרים"


ביום ה־114 למלחמה ותחת הכותרת 'רק התיישבות תביא ביטחון' אירע אתמול (א') כנס ימין לעידוד התיישבות בעזה. בין הנוכחים היו שר התיירות חיים כץ והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, ואף שרים נוספים. הביקורות לא איחרו לבוא, ויוסי דגן, יו"ר מועצת שומרון שארגן את הכנס, תקף בחריפות את המבקרים. 

"אני חושב שזה היה כנס מאוד מוצלח. אני מתפלא מרמת הניתוק של חלקים בתקשורת ובחברה הישראלית", הודה דגן. "אני שומע פרשנים שמזדעזעים מהקריאה 'מוות למחבלים' או לעודד הגירה בעזה, משהו השתנה בשבעה באוקטובר, ובעיקר מה שהשתנה שהיום הציבור במדינת ישראל כבר לא מסומם, הציבור מבין מצוין שהיכן שהייתה נסיגה קיבלנו שואה והיכן שיש התיישבות יש ביטחון".

עוד טען כי "זה שהגיעו 11 שרים וכמעט 20 חברי כנסת לכנס הזה - זה אומר הכול. בתור זה שארגן ומצולם רוקד עם השרים והקהל, אני מוחה בתוקף על הדברים. תמיד הפרוגרסיביים פונים לגופו של אדם ומעוותים את המציאות. אני הייתי שם, אלפי אנשים רקדו, ריקוד לא שמח אלא שירי נשמה, ושרו שיר לחזרת השבויים והנעדרים, שיר מתוך הפסוקים, שיר תפילה לחזרתם".

"כשרוקדים, שמחים, שרים, מחייכים - זה עצב?", תהו צמד המגישים, ודגן תקף: "די תפסיקו עם הצביעות שלכם, התפללו לרפואתם של הפצועים והנעדרים. וזה שיש 100 ומשהו חטופים בעזה, שנרצחו 1,300 איש, זה קרה בצורה ישירה בגלל הנסיגה מגוף קטיף, בגלל הגירוש. התקשורת לא תצליח לפלג את העם יותר. עושים כנס שאומר איך לתקן את הגירוש, ואומרים למה רקדתם בשיר דבקות בתפילה? זה מגוחך, די כבר. זה ממש מעליב".

דגן המשיך והבהיר כי "זה היה כנס אחראי, מלא באחריות, והוא נעשה כדי לתת כוח לממשלה ודרוש ממנה לעשות את הדברים שימנעו את השואה הזו עוד פעם. יש לי ביקורת, אבל הביקורת על הממשלה זה בגלל שלא היה לה את האומץ לעמוד מול אותם פרשנים שחלקם היום תוקפים אותה, כל מיני לשעברים שתמכו בהעברת הכסף, שלא היה לראש הממשלה את האומץ לעמוד מולם. תקשיב לאנשים גם בצפון וגם בדרום, הם אומרים 'אנחנו לא מוכנים לחזור עד שלא יוסר האיום'".

"אני לא חושב שמחר יוקמו יישובים בעזה, אנחנו צריכים לומר אמירה ברורה - אם אנחנו רוצים להחזיר את הביטחון לעוטף עזה, שנהיה עוטף עזה אחרי ההתנתקות. ברור לי, ואני בן אדם די ריאלי, שלא תקום מחר בבוקר התיישבות בצפון רצועת עזה, כי הממשלה שלנו, אין לה מספיק את האומץ", ביקר.

בנוסף הדגיש דגן כי "אני לא באתי להתנצח עם ראש הממשלה, אנחנו באנו להשמיע את הקול של חלקים גדולים מאוד בעם, שאומר אמירה מאוד פשוטה - אנחנו יודעים היטב שאם המבצע הזה יסתיים כמו סבב רגיל זה יחזור עוד פעם, כי יש מחיר לאוסלו, להתנתקות ולנסיגה. אם יש דבר אחד שאנחנו רוצים לעשות, לדבר בשפה מזרח תיכונית. הדבר היחיד שיפריע להם, ירתיע אותם, זה לקחת בחזרה שטח שלנו ולהקים שם התיישבות. המחיר של זה הוא ביטחון, בשביל שזה לא יקרה עוד הפעם".

"מעולם לא הייתה בעזה מפלצת נאצית בלי שום הגבלה - הקמנו שם מדינה פלסטינית"

סגל ביקש להתעכב על דרישתו להשבת התיישבות גוש קטיף, ודגן חידד: "אני אומר את זה בצורה ברורה, צריך להחזיר היום, לתת את המכה הצבאית הנדרשת, ולהחזיר את אחינו ואחיותינו מעוטף עזה. זה ברור, זה הדבר הראשון שצריך לעשות, כולנו עומדים מאחוריהם. תושבים שלי רצו בהתנדבות ונהרגו שם. ברור שקודם כול תושבי עוטף עזה וגבול הצפון צריכים לחזור, זה הדבר הראשון. כדי להביא ביטחון, ביטחונית מחיר חיילים אחרי שבעה באוקטובר, השבעה באוקטובר הביא עלינו את הטבח הזה. בלי זה זה לא היה קורה, מעולם לא הייתה בעזה מפלצת נאצית בלי שום הגבלה כי הקמנו שם מדינה פלסטינית".

"אני רק רוצה להזכיר שכשגירשו אותנו גם הפוליטיקאים הגאונים ששיווקו את זה, וגם בג"ץ שאמר שמותר לפגוע בכל זכויות הייסוד שלנו, כי זה ישפר את הביטחון וזה יתן לנו לגיטימציה בין־לאומית כי אם ירו טיל אחד מעזה אחרי ההתנתקות נוכל להיכנס בהם. אז מה קרה? מאז קום המדינה הפעם היחידה שהגענו להאג זה אחרי שהגבנו", הזדעק. "יש לנו הרבה חילוקי דעות, וזה בסדר גמור, אבל צריך להגיד דבר מאוד פשוט - אם רוב העם היום מבין, ואני חושב שרוב העם מבין, שההתנתקות ואוסלו זה מה שהוביל לשואה הזו, ואם רוב העם מבין היכן שאין התיישבות יש שואה כזו והיכן שיש יש ביטחון, הממשלה חייבת לתת את המכה ולהחזיר את הביטחון. אחרי שזה יקרה ויחזירו את התושבים צריך להקים התיישבות אחת ולדבר איתם בשפה שהם מבינים, זה מה שיחזיר את ההרתעה".

לסיום, כאשר נשאל אם 'טרנספר' הוא מונח לגיטימי בעיניו, ביקש יוסי דגן, יו"ר מועצת שומרון, להזכיר על מה הוקמה המדינה. "צריך לחדד - כל מדינת ישראל הוקמו על חורבותיהם של כפרים ערביים שעשו להם טרנספר בכפייה. מי שהיום מנסה לטעון טענה מוסרית כנגד עידוד או סיוע לעזתים שבאמת רוצים לעזוב, שאסור לפתוח להם את השערים - הוא קצת צבוע. לקחת תושבים ולהעביר בטרנספר זה מה שעשו לי כשגירשו אותי מהבית שלי, מה שעשו לגוש קטיף".

"לעודד הגירה, לתת אפשרות לצעירים שנמאס להם להיות מגן אנושי של החמאס לצאת משם", אמר ותקף: "גירשו אותי בכוח, טרנספר על ידי המדינה בכפייה, זה היה לא מוסרי. חטפנו שואה בגלל זה. לעודד הגירה מרצון או לפחות לתת אפשרות לפתוח את רפיח לערבים שנמאס להם - זה הדבר הכי מוסרי שיכול להיות. אין שום בעיה בטרנספר מרצון".

עריכה: שני רומנו

29/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


כנס ההתיישבות
כנס ההתיישבות  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris