גדעון אוקו

"לא חושב שהמאבק שלנו גרם לחמאס להעלות מחירים"

דקל ליפשיץ, נכדו של עודד בן ה־83 המצוי בשבי חמאס, הגיב לטענות על מאבק המשפחות בצל המגעים לעסקה נוספת • טען: "תג המחיר נוצר כבר מזמן"


זה כבר מעל שלושה חודשים שבהם מוחזקים 136 ישראלים בשבי חמאס, ועל פי העדויות של החטופים ששוחררו, התנאים מחפירים. בשבוע האחרון התקבלו דיווחים רבים על אודות התקדמות במגעים והתגבשות עסקה נוספת לשחרורם. פרופ' אריה אלדד ורון קופמן שוחחו ב־103fm עם דקל ליפשיץ, נכדם של עודד המוחזק בשבי ויוכבד ששוחררה, אשר הביע תמיכה רבה בהוצאת העסקה לפועל למרות המחירים שתצטרך ישראל לשלם כפי שפורסם עד כה.

"אנחנו קודם כול מברכים ותומכים בכל עסקה שהממשלה תוציא, וניתן לה גב מיידי מן הסתם", אמר ליפשיץ בפתח השיחה. "מעבר לזה שזה משפחותינו וזה משהו בסיסי שצריך לעשות, זו חובה של הממשלה להחזיר אותם הביתה. כואב לשמוע שיש אנשים שעדיין לא מבינים את זה. אנחנו מחכים למידע בדיוק כמוכם, יושבים עם עיניים לתקשורת ומחכים לקבל תשובות על מה קורה בדיוק".

עוד הדגיש כי "העסקה תמיד קשה. אני לא רואה איך אנחנו יכולים להוציא פה עסקה שהיא גם לא כוללת מחירים כבדים וגם לא כוללת שאנחנו נצטרך להחזיר את האנשים הביתה. אנחנו תומכים בכך שכל עוד אנחנו יכולים להוציא אנשים להחזיר אותם הביתה. אנחנו רוצים את כולם כולל כולם, מן הסתם אין פה שאלה, אבל כרגע אנחנו נמצאים בפוזיציה הכי טובה שיש לנו בשישים ימים האחרונים, ואם נחכה עוד 15 יום, גם לא יישאר לנו את אלו שרוצים לשחרר".

בעקבות דרישות ארגון הטרור לשחרור יש שטענו כי המאבק של משפחות החטופים הוא שגרם ל'עליית המחירים' מצד חמאס. ליפשיץ סירב להסכים עם טענות אלו וטען מנגד: "אני לא חושב שהמאבק שלנו גרם לחמאס להעלות מחירים בצורה כזו, המאבק שלנו לא נותן לגיטימציה לחמאס להעלות מחירים - הוא מזכיר למדינה שלנו מה מחויבותה בנושא".

קופמן ביקש לחזק את אמירותיו ואף טען כי תג המחיר ניתן בעסקאות חילופי שבויים קודמות שבוצעו, בהן גם עסקת גלעד שליט. "לגמרי. התג מחיר נוצר כבר ממזמן", הכריז ליפשיץ והתייחס לחסימת משאיות הסיוע ההומניטרי שנכנסות לרצועת עזה: "אני לא בעד לעצור שום דבר, כי בסופו של דבר אני לא יושב מול כל הפרטים. אבל כשאני מסתכל על הפרטים היבשים, לי זה מאוד כואב לראות שנכנס הומניטרי לא תמורת הומניטרי שלנו. שאנחנו לא מקבלים מידע החוצה. בסופו של דבר אני גם לא יושב מול כל הפרטים אז אני לא יודע מה קורה בחדרי חדרים. 

"גם לי זה מאוד כואב לדעת שאני לא יודע שום דבר על סבא שלי. מעל שלושה חודשים שאני לא יודע מה מצבו הבריאותי שם. הוא תקוע שם, ואנחנו מחכים שמשהו יזוז בסופו של דבר. המשאיות האלה, אתה אף פעם לא יודע אם בסופו של דבר זה מביא לו משהו או רק פוגע בנו. בתחושה כרגע זה רק פוגע בנו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

02/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה להשבת החטופים
הפגנה להשבת החטופים  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris