אראל סג"ל

"ישראל תקבל את החטופים, אבל לא את הניצחון"

ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על העסקה לשחרור החטופים: "זה שחמאס לא דחה אותה מייד, אומר שיש לו פה משהו מפתה מאוד"


בימים האחרונים אנו שומעים יותר ויותר רמזים על אודות התגבשות עסקה נוספת לשחרור החטופים, אולם פרטיה עדיין לא ברורים. בשל הידיעה ביקשו אראל סג"ל ודוד ורטהיים לשוחח עם צבי יחזקאלי ('חדשות 13'), אשר הביא את כל העדכונים האחרונים. לטענתו, מדינת ישראל תקבל את החטופים שלה אבל לא את הניצחון שלה.

"כאמור לפי הדיווח האחרון בשעה 19:00, חמאס ישיב להצעה לעסקה, והקבינט יתכנס. תן לנו איזה מורה נבוכים - מה קורה כאן?", שאל סג"ל בתחילת הריאיון. יחזקאלי האזין לו בקשב רב והסביר כי "על 40 חטופים שלנו אתה תשלם 4,000 או 4,500, אז אתה מרוקן פה יותר ממחצית מבתי הכלא בישראל תמורת משהו שהוא לא סיים את האירוע, וצריך לומר את זה. הדבר הנוסף הוא שאם חמאס חושב וייתן תשובה ב־19:00, סימן שמשהו טוב לו פה כי אחרת הוא היה דוח את זה מייד. יתרה מכך, אני חושב שזה שחמאס לא דחה את זה מייד - יש לו פה משהו מאוד מפתה, וזה 'עיקרון סוף המלחמה'. נכון שישראל לא תסיים את הלחימה, אבל מבחינת חמאס הוא נשאר וקיים. ישראל תקבל את החטופים שלה אבל לא את הניצחון שלה".

"מאמין שחמאס ירצה את כל המדממים"

כשנשאל יחזקאלי איזה סוג של אסירים ביטחוניים ישוחררו אמר כי הוא "מאמין שחמאס ירצה את כל המדממים, את כל הכבדים". לדבריו, מדובר ב־2,000 אסירים עם דם יהודי על הידיים. "אתה לא יכול לבחור 2,000 רק בקריטריון הזה של 'לא עשו כלום', זה כמעט כמו ללקט אותם בפינצטה. אני חושב שכשחמאס מגיש רשימות הוא מגיש אותם מכל הטווחים".

בהמשך הריאיון ביקש להדגיש: "אני חושב שלא הצלחנו בלחץ צבאי להביא את חמאס להתחנן. לא הצלחת בלחץ צבאי להוציא את החטופים שלך – עכשיו אתה הולך לפי התנאים שלהם, והתנאים שלהם הם תנאים קשים". לטענתו, שיטת התקשורת המקובלת במזרח התיכון היא כשל 'בזאר'. "עצם זה שאני בא לדבר – לא אומר שאני מעוניין. אני בא לדבר כי זה טוב לי לדבר, כי זה אולי מושך לי זמן לדבר. המשא ומתן זו התכליתיות של המערב מול המזרח התיכון. אתה חושב שהוא 'רוצה לקנות', אבל אולי הוא רק רוצה להעביר איתי את הזמן? במזרח התיכון כרגע יש איזה רצון של חמאס להישאר קיים כגורם שייתן את המילה האחרונה בכל עסקה. הוא רוצה לומר לך 'אתה לא קובע'. חבר'ה, אנחנו בלחימה. חמאס עוד משלם משכורות לאנשים שלו, ונמצא בכל הרצועה. הוא חזר לכל המקומות שפינינו אותו מהם. חבר'ה איפה אנחנו?".

"כמו שלנו יש את הגרי, מדבר איש חמאס ונותן את כל הפרטים שלו"

נקודה נוספת שעלתה בריאיון היא טיב היחסים בין הניה לסינוואר. יחזקאלי הסביר שלמרות היחסים הרעועים בין השניים – הם מצליחים לעבוד יחד כשזה נוגע להמשך הלחימה, ולעתידו של ארגון הטרור חמאס. "סינוואר יודע שיש את ההנהלה שמדבררת אותו. אתם יודעים שכל יום בערוץ אלג'זירה יש תדרוך? כמו שלנו יש את הגרי, שם מדבר איש חמאס ונותן את כל הפרטים שלו. את זה הוא שואב מהבנה בשטח, לא בהכרח מקשר ישיר עם סינוואר".

יחזקאלי ביקש לשים דגש על דפוס חוזר אצל הפלסטינים ואמר: "אל תשכחו שהפלסטינים, וחמאס במיוחד, תמיד הולכים עם הלא. הם תמיד אומרים לא. ערפאת תמיד היה אומר לי שהם היו אומרים 'כן', ואז כולם היו צועקים 'יש', והם היו אומרים 'לא ולא'. כן למה שמתאים, ולא למה שלא מתאים. עכשיו תראה, אל תתפלא שבערב אתה תשמע שוב את התנאי להפסקת אש מלאה ונסיגה מעזה. למה? הם רואים שאתה רוצה עסקה, החברה הישראלית מאוד מדברת על החטופים, והם יסחטו אותנו".

"אם אתה כבר בח'אן יונס – למה שלא תכתר?"

בהמשך התייחס לאורך הרוח של ישראל ביחס לקרב הממושך בעזה ואמר: "אם אתה כבר בח'אן יונס – למה שלא תכתר? אומר שר הביטחון שחטיבת ח'אן יונס נפלה. אתה בשטח, תנשום עוד טיפה. המפתחות שמדברים עליהם זה כל כך גרוע. כשאתה הולך לקרב, אתה לא מחפש סימנים, אתה יכול לשבור אותם – השאלה האם תרים את הווליום הצבאי".

בסיום הריאיון ביקש יחזקאלי להניח זרקור על התנהלות ארצות הברית ביחס למלחמת חרבות ברזל והדגיש: "אם נסתכל על האמריקנים – לפעמים אני רואה כאילו הם רוצים את שימור חמאס. אני אומר לכם, הסיוע ההומניטרי ומה שהם רוצים ליום שאחרי. תבינו לאן הם הולכים", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 

04/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris