אודי סגל וענת דוידוב

"ההסכמה לעסקה מעידה על לחץ מסוים"

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר, על ההמתנה לתשובת חמאס בנוגע לעסקת חטופים • סייג: "לסינוואר יש המון קלפים, והוא יכול להקריב חלק מהקלפים הללו"


על רקע ההמתנה הישראלית לתשובת חמאס בנוגע לעסקת החטופים, בסוף השבוע פורסם ב'וול סטריט ג'ורנל' כי נרשמים חילוקי דעות בין מנהיגי חמאס יחיא סינוואר ואסמאעיל הנייה סביב העסקה שגובשה בפריז. שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר (המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן), התייחס לידיעה. 

"אנחנו מכירים את המתח בין סינוואר להנייה כבר די הרבה שנים", טען. "הנייה די הורחק מהרצועה לתפקיד הנוח של מנהיג חמאס העולמי, שבעבר היה יותר משמעותי בחמאס. מאז שסינוואר נכנס לרצועה, הוא העביר אליה את משקל הכוח העולמי. איני יודע אם אלו טריקים, אבל ברור שיש מתח ופער, וסינוואר והנייה רואים את הדברים אחרת. אני מאוד מקווה שסינוואר לחוץ, אני לא חושב שיש אפשרות אחרת. אני לא בטוח שהגענו לתחושת מצוקה, אך לאחר פיצוץ העסקה הקודמת והלחימה העיקשת בה הוא לא מוכן לעשות שום משא ומתן. אין ספק שההסכמה לעסקה מעידה על לחץ מסוים. עד כמה? נראה לפי הדרישות". 

עוד הוסיף ואמר כי: "אנחנו עדיין לא הצלחנו להוריד את סינוואר מהדרישות היותר קשוחות, כמו הפסקה טוטלית של המלחמה ודרישות נוספות, שלדעתי את חלקן לא שמענו אלא רק ברמזים. הרבה מעבר לשחרור אסירים. יכול להיות שנוח גם לחמאס לעשות ניסוי, בכך שהוא משחרר חלק מהחטופים. זה עדיין משאיר את רוב הקלפים בצד שלו. האיש הזה תכנן לחטוף 20 חטופים. הוא עדיין עם 136 חטופים, אלו המון קלפים, הוא יכול להקריב חלק מהקלפים הללו. הדבר הזה ברור גם לו וגם לנו. לכן נוח לו לנסות, לבקש תקופה ארוכה, בתקווה שהיא תקשה עלינו לחזור ללחימה מעצם אורך ההפוגה. אין ספק שיש לו מספיק שולי ביטחון וקלפים כדי לעשות גם משא ומתן כזה וגם ללכת לשלב כזה בדרך לעסקה האחרונה". 

על הלך הרוח בעזה בימים אלה אמר בן חנן: ברור שבכל מקום שנצא ממנו, בלתי אפשרי לעשות את הדברים האלה גם עם דילול הכוחות והמשך הלחימה העצימה מאוד בח'אן יונס וגם להחזיק את הצפון באופן כזה שלא ייכנס לשם אף פעיל חמאס. יש הרבה אנשים שחושבים שהמטרה הזו ניתנת להשגה, ואני בתוכם, היא פשוט תיקח זמן. מדברים על בערך שנה, ולכן חייבים לגלות סבלנות ולהבין שיש עליות וירידות בדרך. יש המון נפגעים מחזרת פעילי חמאס לאזור הצפוני, מדברים על כ־200 רק מהשבוע האחרון. אם אנחנו רוצים להכניס גורמים מסוימים שישלטו בעזה לאחר המלחמה, צריך לעשות את זה במקביל להמשך הלחימה, כדי שאפשר יהיה לשלוט בשטח ולא לראות מראות של פעילי חמאס שחוזרים ומטילים אימה על האוכלוסייה ועושים צעדי משילות. את הדבר הזה צריך למנוע". 
 

עריכה: מיכל קדוש 

04/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יחיא סינוואר
יחיא סינוואר  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris