אראל סג"ל

"אף אחד לא חשב להדיח את כהנא בזמן שנבחר"

השר לשעבר עוזי ברעם בתגובה לעצומה של 37 שרים וח"כים לשעבר נגד הליך הדחתו של ח"כ כסיף מהכנסת • סג"ל על ההליך: "אל תעשו את זה באמצעות הכנסת"


37 שרים וחברי כנסת לשעבר חתמו על עצומה המתנגדת להליך הדחתו של חבר הכנסת עופר כסיף מהכנסת, בקשה שעליה חתמו 87 ח"כים. הליך ההדחה שיזם ח"כ עודד פורר, הגיע בעקבות חתימתו של כסיף על עצומה התומכת בעתירת דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבין־לאומי בהאג.

השר לשעבר מטעם מפלגת העבודה עוזי ברעם הגיב על הידיעה: "החוק הזה מההתחלה היה נראה לי בלתי ראוי. הייתי חבר ועדת הכנסת הרבה שנים, ודנו בהסרת החסינות אבל הייתה חסינות מלאה לחבר כנסת לגבי כל התבטאות, מה שלא הייתה לו חסינות זה לגבי סיוע. אם נניח הוא מסייע ממש לגבי טרור".

לדבריו, "כאשר כהנא היה בכנסת והוא אמר דברים איומים גם מחוץ לכנסת, הייתה לו התנגדות טוטלית אבל אף אחד לא חשב להדיח אותו מהכנסת בזמן שהוא נבחר. גם אנשי רק"ח בזמנו הביעו עמדות של הזדהות מוחלטת עם ברית המועצות בזמן שהיא חימשה את ארצות ערב".

לגבי סוגיית כסיף טען: "כל המקרה הזה הוא מקרה של תאונה פרלמנטרית. זה לא רק חוסר חופש הביטוי, זה גם החסינות המלאה שיש לחבר הכנסת במילוי תפקידו. גם אם חבר כנסת היה אומר עכשיו שהוא קורא לטורקיה ואני יודע למי לספק נשק לחמאס הנצור בעזה דרך המנהרות, זה גם היה דבר בעייתי כי זה סיוע ממשי וזה נופל במסגרת החוק. אני מתנגד לחוק, אבל אם אני כבר שופט את החוק עצמו, אז יש לחוק עצמו שני דברים - זו או הסתה או פעולה ממש. שני הדברים האלה לא מתקיימים אצל עופר כסיף".

עוד אמר: "אני מגנה בכל פה את כל חברי הכנסת ששייכים לאופוזיציה או רואים את עצמם כליברליים שהם תומכים בהצעה הזאת, כי הם נכנעים לגחמות של דעת קהל בדבר שאסור להסכים איתו".

לקראת סיום השיחה הביע אראל סג"ל את דעתו בסוגיה: "אם עופר כסיף עבר על החוק, תתכבד היועצת המשפטית, תבקש את הסרת חסינותו ותעמיד אותו לדין. אל תעשו את זה באמצעות הכנסת. אני חושב שזו טעות גדולה והיא גם חרב פיפיות. זה משחק מסוכן לשני הצדדים".

29/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עוזי ברעם
עוזי ברעם  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris