אודי סגל וענת דוידוב

"אמרתי לנתניהו שיוציא את הקיצוניים ואכנס"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד על פגישתו עם רה"מ: "לא נראה כאילו רה"מ רוצה להיפרד מסמוטריץ'" • על עסקת החטופים: "זו תהיה עסקה שגם אני לא אוהב"


אתמול (ב') נועד ראש האופוזיציה יאיר לפיד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע התקדמות המלחמה וההמתנה לתשובת חמאס בנוגע למתווה עסקת החטופים. כזכור, ראש האופוזיציה הכריז כי הוא מוכן להיכנס לממשלת החירום בתנאי שהשרים סמוטריץ' ובן גביר בחוץ. לפיד שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב והתייחס לדברים.

בפתח השיחה התעניין סגל אם לאחר פגישתו ראש הממשלה הוא מבין מה סדר העדיפויות שלו במלחמה, וח"כ לפיד טען: "הוא מנסה לצייר תמונה מול החברה הישראלית שאומרת 'בעד מי אתם? הניצחון או החטופים?', ואז אם אתה בעד החטופים אתה נגד הניצחון. זו תמונה מעוותת לחלוטין, החזרת החטופים היא הניצחון, לא יהיה ניצחון צבאי בלי החזרת החטופים, בין השאר בגלל השימוש שחמאס עושה בהם. אנחנו צריכים לחתור להחזרת החטופים ולניצחון מוחלט, אין אזרח ישראלי אחד שהוא נגד לנצח ולמגר את החמאס, לא נחיה עם האיום החמאסי כל חיינו".

"יש שישה אנשים שצריך להרוג, הרגנו אחד מהם, את סלאח אל עארורי, ולא לאפשר שליטה של החמאס בעזה", אמר. "תושבי הדרום לא יכולים לחיות עם נוכחות חמאסית. זה מהלך ארוך, יהיה המשך לחץ מתמיד שלנו על עזה כדי למנוע את החזרת החמאס. זה אפילו מהלך גדול יותר, אנחנו מעצבים מחדש זירה מזרח תיכונית. צריך לשקם את הציר האנטי איראני, לסגור הסכם נורמליזציה עם סעודיה. מצטער אם זה נשמע מסובך, זה מסובך - ניהול מדיניות זה מסובך. בגלל שזה גדול ומורכב, וצריך לעשות את זה, החזרת החטופים זה החלק הדחוף, המיידי, החלק שאסור לשים אותו עכשיו בצד".

לדבריו, "התזה שלהם שהם ישימו את החטופים בצד או גרוע יותר, יהפכו את זה לנושא מחלוקת בחברה הישראלית, היא תזה מופרכת לחלוטין גם ברמה המבצעית, המדינית, ובוודאי ברמה של החוזה בין מדינה לאזרחיה. הפקרנו את האנשים האלה, הם יושבים שם במנהרות, בבוץ, בגשם, אנשים שצריכים להיות או בפנסיה או ילדות שהיו צריכות להיות אצל ההורים שלהן. הם הופקרו על ידי ממשלת ישראל, אז ממשלת ישראל צריכה להחזיר אותם הביתה".

בתגובה לאמירותיו תהו צמד המגישים אם לדעתו הממשלה יכולה הייתה להתנהל אחרת סביב נושא שחרור החטופים או שמדובר רק בעקשנותו של מנהיג חמאס. ראש האופוזיציה הסביר: "הרעים זה החמאס. הבעיה של הממשלה הזו שהיא לא כשירה עם ראש ממשלה לא כשיר. זו ממשלה שלא יודעת לעבוד ושהיא בת ערובה בסוף של הגורמים הכי קיצוניים בתוכה. אני הרי לא רוצה לשבת בממשלה מתחת לנתניהו, זו לא ממשלת חירום, זו הממשלה של נתניהו. אני מוכן להיכנס במקום בן גביר וסמוטריץ כדי לאפשר עסקה. החמאס הוא האויב, והוא זה שצריך להשמיד, הבעיה של הממשלה שהיא לא כשירה. נתניהו לא כשיר לנהל את האירוע הזה, לא מדינית, לא צבאית, לא כלכלית. פשוט אנחנו צריכים אנשים שיודעים לנהל את האירוע הזה, ואין לנו כרגע".

"מסכים עם האנשים שאומרים 'לא בכל מחיר'"

סגל ודוידוב ביקשו לשוב לפגישתו עם נתניהו, וח"כ לפיד חידד: "אמרתי לו 'תקשיב, זו לא העמדת פנים, זה לא לצורכי תקשורת - תוציא את הקיצוניים ואני אכנס', ולהבדיל ממנו, אין אדם אחד במערכת הפוליטית שיכול לומר שנתתי לו מילה ושברתי אותה. אני אדם שנאמן למילתו ולערכיו. אמרתי לו שאני אכנס במקום הקיצוניים כדי שיהיה אפשר עסקת שבויים מפני שזו חובתה העליונה של ממשלת ישראל להחזיר אותם הביתה. הדבר הזה שאנחנו שוכחים את ההתחייבות האנושית הבסיסית של אזרחים, הרי מה קרה בשבעה באוקטובר? ממשלת ישראל הפקירה את אזרחיה, את ביטחונם. צריך שתהיה פה ממשלה אחרת שתשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".

"הוא לא נראה כאילו הוא רוצה להיפרד מסמוטריץ' ובן גביר", הודה. "אנחנו הולכים לשני אירועים בחודש הבא - היום הגדול של הפריימריז שבו תתעצב המערכת הפוליטית האמריקנית, ואנחנו רואים מצב שבו שני המתמודדים המובילים לא רוצים לעבוד עם נתניהו, ומתחיל הרמדאן, שזה עולם שלם של סיכונים והתרעות מודיעיניות, ובן גביר אחראי על הר הבית - זה לא מבשר טובות. כרגע הוא רוצה להישאר עם סמוטריץ' ובן גביר. הם מציירים תמונה שבה החטופים נדחקים אחורה, לזה לא ניתן לקרות. הם לא יכולים להידחק, הם אזרחי ישראל. אין אתוס ישראלי בלי להחזיר הביתה את האנשים שכלואים עכשיו במנהרות".

נוסף על כך, צמד המגישים התעניינו אם מבחינתו עצירת הלחימה היא קו אדום או מחיר סביר לשחרור החטופים. ראש האופוזיציה הבהיר: "אני לא מנהל משא ומתן עם החמאס דרך הרדיו. ודאי שיהיו מחירים כבדים. מסכים עם האנשים שאומרים 'לא בכל מחיר', אין בכל מחיר, מדינה לא יכולה להרשות לעצמה בכל מחיר. ודאי שמדינת ישראל תצטרך להסכים למחירים כואבים בשביל לעשות עסקה, ואחריה להמשיך עד הניצחון. אני בעד ניצחון מוחלט. צריך לנהל את זה, אם אתה מדבר במונחים של מהלך של חמש שנים, במונחים של מערכה מתמדת והפעלת כוח רב, אם יש באמצע הפוגות בשביל להחזיר חטופים, מדינת ישראל תעמוד בזה. בסוף אני לא פחות אלא יותר בעד הניצחון המוחלט מנתניהו, אבל בדרך יש שלב, והשלב הזה הוא החזרת החטופים".

לפיד המשיך והסביר כי השבת החטופים צריכה להיעשות גם אם זה אומר לשחרר מרצחים. "אני מבין את השלכות העומק של הדבר הזה. הייתי בזמנו נגד עסקת שליט בדיוק מהסיבות האלה. מי שקבע את הסטנדרט הנורא זה נתניהו ששיחר 1027 רוצחים בשביל גלעד שליט. זה לא אותו מקרה, בסופו של דבר ישראל היא מדינה שיש לה מחויבות לאזרחיה, ואם בגלל הזנחה פושעת במשמרת שלך נחטפו ונמצאים בשבי 136 ישראלים - תפקידך להחזיר אותם הביתה, לא להגיד לעצמך 'איך זה ישפיע על הקריירה הפוליטית שלי' או 'מה יגידו עליי'".

"אני הייתי שמח לעשות עסקה של חטופים שבתמורה להם נשחרר אדם שעבר עבירת תנועה, זה כנראה לא יקרה. זו עסקה קשה. בואו נזכור איפה המחויבות הראשונה שלנו, זו תהיה עסקה שגם אני לא אוהב, רק זה לא אומר לנו שיש לנו אפשרות מוסרית או אפשרות מבחינת הקיום שלנו כחברה אחת מאוחדת להשאיר אותם למות במנהרות החמאס", התרעם והוסיף: "אין רע בהפעלת כוח, מדינות מפעילות כוח. אני כראש ממשלה עסקתי בהפעלת כוח, זה בסדר. גם פה צריך יהיה להפעיל כוח, הרבה ולתקופה ממושכת. למגר את החמאס ייקח זמן, וגם יש אפשרות שישראל תצטרך להפעיל כוח רב בלבנון. הפעלת הכוח זה חלק ממה שעושה מדינה כדי להגן על ביטחונה, הבעיה שלנו בשבעה באוקטובר שמדינת ישראל לא הפעילה כוח".

הרשות הפלסטינית כחלק מהיום שאחרי? "למה לא? כי אולי יהיו עוד צעקות בליכוד? התנהגות לא אחראית"

לסיום התייחס לפיד לציר פילדלפי והאיומים מצידו. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שההזנחה הגמורה של ציר פילדלפי תימשך. ההזנחה הזו מובילה למוות של ישראלים. אפשר לבנות שם שיתוף פעולה נכון עם המצרים, צריך כנראה להעביר את מעבר רפיח, אני לא מקבל את הטענה המצרית שזה לא נכון שיש הרבה מנהרות. צריך לעבוד עם המצרים, לא נגדם. בסוף מה שעובד לנו כל השנים זו מציאות הסכמית. זה מה שלמדנו בחמישים השנים האחרונות. אף אחד לא ייתן לרשות הפלסטינית את עזה. הרעיון הנכון הוא שעזה, אחרי שנמגר את החמאס, תהיה בשליטה של איחוד מדינות ערביות מתונות. בתור הציר הזה יהיה מרכיב של הרשות הפלסטינית, יש לה 26 אלף פקידים בתוך עזה. למה לא להשתמש? כי אולי יהיה עוד הפעם צעקות בסיעת הליכוד? זו התנהגות לא אחראית".

"יש תוכניות צבאיות, אין תוכנית מדינית. מה זה תוכנית של היום שאחרי? זו התכלית האסטרטגית שמציבים בפני הצבא, הכלכלה הישראלית, ובמקום הם מעבירים השבוע תקציב שיש בו 35 מיליון ש"ח לארגונים שמעודדים השתמטות מצה"ל. להמשיך לפנק אחד את השני על חשבון מעמד הביניים בישראל", ביקר.

עריכה: שני רומנו

06/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris