מילים ולחן

באר שבע עירו

בחזרה אל סיפורו ושיריו הידועים של היוצר והזמר הבאר שבעי יוסי מוסטקי, ממעצבי הפולקלור הישראלי בשנות ה־60 וה־70 • בלעדי לדיגיטל של 103fm


מילים ולחן - עם דודי פטימר

יוסף (יוסי) מוסטקי, יליד 1939, איש באר שבע בכל רמ"ח איבריו ויצירותיו, הוא אחד המלחינים הפוריים והמשפיעים בפולקלור הזמר העברי בשנות ה־60, כשבאמתחתו שלל נכסי צאן ברזל: 'זמר נוגה' (התשמע קולי), 'ים ושקיעה', 'באר שבע עירי', 'בישראל של שנת 67'' (הם לפנינו שוב), 'ואמרתי לעצב הנני', 'הנך יפה', 'המנון הפועל באר שבע' ו'לי הנך תבל ומלואה'.

מוסטקי, יליד מצרים, קרוב משפחה רחוק של הזמר הצרפתי ז'ורז' מוסטקי, עלה עם משפחתו לישראל בגיל 10, והמשפחה הייתה אחת מ־500 המשפחות הישראליות הראשונות שיישבו את באר שבע. בסוף שנות ה־50 החל מוסטקי לנגן בגיטרה, להלחין ולשיר את לחניו הראשונים ולאורך שנות ה־60 קצר הצלחה רבה במועדונים, בראשם 'מאהל השייח' (מועדון הלילה של מלון נאות מדבר) בעיר.

באותן שנים שיריו נוגנו תדיר על גלי האתר, ולאורך השנים (עד היום) הוסיף מוסטקי להלחין, להופיע (בשלל שפות, בייחוד בעברית ובלדינו) ולצבור קהל מאזינים נאמן ואוהד. ב־2010 זכה מוסטקי בתואר 'יקיר העיר באר שבע' ובשנת 2012 זכה בפרס מפעל חיים מטעם אמ"י על תרומתו לתרבות הישראלית לאורך השנים.

חוקר המוזיקה דודי פטימר, חברו הטוב של מוסטקי, החליט להקדיש לו את ההסכת הזה של 'מילים ולחן', לגולל את הסיפורים מאחורי שיריו הגדולים ואת קורות חייו המרתקים.

הפודקאסט 'מילים ולחן' לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן.

30/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יוסף מוסטקי
יוסף מוסטקי  |  צילום: באדיבות המצולם
Paris