אראל סג"ל

"גם רה"מ מתנגד לכניסת מבקר המדינה לצה"ל בעת הזו"

אלוף פיקוד דרום לשעבר אלוף (מיל') יום טוב סמיה על עתירתו לבג"ץ נגד מבקר המדינה בדרישה לחדול מהליך הביקורת נגד כוחות הצבא והביטחון


אתמול (ג') פורסם כי התנועה לאיכות השלטון, לצד עשרות בכירים לשעבר בצה"ל, בשב"כ, במוסד ובמשטרת ישראל, עתרה נגד מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בדרישה לעצור את הליך הביקורת שפתח נגד כוחות הצבא והביטחון בעיצומה של המלחמה. אלוף (מיל') יום טוב סמיה, אלוף פיקוד דרום לשעבר הנמנה עם העותרים, הסביר את ההחלטה.

בפתח השיחה ביקש סמיה לציין כי "על פי הפרסומים לא בעיתונות זרה, בעיתונות מקומית, גם בנימין נתניהו מתנגד לכניסתו של מבקר המדינה לצה"ל בעת הזו. אפילו נתניהו מתנגד למהלך הזה של מבקר המדינה, בין אם זו התנגדות אמיתית או התנגדות לצורך משהו אחר".

"הרצי הלוי הוא הרמטכ"ל, חובתו לבצע תחקירים בזמן לחימה אחרי כל מבצע, תחקיר פנימי שהמטרה עיקרית שלו להפיק לקחים", הכריז והוסיף: "יש הבדל מאוד מהותי בין תחקיר פנימי אחרי מבצע, אחרי פעולה, שבה מפקדים, חיילים, כל מי שנוגע בעניין קם ואומר את כל האמת בלי לעשות חישובים אם זה מסבך אותו או לא כדי להפיק את הלקח הנכון, לבין ביקורת חיצונית של מבקר המדינה שיש השלכות פליליות לממצאים וכו'".

עוד טען כי "תחקיר פנימי צה"ל על נגיד הריגת שלושת הגיבורים שהצליחו לברוח מחמאס, משך הזמן של התחקיר, תוך פחות מ־18 שעות צה"ל הוציא את הכול החוצה. חקירה ובדיקה מעמיקה של מבקר המדינה זה תהליך ארוך, חודשים, משבית אנשים, משבית מערכות. אף אחד לא בורח מזה שצריך לעשות בדיקה מאוד מעמיקה אחרי המלחמה על האסון הזה שעברנו בשבעה באוקטובר. יש הבדל מהותי בין בדיקה מהירה שעושים אחרי אירוע צבאי ותקלה צבאי וכו', כדי להפיק למבצע דומה מחר בבוקר אתה חייב את הלקחים מעכשיו לעכשיו".

"יש כמה רמות של בדיקות, ואותן הצבא חייב לעשות בשביל להיות יותר טוב מחר בבוקר. אבל מאחר שמחר בבוקר לא הולך להיות עוד הפעם שבעה באוקטובר, השאלה באיזה עיתוי. אני לא מערער על זה שמבקר המדינה צריך לבדוק. מבקר המדינה לא מתכוון להסתפק, ואני מכיר את הגוף הזה לצערי הרב, בהעברת המסמך של הנגדת. הוא מתכוון להרבה יותר מזה, ואני חושב שגם נתניהו הבין את זה, ולכן הוא יוצא נגד זה ואני מקווה שימנע את זה עוד לפני הבג"ץ", אמר.

כמו כן, כאשר נשאל אם לא לחקור בעת הזו אז מתי, השיב סמיה נחרצות: "בתום המלחמה שבה כל המפקדים האלה יוכלו להגן על עצמם. "אני מאוד מקווה שהמלחמה לא תימשך 10 שנים, אם ככה גם הבחירות יהיו עוד 10 שנים. אני מקווה שאנחנו לא שם. מאוד מקווה. אני מניח שזה יהיה בשלב מיגור החמאס והחזרת החטופים, במינימום".

עריכה: שני רומנו

07/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יום טוב סמיה
יום טוב סמיה  |  צילום מסך ערוץ 14
Paris