אודי סגל ואלי כהן

"ממשלה שמצפצפת פעם אחר פעם על הכללים הכי בסיסיים"

ח"כ נעמה לזימי תקפה את התנהלותו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ומתחה ביקורת חריפה: "הם מסתירים בפעם השנייה את הספרים - תקציב ביזה של ממש"


נדמה שגם בעת מלחמה הממשלה לא מצליחה לייצר קו אחיד, ובנושא התקציב בפרט. בעקבות העיכוב בהבאת תקציב המדינה לדיונים בכנסת עתרו מספר חברי כנסת מהאופוזיציה לבג"ץ. אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל פתחון לב, דנו במצב עם חברת הכנסת נעמה לזימי (העבודה), אשר תקפה בחריפות את התנהלות הממשלה ושר האוצר.

"יש תקציב או אין?", התעניין סגל בפתח השיחה, ולזימי עלתה למתקפה: "צריך לשאול את שר האוצר אם הוא מתכוון להפר שוב חוק יסוד או להמשיך בשלו. אני מזכירה שהתקציב הזה מעוכב משמעותית מלוחות הזמנים שהובטחו. גם בתקציב המעודכן של 2023 זה קרה וגם עכשיו. ממשלה שמצפצפת פעם אחר פעם על הכללים הכי בסיסיים, ואז היא גם תתבכיין על פסילת חוק יסוד שהוא אינו חוקתי. זה ממש לעבור על חוק יסוד, יש סיבה שנקבע סד זמנים קבוע בחוק, הכול קבוע בחוק יסודות התקציב".

עוד טענה לזימי כי "כשהם מפירים את זה פעם אחר פעם הם משאירים אותנו עם יכולת מאוד מוגבלת לדון בסעיפי תקציב. אנחנו יודעים על הקיצוצים הגדולים, אבל כשאין לנו את ספרי התקציב אנחנו לא יודעים את הסעיפים שבהם מקצצים. האם מקצצים לדיירי הרחוב? לנוער בסיכון? שירותי רפואה? איפה אנחנו צריכים לנהל את המאבק התקציבי שלנו? הם מסתירים בפעם השנייה את הספרים, בגלל זה הגשנו את העתירה לבג"ץ. אנחנו צריכים לדרוש צו מבית משפט כדי לקבל את הכלים הפרלמנטריים שלנו, שיעזרו לנו לדון על דיוני תקציב".

לדבריה, "אם התקציב לא עובר עד 19 בפברואר הולך להיות קיצוץ רוחבי אוטומטי של 67 מיליארד. אם אנחנו לא עוברים על סד הזמנים עד שמגיע מרץ יש קיצוץ טיפש - קיצוץ רוחבי שלא מבחין בין משרד למשרד. המשרדים כבר מתחילים להתנהל בהבנה שיהיה להם קיצוץ כזה".

ח"כ זלימי המשיכה וביקרה את פועלו של שר האוצר. "סמוטריץ' פשוט חושש מהתגובה הציבורית להטמעת הכספים הקואליציוניים אז הוא מעוניין בדיון כמה שפחות ארוך. ברגע שהם החליטו להטמיע את כל הכספים הקואליציוניים בסעיפי תקציב, כל התקציב מתבלבל. סעיפי התקציב הקיימים צריכים להיות בהתאם, ואז הכול מתחיל להיות בסחרחרה. צריך לזכור שגם הגדלת הגירעון מוגבלת".

"אנחנו רואים את התקציב הכי סקטוריאלי שידעה ישראל", התרעמה. "בצפון אנשים עדיין עקורים מבתיהם, לא יודעים נקודת חזרה. המצב לא פשוט. אם הייתה פה אחריות לאומית והרחבת הגירעון, אפילו בצורה כפולה ממה שיש עבור שירותים אוניברסליים וכאלו שמעודדי צמיחה, אני הייתי תומכת. הרחבת גירעון של מנועי צמיחה זו הרחבה לגיטימית. פה זה הרחבת גירעון של פיזור כסף מכאיב בנשמה. מי שצריך לקבל כסף לא מקבלים".

בסיום השיחה ח"כ נעמה לזימי לא חסכה ביקורת והכריזה: "התקציב כולו הוא תקציב ביזה של ממש. זה ממש בכוונה שלא מביאים את ספרי התקציב, הם ממש לא רוצים שנראה. גם את הרגולציה שיש לרשויות לעשות לא עושים. גם משרד הכלכלה ישן בעמידה, המוצרים בפיקוח לא בפיקוח. עליות מחירים של כ־20 אחוזים. ובמקביל, עליית ריבית מתואמת לכל המשכנתאות החדשות. מה הם רוצים מהדור הצעיר? שלעולם לא תהיה לו דירה? זה פשוט לא הגיוני שבתקופה הזו כל הבנקים מתאמים העלאה".

"המציאות יכולה להיראות אחרת, התקציב יכול להיות בנוי אחרת. השאיפה לייצר לזה אלטרנטיבה, להבין שהציבור פה חייב לחיות חיים ראויים", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

02/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ נעמה לזימי
ח"כ נעמה לזימי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris