אודי סגל וענת דוידוב

"אין מחילה על מעשה כל כך חמור של ח"כ נגד ישראל"

ההצעה להדחתו של עופר כסיף מתפקידו כחבר כנסת תובא לאישור המליאה • ח"כ עודד פורר תקף: "בזמן מלחמה לא יכול להיות שחבר כנסת יתמוך באויבים שלנו"


לאחר שחבר הכנסת עופר כסיף (חד"ש) חתם על עצומה התומכת בעמדת דרום אפריקה בתביעה נגד ישראל בבית הדין הבין־לאומי לצדק בהאג, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פתח בהליך להדחתו. בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל עדכן ח"כ פורר בפרטים.

"זה לא יום משמח שכנסת צריכה להדיח מישהו מחבריה, אבל החוק גם קבע מתי הכנסת יכולה ואפילו צריכה להדיח, כמו למשל שהוא תומך במאבק נגד מדינת ישראל", אמר ח"כ פורר. "ח"כ עופר כסיף בזמן מלחמה, כשדרום אפריקה תובעת אותנו בבית הדין הבין־לאומי, חותם על עצומה וכותב שם שהטענות של דרום אפריקה אמינות, שישראל מבצעת רצח עם והורגת באופן שיטתי. אמירה מסוכנת בצורה בלתי רגילה. בחוות הדעת שפרסם אהרן ברק, כשהוא יושב בדין בהאג, הוא אומר שאם הייתה מתקבלת התביעה של דרום אפריקה במלואה, מדינת ישראל לא הייתה יכולה להגן על אזרחיה".

חבר הכנסת המשיך ותקף: "אין מחילה על מעשה כל כך חמור של חבר כנסת כנגד מדינת ישראל. אני חושב שיש לנו סיכוי לא רע. כדי לפתוח בתהליך כזה צריך 70 חברי כנסת, חתמו לי 87 חברי כנסת. לא חתמו ראשי מפלגות ולא ראש הממשלה, ולא חתם יו"ר הכנסת. אני מעריך שאנחנו נוכל לגייס את ה־90 אצבעות האלה. לא סתם המחוקק קבע רף מאוד גבוה. כשמגיע כזה מספר כנראה שקרה משהו".

אשר לעמדת היועמ"שית בנושא הסביר: "היא אמרה שלדעתה זה לא חצה את הרף, היא אמרה היועמ"שית באמירות קשות שיכולות לחצות את הרף. כשבן אדם חותם על מסמך, ברמה המשפטית זה הרבה יותר קשה. רוב דרמטי של סיעות מהקואליציה והאופוזיציה מצפה שיהיו 90 חברי כנסת שיתמכו בכך, כולל ראש הממשלה, להצביע בעד ההדחה של כסיף. זה שהעמדה של היועמ"שית שונה משלי זה בסדר, בסוף בית המשפט יכריע ונקבל את הכרעתו. בחוק כתוב שהוא ראשי לערער לבית המשפט העליון".

כמו כן, כאשר טענה דוידוב שאם בית המשפט יפסול את הדחתו של כסיף זה יהיה אירוע מביך, ח"כ פורר טען מנגד: "זה ממש לא מביך. אני חושב שגם במקרה הזה שבעיניי מובהק, אם נצטרך להגיע לבית המשפט העליון נכבד את פסיקתו. עדיין צריכה להיות אמירה ברורה של הכנסת - בזמן מלחמה לא יכול להיות שחבר כנסת יתמוך באויבים שלנו, זה פשוט לא מקובל".

בנוסף התייחס חבר הכנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו לדיווחים על אודות המגעים לשחרור החטופים משבי החמאס. "אין עסקה שאני יכול להתייחס אליה, זה לא שיש משהו על הפרק חוץ מדיווחים מכל מיני מקומות כאלה ואחרים. אין שום עסקה, אפילו בממשלה היא לא נדונה. דווקא העיסוק שלנו כפוליטיקאים, כמובן שהמשפחות החטופים יש לכל אחת בעמדתה יכולות וצריכות להתבטא באופן חופשי, אבל דווקא האמירות שלנו כחברי כנסת רק מעלות את המחירים ומטרפדות את החזרת החטופים. זו מחויבות עליונה של ממשלת ישראל שהפקירה את האנשים האלה בשבעה באוקטובר".

עריכה: שני רומנו

31/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עופר כסיף
עופר כסיף  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris