אודי סגל וענת דוידוב

"האיש הכי מסוכן בישראל יושב על כיסא השר לביטחון הפנים"

ח"כ יואב סגלוביץ עלה למתקפה נגד השר לביטחון לאומי וביקר את חוסר הניהול, לטענתו, של ראש הממשלה במערכה: "נתניהו עושה אך ורק שיקולים פוליטיים"


לאחר קדנציה סוערת נציבת שב"ס קטי פרי סיימה את תפקידה בסוף 2023, והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מינה את מזכירו הביטחוני כממלא מקומה. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם ח"כ ניצב בדימוס יואב סגלוביץ, לשעבר סגן השר לביטחון פנים, אשר לא חסך בביקורת על התנהלותו של השר וראש הממשלה בפרט.

"הממשלה עושה מספיק?", תהו צמד המגישים בפתח השיחה, וח"כ סגלוביץ השיב נחרצות: "התשובה היא לא עושה מספיק, אם אתה מסתכל בספר התקציב אין את התשעה מיליארד שמדברים עליהם. לפני משהו כמו חודש, טרם ההשקה של אותה תוכנית ממשלתית רועשת, הצגנו ב'יש עתיד' רעיון מה לעשות, כמובן שהוא לא התקבל. היינו מאוד רציניים, לפחות בשבעה באוקטובר כשלפיד הגיע לנתניהו ואמר 'תשנה את מבנה הממשלה ואנחנו נכנסים'. אכן כן, יש תנאים. הינה התקציב מגיע ונמצא, המחנה הממלכתי בפנים וההשפעה שלהם תהיה בערך אפס בגלל המבנה הממשלתי".

ח"כ סגלוביץ המשיך והדגיש כי "בסוף הממשלה מתנהלת לא רק דרך קבינט המלחמה. האוצר בידיים של סמוטריץ', ביטחון הפנים בידיים של בן גביר. את אומרת מלחמה מצד אחד ואת התקציב שמוגש מצד שני - אין קשר. רק לפני כמה ימים לפיד עוד הפעם אמר בקולו 'אם אותם גורמים קיצוניים שנתניהו לא מוכן לנטרל, תהיה בעיה לעסקת חטופים, נהיה רשת ביטחון'. כל עוד המבנה הממשלתי הוא כזה שלא מאפשר לממשלה לתפקד כמו שצריך, נתניהו גם במלחמה מעניין אותו אך ורק קואליציית 64".

"היום שאחרי שאני מדבר עליו הוא עזה, היום שאחרי שהוא מדבר עליו זו הקואליציה", תקף. "נתניהו עושה אך ורק שיקולים פוליטיים, אין פה לא ביחד ולא ננצח. האמירה הזו ברורה, גם אם היא לא נעימה לחלק מהאנשים. תראו את הדיונים שיהיו על התקציב ותסתכלו על ספר התקציב. תבדקו אם יש תשעה מיליארד כמו שמבטיחים באותו קמפיין בחירות שעושה סמוטריץ'. אנחנו הולכים לקיצוצים מאוד קשים וכואבים בכל השירותים החברתיים".

בתגובה לאמירותיו ונוכח הכותרות האחרונות שעסקו באמירותיו של השר איתמר בן גביר, התעניינו סגל ודוידוב אם לדעתו ראש הממשלה נתניהו חושש מהשר לביטחון לאומי. "יש שאלה? אין שאלה", טען סגלוביץ. "תחילת חודש מרץ הרמדאן מתחיל, יש מספיק אנשים מחיזבאללה דרך חמאס שמעוניינים שהעסק יתלקח. להשאיר את בן גביר בתפקיד שר הביטחון פנים לקראת רמדאן, עם גפרור דולק, ויהיו פה החלטות שיצטרכו לקבל אותן, האם נתניהו בהקשר הזה מפחד מבן גביר? לא יודע אם מפחד, אבל בוודאי לא מתנהג כמו ראש ממשלה".

"חודש הרמדאן הוא חודש רגיש תמיד. כשאתה שם אנשים בלתי כשירים שלא מעניינת אותם טובת מדינת ישראל אלא כמה מנדטים הם יקבלו בסקר הבא - המצב מסוכן. בן גביר מסתובב עם בקבוק תבערה כל הזמן בכל מקום שאפשר, מהריקודים עם חבריו גם מהליכוד או דרך התבטאויות מאוד מסוכנות בזמן שאנחנו נמצאים במשא ומתן עם הארגון הכי נורא שנתקלו בו מאז קום המדינה, ולא מעניין אותו דבר וחצי דבר. הביטחון האישי של האנשים נמצא ברצפה ובן גביר מרקד. אנחנו לקראת חודש משמעותי, וזו תמונת המצב. האיש הכי מסוכן למדינת ישראל נמצא על כיסא ביטחון הפנים. אם לא יעשו מהלכים שינטרלו את ההשפעה שלו, המצב לא טוב היום ולא יהיה טוב", טען.

"לא יודע מה שולט בליכוד, יודע דבר אחד - אין ראש ממשלה שמנהל את זה"

נוסף על כך, הכריז חבר הכנסת בצל מינוי ממלא המקום בתפקיד נציב שב"ס כי "הקונספציה היחידה שקרסה זה הסיפור של ימין על מלא, זה הדבר שלא מדברים עליו. האם לגיטימי או לא, הייתה החלטה שלא עושים חילופים של ראשי ארגונים ביטחוניים בתקופת מלחמה, זה היה חלק מהתנאים של בני בכניסתו לתוך הממשלה. הוחלט אחרת, אבל לא מינו נציב, מינו ממלא מקום. אני נגד ברמה הכללית, הוא כמו בובה על חוט. הוא בפועל צריך לנהל ארגון, צריך להציב יעדים ארוכי טווח, ומרגע שהוא על תקן של ממלא מקום, זו שיטה אהובה במיוחד על נתניהו, הוא לא מאפשר למי שנושא באחריות לעסוק בצורה הכי עמוקה. לכן זה פסול בבסיס שלו".

"אותו סיבוב שעושה בן גביר כל הזמן, בוודאי ששר צריך לקבוע מדיניות, אבל השר בן גביר לא קובע מדיניות, הוא רוצה להיות מפכ"ל על ונציב שב"ס על - נזק אדיר למדינת ישראל לטווח הארוך. השיקום אחרי עזיבתו של בן גביר יהיה ארוך זמן, בתשתית הבסיסית הערכית", התרעם וסיכם: "אני לא יודע מה שולט בליכוד, אני יודע דבר אחד - אין ראש ממשלה שמנהל את זה".

עריכה: שני רומנו

05/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ'
יואב סגלוביץ'  |  צילום: דוברות הכנסת
Paris