אודי סגל וענת דוידוב

"הממשל האמריקני מתערב באופן בוטה בעניינים הפנימיים"

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן תקף את ההתנהלות האמריקנית במהלך המלחמה • על התרגיל הצבאי ביו"ש: "אין דבר כזה שמתיישבים כובשים כפרים"


חילופי דברים קשים למדי נרשמו בין השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, זאת באשר להתנהלות הממשל האמריקני במלחמה. שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, התייחס לאופן שבו נוהגת ארה"ב אשר לישראל ועל הצווים שהוצאו כנגד ארבעה מתיישבים בטענה כי הם עסקו בטרור לאומני. שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, ביקר בחריפות את התערבות הממשל והביע את דעתו על תרגיל צה"ל שעורר סערה.

"האמירות על הממשל האמריקני מועילות לישראל?", שאלו צמד המגישים, ונאמן השיב: "בוודאי שלא, אבל אני חושב שיש כאן מקריות באמת מוזרה. ארה"ב, ממשל אמריקני, מתערב באופן בוטה בעניינים הפנימיים של מדינת ישראל, קבוע איפה נבנה, לא נבנה, עכשיו גם קובע איך משטרת ישראל צריכה לטפל בסדר הדין הפלילי. הדבר הזה הוא באמת הופך למשהו שלא אמור להיות בין שתי מדינות חברות ושותפות למלחמה במקרה שלנו".

עוד הדגיש כי "זה לא צריך לבוא משום צד. הדבר הזה הוא באמת מקומם, כי מדובר בסנקציות שאנחנו מכירים אותן. מאיפה? כנגד אנשי צפון קוריאה, רוסיה, איראן, אבל כשאתה מדינה שותפה, אתה ניגש למדינה שלך והם ניגשים למדינה שלנו וממש מתערבים, קובעים איך משטרת ישראל צריכה לטפל. הרי בסופו של דבר, אם יש חשדות נגד האנשים, ואני בוודאי לא מצדיק אלימות, אבל איך יכול להיות אירוע שצריך להיות מטופל במסגרת מדינה ריבונית ופתאום הופך לסוגיה בין־לאומית".

על שיתוף הפעולה מצד הבנקים הישראלים מרגע הוצאת הצווים על ידי ארה"ב, אמר: "אני חושב שזה חמור מאוד, יש להם חששות כלפי עצמם כי הם נמצאים בשוק הבין־לאומי. הבנתי שהדבר הזה לא ברור בכלל, דרך אגב, הצווים האלה, יש להם רמת חומרה. הצווים האלה אומרים במפורש שכל חברה, כל בנק, וכל תזוזת מטבע, אבל בצו הזה לא כתוב שום דבר. זה נראה שבנק לאומי לקח יוזמה והצטרף לסנקציות מבלי שנדרש לכך. אני לא מבין למה הם עשו את זה בלי לחכות 24 שעות ולבדוק. אבל אני מבין שהדבר הזה גם אמור להתברר בבית משפט".

נוסף על כך ביקש נאמן להבהיר כי המתיישבים שעליהם הוטלו הסנקציות אינם מייצגים את שאר המתיישבים. "זה אנשים שעושים מעשים על דעת עצמם, שצריכים להיות מטופלים במסגרת האכיפה. אני חושב שהם מטופלים, לא כל סוחרי הסמים במדינה מטופלים ולא כל מכי הנשים, וגם כנראה לא כל האנשים האלימים שבאים לעשו אבו עלי על ערבים ביו"ש, דבר ששמור לצה"ל בלבד".

בהמשך השיחה התייחס שלמה נאמן לתרגיל צה"ל שעורר סערה, ובו חיילים דימו מתיישבים ביהודה ושומרון כשהם לובשים עליהם וסטים עם הכיתוב 'ביום אויב'. "אני חושב שקיום דבר כזה בעת מלחמה, בזמן שאנחנו מאחדים שורות, הוא פשוט חמור מאוד. אם אתם צריכים לביים תרחיש כלשהו, אז התרחיש צריך להיות הגיוני. אין דבר כזה מתיישבים שכובשים כפרים, חוטפים אזרחים. אין שום שוליים, שוליים אתה לוקח בחשבון שיש סנטימטר, אבל אין. היו בדיוק שלושה או ארבעה מקרים".

"אם יש תרחישים, ויש תרחישים שיש חבורות שזורקות אבנים, אז תתאמנו על זה. אבל אתם התאמנתם על דבר שלא בא לעולם", התרעם. "יותר מזה, צריכה להיות גם רגישות. איך נודע לנו? כי החיילים התקוממו, כי החיילים נמצאים בחזית, הם אנשי התיישבות, ופתאום הם צריכים להתאמן על מתיישבים שכתוב עליהם ביום אויב. זה דבר שלא יכול להיות. יש דברים שהם פשוט לא ברוח צה"ל. מקבל את ההתנצלות על הטעות בסימון, אבל אני חושב שיש משהו עמוק שקורה בראש של אנשים – תפיסה שיש כאן התיישבות שאפשר לקרוא לחלקה אויב. על הדבר הזה אני לא שומע התייחסות בדובר צה"ל".

עריכה: שני רומנו

06/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שלמה נאמן
שלמה נאמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris