אודי סגל וענת דוידוב

"ישראל יוצאת, חמאס נכנס - המשמעות שלא לדבר על 'היום שאחרי'"

אבי יששכרוף ('ידיעות אחרונות') בביקורת על הממשלה • ועל עסקת חטופים: "יש מו"מ קשה, כדי להגיע לתנאים טובים יותר - הפעילות הצבאית צריכה להימשך"


בצל המגעים המתקדמים לעסקת שחרור חטופים נוספת, בישראל עדיין ממתינים לתשובה רשמית מצד חמאס. ענת דוידוב אודי סגל דנו במצב הסבוך עם הכתב והפרשן לענייני ערבים אבי יששכרוף ('ידיעות אחרונות'), אשר פרש את משנתו. 

"זה חלק מהמשא ומתן, ולא הייתי ממהר להספיד את השיח שמתקיים בין חמאס לישראל", הסביר יששכרוף בפתח השיחה. "אני עדיין לא שמעתי איזושהי תשובה אחת ברורה מוגדרת. אין פה כן ואין פה לא מוחלט. יש פה כל מיני אמירות ורמזים. יש פה ויכוחים על השלב האחרון, יכול להיות שנראה התקדמות לגבי 35 החטופים הראשונים. עדיין לא יודע מה המספר של האסירים שישוחררו בתמורה, אבל יכול להיות שסביב השלב הראשון כן יש התקדמות. אני לא רואה את ממשלת ישראל הנוכחית מסכימה לעסקה שכזו שמאפשרת את אותם אנשים שנתניהו בעסקה של 2011, עסקת שליט, לא הסכים".

עוד טען כי "מיהרנו לפסול את האפשרות שסינוואר יצא וייכנע, יש פה תרחיש כזה. אם זה קרה לאברהים חאלד, לעבדאללה ברגודי, יכול להיות זה יקרה לסינוואר ברגע האמת. עם הרבה לחץ צבאי על חמאס ועל הצמרת שלו, יכול להיות שנראה תרחיש".

כמו כן, כאשר נשאל מה מאפשר את החמצן להמשך קיום חמאס מלבד החטופים, הדגיש: "אנחנו יודעים שחמאס נערך חודשים מראש לתרחיש הזה. יש לו אוכל, מים, חמצן במנהרות, וזה לא סוד גדול - המשאיות שאנחנו מכניסים עוברות לחמאס בסופו של דבר. אנחנו רואים את חמושי חמאס כל פעם משתלטים על המשאיות, חלק מזה הולך לידי חמאס, לזרוע הצבאית, ומועבר בדרך לא דרך לאותם מחבלים שנמצאים עדיין במנהרות".

"האמריקנים לא מבינים את זה?", תהו צמד המגישים, ויששכרוף השיב: "יש פה באמת דילמה בלתי אפשרית, האם אתה מרעיב אנשים, מונע מילדים, נשים, אין מים, אין חשמל, או שהולך על גישה קצת יותר פייסנית, שאומרת 'בואו נדאג לאוכלוסייה, יכול להיות שחלק יגיע לחמאס ונראה מה קורה'. האמריקנים לא תמימים, הם לא עד כדי כך טיפשים, אבל הם אומרים 'עדיף לנו שהאוכלוסייה לא תרעב ושכל העולם יקום עליכם', על זה שאנחנו מרעיבים שם אוכלוסייה, 'עדיף שחלק מזה יגיע לחמאס מאשר שתגיעו לתוצאה הפוכה ויפנו אתכם מעזה כמעט בכוח'".

לאור אמירותיו התעניין סגל אם לדעתו אכן קיים גוף שיכול להחליף את חמאס ברצועה ולשמור על שכנות טובה. יששכרוף הבהיר: "יש גורם, אבל אנחנו לא רוצים לקבל את הגורם הזה. יש פה את הקטסטרופה הכי גדולה שהייתה לישראל מרגע הקמתה, אבל יש פה גם הזדמנות מדינית יוצאת דופן. עושים שינוי ברשות הפלסטינית, לוקחים כוחות ערביים שמוכנים לבוא לצד גורמים ברשות הפלסטינית, בואו ניתן להם הזדמנות. זה לא שאני מאוהב ברעיון הזה, זה לא שאני אומר 'אבו מאזן, איזה חמוד'".

"אין פה כרגע חלופה אחרת. ישראל יוצאת, חמאס נכנס, זו החלופה האחרת - זה המשמעות של לא לדבר על היום שאחרי. אנחנו במו ידינו, כמו לפני שבעה באוקטובר, סוללים את חזרתו של חמאס לשטחים שמהם צה"ל יוצא", הכריז והודה כי הוא לא בטוח שעסקת החטופים מתרחקת: "יש פה משא ומתן, משא ומתן קשה. כדי להגיע לתנאים טובים יותר במשא ומתן הפעילות הצבאית צריכה להימשך, אפילו להתחזק, כדי שסינוואר יבין שאין לו יותר מדי ברירות".

עריכה: שני רומנו

05/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אנשי חמאס
אנשי חמאס  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris