אודי סגל וענת דוידוב

"להתאים את התנאים של אסירי חמאס לתנאי החטופים"

דיווח: חמאס מקשה על השלמת העסקה • צור, ראש מטה המשפחות: "לכל הפחות תואיל ישראל להושיב את אסירי חמאס מול עזה עם רבע פיתה, כף אורז וסיר צרכים"


רשת החדשות האמריקנית NBC פרסמה אמש (ב') כי, בשיחות שמתקיימות בימים אלה בפריז, התקבלה הסכמה על שחרור חטופים בשלבים לצד הפוגה בלחימה והגברה של הסיוע ההומניטרי. על פי אותם הדיווחים, ישראל הסכימה לתנאים, ואילו חמאס ממשיך להתנות את שחרור החטופים בנסיגה מלאה של כוחות צה"ל מהרצועה. ענת דוידוב ואודי סגל דנו בכך ב־103fm עם רונן צור, ראש מטה החטופים, אשר הגיב לדברים. 

תחילה הסביר צור כי "אנחנו מעודכנים נכון לאתמול. היום גם יהיה מפגש של המשפחות בערב יחד עם הגורם מטעם מערכת הביטחון. אנחנו מבינים פלוס מינוס את המתווה שהוצע לצד השני, שמענו את הפרסומים על אודות הדחייה, נצטרך לחכות להמשך היום כדי לראות אם מדובר בשפה כפולה או סירוב ממשי ללכת לעסקה".

עוד טען כי "יש פה איזה עניין מוזר, כי בכל זאת המדינות המתווכות הן מדינות רבות השפעה, ואם חמאס יורק בפניהן יש לכך השלכות גם על ההמשך, נצטרך להמתין. נצטרך לראות אם זה חלק מתרגיל משא ומתן שמפרסמים דבר אחד ונותנים הנחיות בדמות מידע אחר, אבל את זה נדע במהלך היום. אין לנו פה זמן, ואם נראה שחמאס יורק בפניהן של המתווכות שמקורבות אליו, אני מניח שנדרוש לעשות פעולות משמעותיות, להתאים את התנאים של האסירים של חמאס לתנאים של החטופים".

"אם החטופים שלנו נמצאים מתחת לאדמה, בקור, בגשם, ברעב מתמיד, בתנאי התעללות, אז לכל הפחות תואיל מדינת ישראל להעלות את האסירים הביטחוניים של חמאס לאוטובוסים, להושיב אותם שם מול עזה, עם רבע פיתה וכף אורז, עם סיר צרכים, ושיראו את בני המשפחה שלהם מעבר לגדר באותם תנאים", הכריז צור והתייחס לתגובתו של סגל לדבריו, שהסביר כי פעולה מסוג זה אינה חוקית וכי מדינת ישראל אינה ארגון טרור: "אתה צודק, אנחנו לא חמאס. אנחנו גם לא נתעלל פיזית או מינית באסירים האלה, אנחנו בשכונה אחרת. אני ראיתי בזמנו בארה"ב - כשהיא הייתה צריכה לעשות בתנאים מסוימים פעולות שבהן ברור מאוד מה היחס שלה לשבויי מלחמה, היא עשתה זאת, וגם היא דמוקרטיה לא פחות מתקדמת וחזקה ממדינת ישראל".

בהמשך דבריו הבהיר צור כי "המטה מעורב בחסימת מעברי כרם שלום כבר כעשרה ימים. משפחות חטופים נמצאות שם, אני לא יודע מה זה ארגון 'צו 9', אני מודה אני לא מכיר. זה לא רק משפחות, יש שם ממה שראיתי בפרסומים גורמים ששייכים לכל מיני ארגונים ותנועות, לא יודע לגבי פוליטיות, אין לי מושג, וזה לא כל כך מעניין. מבחינתנו כל דבר שיוצר תמריץ בצד השני חייב להתבצע, גם אם הוא לא מקובל וגם אם הוא לא נעים לעין או לאוזן. יש דברים שבשכונה המאוד אכזרית הזו אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להתנהג כאילו אנחנו בגבול סקנדינביה. אנחנו לא יכולים לספק סיוע לחמאס בשעת מלחמה, בזמן שחמאס מתנהל כפי שהוא מתנהל".

"אני מבין את התנאים, את הקשיים, אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות מזוהה עם פעולות כל כך קשות, ומצד שני אנחנו גם לא רוצים לקבל את האחים והאחיות שלנו בארונות. מבחינתנו אם חמאס מתעקש שלא ללכת לשום מהלך, אין שום סיבה לאפשר לחמאס לקבל קמח, מים, תרופות או כל סיוע אחר. זו מערכת שמתנהלת כמו מדינה שהכריזה מלחמה, המלחמה האכזרית ביותר על ישראל - שישבו במצור. הסיוע שעובר דרך מדינת ישראל לא יכול להימשך", סיכם.

עריכה: שני רומנו

30/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רונן צור
רונן צור  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris