אודי סגל וענת דוידוב

"צריך לעשות יותר על מנת להחזיר את החטופים"

השר עמיחי אליהו בביקורת על התנהלות הממשלה בנושא החטופים • על דברי השר בן גביר לנשיא ארה"ב: "יש בארה"ב רבים שחושבים שמה שאמר נכון"


זה כבר היום ה־123 שבו מוחזקים 136 ישראלים בשבי חמאס, ובישראל עדיין ממתינים לתשובת ארגון הטרור בנוגע למתווה שחרור השבויים המתגבש. זאת בצל התגברות המתיחות בגבול הצפוני והעמקת פעילות לוחמי צה"ל ברצועת עזה. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם שר המורשת עמיחי אליהו, שהביע את דעתו על התנהלות הממשלה סביב המשא ומתן לשחרור החטופים ועל התבטאותו של יו"ר מפלגתו, השר איתמר בן גביר, נגד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן.

"אתה כשר בממשלה יכול להגיד שאתה עושה הכול?", התעניינו צמד המגישים בפתח השיחה, והשר אליהו הודה: "לא, לא מספיק, אנחנו צריכים לעשות הרבה יותר. מדינת ישראל צריכה לעשות הרבה יותר על מנת להחזיר אותם הביתה. אנחנו בהחלט עושים הרבה, לוחצים ככל שלאל ידנו, ואנחנו צריכים יותר. בישיבת הממשלה האחרונה, כמו בחודשיים האחרונים, בכל ישיבה אנחנו דורשים להפסיק את הסיוע ההומניטרי או לפחות לשנות את המתווה. ראש הממשלה הודיע בישיבה האחרונה שהוא הטיל על מערכת הביטחון לשנות את הדרך שבה בעזה מקבלים האזרחים את הסיוע".

עוד הלין כי "היום 70 אחוזים מהסיוע הוא חמצן של החמאס. ראש הממשלה ושרים אחרים, כולל אנשים מתוך מערכת הביטחון, ציינו שהם בוחנים כרגע אם החלטה לשנות את הדרך שבה אנחנו מעבירים את הסיוע. אני חושב שמשפחות החטופים, ובמדינת ישראל תמיד יש מעמד מיוחד גם למשפחות החללים, מותר להן לומר הכול, ואנחנו צריכים להתנהל עם זה, גם להחזיר את השבויים והנעדרים, וגם לחשוב על העתיד שלנו. עסקת סינוואר בסופו של דבר הובילה אותנו למצב שבו אנחנו נמצאים, אנחנו לא רוצים להגיע לשם".

לאור אמירותיו תהתה דוידוב מה סדר העדיפויות האישי שלו, והשר השיב נחרצות: "אני חושב שמה שאנחנו צריכים לעשות זה לדאוג להווה ולעתיד במקביל, אנחנו לא יכולים למכור את העתיד שלנו תמורת ההווה ולא יכולים לוותר על הווה. אנחנו לא יכולים לוותר על החטופים שנחטפו באירוע המזעזע הזה, ואנחנו כמובן גם לא יכולים להפקיר את העתיד של ילדינו, נכדינו, שלנו, של מדינת ישראל ויהודי העולם. ברגע שחמאס חס ושלום יוכל לטעון שהוא ניצח אותנו, זה יעודד טרור".

"הדברים צריכים להיעשות במקביל. הלחץ, כמו שראינו גם בעסקה הקודמת, המצור, שלא הכנסנו להם אוכל, מים, גרם לחמאס להישבר, ואנחנו כרגע נמצאים במצב שאנחנו מתכננים לעסקה, וחמאס בוחן אם הוא מוכן לקבל את התנאים שלנו. אנחנו לא יכולים להמשיך בצורה הזו, אנחנו צריכים להקשיח את המאבק שלנו, להוריד אותם על הברכיים, להתחנן שניקח את החטופים שנחטפו לנו, להתחנן למדינת ישראל ולעולם כולו. צה"ל מנצח, אבל המצב הזה עדיין קיים", הדגיש.

"לא יכולים להאכיל את השטן ביד אחת וביד השנייה לצפות שיישבר"

כמו כן, כאשר נשאל מה לדעתו האלטרנטיבה למנגנון הנוכחי של חילוק הסיוע ההומניטרי ברצועה, אמר: "המוח היהודי הוא מוח יצירתי מאוד. אני יכול להציע כמה דברים פשוטים, יש אלטרנטיבות, לפתוח מחנות גדולים, שאנחנו מחלקים, בודקים כל מי שנכנס, בודקים שלא מדובר במפלצת עם דם על הידיים, ונותנים רק להם לאכול. בצורה הזו אנחנו צריכים להתנהל, אנחנו לא יכולים להאכיל את השטן ביד אחת וביד השנייה לצפות שהוא יישבר".

"אנחנו צריכים להגביר את הלחץ", הכריז. "אנחנו צריכים את מרב המחיר עליהם. אני לא עושה עכשיו משא ומתן. אני לא ממונה על המשא ומתן מול חמאס, אני לא חבר קבינט, ודאי לא הקבינט הקטן - אבל המחיר צריך להיות על החמאס ועל תומכי החמאס. כל מי שעזר למערכת הזו, הוא צריך לשלם את המחיר. הוא לא יכול לצאת עם דגל מורם, אלא אם כן זה דגל לבן של כניעה מוחלטת. ככה מנהלים משא ומתן בעולם כולו. לא מצהירים על הוויתורים, בוודאי לא בתקשורת, זה מראש מחליש אותנו".

בהמשך ביקשו צמד המגישים את התייחסותו של שר המורשת להתבטאויותיו השנויות במחלוקת של יו"ר מפלגתו, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, בנוגע לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן. אליהו הסביר: "הוא למד את זה מגדולים וטובים, רבין עשה את אותו דבר. אנחנו לא הראשונים שמבקרים את ההתנהלות. אנחנו מסתכלים על ההיסטוריה ולומדים ממנה. אנחנו לא קשורים לארה"ב בגלל פרסונה כזו או אחרת. אנחנו מכירים טובה גדולה על התמיכה ועל העברת הסיוע ועל החימושים שהעבירו לנו, ועדיין, אם המחיר של זה זה מדינה פלסטינית, לא תהיה פה מדינה פלסטינית".

"יש בארה"ב רבים שחושבים שמה שאמר איתמר הוא נכון, וגם בין חברים יש מחלוקות", הדגיש. "לדעתי אין היום אדם שפוי במדינת ישראל, חוץ מכמה קיצוניים, שמדברים על מדינה פלסטינית. היום העמידה הברורה שלנו יוצרת הבנה. כשאנחנו מכופפים את הראש יורים עלינו. מותר לנו ואנחנו צריכים לעמוד על שלנו, זה לא גורם לחולשה, זה לא גורם לביזיון. הביקורת שלנו על ממשל ביידן חשובה, אנחנו צריכים לעמוד על שלנו. תפסיקו להוריד את הראש של כולנו. מותר לנו להגיד דברים שאנחנו חושבים, רק בצורה כזו דברים נשמעים".

לסיום הבהיר שר המורשת עמיחי אליהו כי "אני בוודאי מעדיף ממשל שמרני רפובליקני. יש לי המון חילוקי דעות, אני מעדיף שהגישה של הממשל האמריקני לאויבים שלנו תהיה הרבה יותר נוקשה מהממשל הדמוקרטי. כרגע התמיכה של ארה"ב היא מבורכת מאוד, אנחנו מודים להם מקרב לב. אם התמיכה הזו תגרום לנו להמשיך לתת סיוע ולחזק את החמאס זו בעיה, ובוודאי אם התמיכה הזו תגרום לנו או תקשור לנו את הידיים מאחורי הגב ותביא אותנו לאסון של מדינה נאצית שסמוכה לגדר - אנחנו נתנגד לזה בכבוד גדול, אבל נעמוד על שלנו".

עריכה: שני רומנו

06/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמיחי אליהו
עמיחי אליהו  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris