אודי סגל וענת דוידוב

"אם תהיה הפסקת אש יותר משמעותית, יש יכולת לצאת מזה"

רמ"ח שבויים ונעדרים באמ"ן לשעבר סא"ל (מיל') עו"ד אבי כאלו על הניסיון להוביל לעסקת חטופים • עוד התייחס לדברי דובר צה"ל על החטופים שנרצחו בשבי


אתמול (ג') טען דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי בהצהרתו כי 31 חטופים נרצחו בשבי חמאס, על רקע ההמתנה לכינון עסקת החטופים. סא"ל (מיל') עו"ד אבי כאלו, לשעבר רמ"ח שבויים ונעדרים באמ"ן ובכיר בחברת הייעוץ והמחקר 'פרוסט אנד סאליבן', התייחס לדברים. 

"יש רגישות מאוד גבוהה מבחינת המערכת בעניין של הכרזה על חטופים נוספים", הסביר כאלו בפתח השיחה. "הכרזה כזו כרוכה במגוון רחב של מיידעים שצריכים להתחבר לכדי תמונת מצב שבסוף חלוטה לגבי גורלו של חטוף. התהליך הזה מאוד מורכב. יש כנראה איזו דלתא בין מה שהגיע ממידע ממקורות מודיעיניים לבין מה שאפשר לחלוט בפרקטיקה ההלכתית של הדברים. לכן כנראה נוצרה הדלתא הזו, וצריך לתת לגורמי הביטחון לעשות את שלהם עד לבשורה, במקרה הזה הבשורה המאוד הקשה על מותם של החטופים".

עוד טען כי "יש כאן תהליך שהוא די מרתק כשלעצמו, תהליך של טרנספורמציה ארגונית של החמאס מארגון טרור לארגון גרילה עד כדי ארגון טרור מחתרתי. המשמעות היא שסד השיקולים של סינוואר יכול להשתנות ולהפוך ליותר טקטי הישרדותי. דרך ההתכתבות שלך איתו צריכה יותר לגעת בעולמות האלה ופחות בעולמות שפחות, קרי הומניטרי, שיקום הרצועה. דברים שבוודאי שאם קודם לא עניינו את סינוואר, על אחת כמה וכמה עכשיו. חמאס כנראה פחות נמצא על סדר היום של האסירים כרגע, גם מצידו מתוך הבנה שיש דברים חשובים יותר כמו שרידות הארגון, וכמובן לגבי מנגנון סיום הלחימה, שהוא כנראה סלע המחלוקת המשמעותי ביותר בין הצדדים".

"אתמול בכיר חמאס מסר שהמסרים שהועברו לחמאס מעורפלים מדי, ומצד ישראל נטען שדרישות חמאס מורכבות מדי בהקשר הזה", ציין והוסיף: "זה תהליך קלאסי בתוך משא ומתן. אין זמן, הביקור של בלינקן בארץ יכול להיות שמאיץ את התהליך הזה שישראל צריכה לחצות הבנה בדרך להפסקה יותר משמעותית, ומעל זה צריך לומר - גם אם תהיה הפסקת אש יותר משמעותית, יש יכולת לצאת מהדברים האלה בשלל חלופות מדיניות משפטיות שיכולות לאפשר לנו לחזור ללחימה בשלבים יותר מתקדמים. די בזכות של ישראל להגנה עצמית, בהינתן הפסקת האש וההבנה שחטופינו נשארו שם כתוצאה מהמלחמה, כדי לאפשר את הזכות לחזור ולפעול ברצועה".

לדבריו, "כל עוד ישראל תדע להיכנס לתהליך הזה בתפיסה מערכתית אסטרטגית של איך רואים את היום שאחרי, אני חושב שיש יכולת לעצב מחדש את המציאות הביטחונית ברצועה, גם המדינית, כדי להכניס גורמים אחרים שיאפשרו את השינוי המתבקש. בעיניי המשמעות המרכזית היא שאנחנו יכולים לא לחשוש מהתהליך של להתבונן למציאות הזו יותר עמוק ויותר פנימה בניסיון לנסות ולעצב מחדש את המציאות, דווקא בזכות עסקת החטופים".

בהמשך התייחס לביקורו של מזכיר ארה"ב בלינקן. "ניתן לבוא ולהתקדם בתהליכים של הפסקת אש זמנית מורחבת כדי לאפשר לנו השבת חטופים והתבססות של צה"ל בחלק מהמרחבים ברצועה, והמשך ביצור שלטון הומניטרי אחר ברצועה שהוא לא דרך החמאס. אפשר לבנות את הדברים האלו בהינתן החלטה מושכלת שיודעת לייצר תוך כדי המשא ומתן מציאות אחרת בשטח, הדבר הזה אכן אפשרי".

"מעריך שסינוואר בורח?", התעניינו צמד המגישים לסיום, וכאלו השיב: "שר הביטחון אמר את הדברים האלה בקולו אמש. אם זה המצב - נרטיב ההישרדות שלו הוא הנרטיב השולט, לכן היכולת לתעל אותו לשיח ולהביא משם את ההישג, בעיניי, עכשיו יותר בר השגה משבעבר. צריך לפעול בכל הכוח, אפרופו השעון שלא עובד לטובתנו עם החטופים".

עריכה: שני רומנו

07/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי כאלו
אבי כאלו  |  צילום: אלוני מור/פלאש90
Paris