סיון כהן

"אנו לא יכולים לתת את ההווה ולמכור את העתיד"

השר עמיחי אליהו הביע את עמדתו על עסקת שחרור החטופים המתגבשת: "העסקה היחידה שצריכה להיות זה שחמאס זוחל אלינו ומבקש מאיתנו אוכל"


בצל הדיווחים הזרים על עסקה לשחרור חטופים המתגבשת והתקדמות המגעים במשא ומתן, גורמים בממשלה מביעים התנגדות נחרצת על התנאים והמחירים מצד ישראל. סיוון כהן שוחחה ב־103fm עם שר המורשת עמיחי אליהו, אשר הביע את עמדתו בעניין.

בפתח השיחה פנה שר המורשת לאיתן גונן, אביה של רומי המוחזקת בשבי חמאס, והדגיש: "אני אצביע בעד ההחזרה של הבת שלו. אין דבר שאני עושה יותר. התמונה של רומי נמצאת אצלי על השולחן בבית, במשרד, ואני מתפלל עליה כל ערב. יש שאלה איך אנחנו מחזירים אותם, והשאלה היא אם העסקה הזו תביא באמת לשחרור שלה. הרי ברור לכולם שהחמאסניקים לא יעשו לנו חיים קלים".

"אין שום עסקה על הפרק, החמאס משחק בנו", טען. "אני חושב שאנחנו צריכים להכריע את החמאס, מה שהוביל לעסקה הקודמת זה שהחמאס היה במצור. ערב העסקה הקודמת ישבתי בקריה, ניגש אליי קצין ואמר לי 'תדע לך, שכשאתם מצביעים עכשיו בעד העסקה הזו, אתם שוברים את המצור על החמאס, לא תוכלו למנוע הכנסת סיוע, הכנסת משאיות מזון'. אין כאן נכון או לא נכון".

לאור אמירותיו תהתה כהן אם בדיעבד הוא חושב שהם עשו נכון כשהצביעו נגד העסקה הקודמת, והשר אליהו הודה: "אני חושב שאין על זה תשובה פשוטה, את שואלת אותי אם אני שלם עם מה שהצבעתי, אני חושב שכל דיון שינסה לרדד את השאלה הוא ילדותי. עמדה פה שאלה שייתכן שהחמאס עכשיו יתפרק לחתיכות בגלל המצור, ואני לא יודע היום. אם אני אחזיר אותך לעסקת גלעד שליט - האם ההורים האלה שהילדים שלהם נחטפו היום היו יודעים שבעקבות עסקת גלעד שליט יקרה האסון הזה, האם הם לא היו עוצרים את הרחובות פי עשרה ממפגיני קפלן? בוודאי שכן".

"אנחנו לא יכולים לתת את ההווה ולמכור את העתיד, וזו שאלה מאוד מורכבת", הכריז. "זה לא פשוט, אי אפשר לרדד. אני מסתכל על מי שהצביע בעד, אם ידעת שברגע שאתה מצביע בעד העסקה ומציל ברוך השם כמות גדולה של חטופים, אבל אתה יודע שזה יעלה לנו בזה שאנחנו לא נצליח להכריע את החמאס, היום אנחנו מתחננים לעסקה, בפעם הקודמת מי התחנן? החמאס התחנן בפעם הקודמת כי לא היה לו סיוע הומניטרי, והיום אנחנו מחוייבים לתת סיוע הומניטרי".

השר אליהו המשיך וציין: "אני חושב שזה טירוף שאנחנו נותנים לחמאס, אנחנו מראש אומרים כל הזמן 'אל תחלקו את זה דרך החמאס, אם אתם רוצים וטוענים שיש שם אוכלוסייה בלתי מעורבת, תחלקו אתם'. זה צריך להגיע מהיד שלנו, ואז יש סינון, ואנחנו יודעים שזה לא מגיע למחבלים. למדינות זה לא בעיה לייצר מחנות פליטים ענקיים ששם אנחנו מכינים את האנשים, עוברים סינון מדויק".

הצעת יש עתיד: "אין אף אדם רציני שחושב שאפשר להישען על לפיד"

"איך יכול להיות שבמשך ימים ארוכים נכנסים הסיוע הזה בצורה מופקרת? ועל זה אתם לא מאיימים", שאלה כהן, והשר אליהו השיב נחרצות: "בטח שמאיימים. על זה דיברנו, הצבענו נגד הסיוע, נגד ההכנסה, ועדיין הבנו בתוך מערכת של שיקולים - האם עם ישראל צריך שהממשלה תיפול או ממשלת אחדות? החלטנו שהמטוס הזה יטוס כרגע בעיקר עם כנף שמאלית. אנחנו אמרנו שבגלל שמדינת ישראל כרגע לא יכולה להיכנס לעוד אתגר של הפלת הממשלה, לכן אנחנו הסכמנו שיהיה קבינט מצומצם, והוא מורכב בעיקר מאנשים ששייכים לאגף השמאלי מרכז. ויתרנו על זה בשביל מדינת ישראל".

כהן סירבה לקבל את תשובתו של השר, ושאלה אם על עסקת החטופים המתגבשת כן יפרקו את הממשלה. השר עמיחי אליהו חידד: "לא אנחנו נפרק את הממשלה, אנשים בתוך הליכוד לא יצביעו לזה, אנשים בציונות הדתית לא יצביעו לזה, באופוזיציה לא יצביעו לזה. איזו עסקת חטופים? כרגע כולם נגד העסקה, לפחות כל מי שאני מכיר ושפוי. ראש הממשלה נתניהו יצא נגד הפרטים. כל עסקה שתגרום לנו, וזה כלל נורא פשוט, למכור את העתיד שלנו תמורת ההווה היא לא עסקה טובה. זה בדיוק מה שהיה לנו באוסלו".

"העסקה היחידה שצריכה להיות זה שחמאס זוחל אלינו ומבקש מאיתנו אוכל, ואנחנו אומרים לו 'הומניטרי תמורת הומניטרי', זו העסקה שאנחנו צריכים להגיע אליה ואנחנו יכולים להגיע אליה. אני קורא לחבריי השרים - זו הלוגיקה שעם ישראל רוצה, זו הלוגיקה שאני שומע מחיילי צה"ל, ממשפחות החטופים. היום הציבור בישראל רוצה לראות את החמאס על הרגליים", הבהיר.

לסיום התייחס השר אליהו להצהרתו של יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד כי הוא מוכן להיכנס לממשלה בתנאי שמפלגתם של סמוטריץ' ובן גביר בחוץ. "אני לא יודע אם יש מישהו שמתייחס להצעה הזו ברצינות. אין אף אדם רציני שחושב שאפשר להישען על לפיד. הוא מחרים אותנו. אנחנו לא מחרימים אף אחד מהציבור בישראל".

עריכה: שני רומנו

01/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמיחי אליהו
עמיחי אליהו  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris