איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מידת האחריות הציבורית בממשלה מאוד נמוכה"

ח"כ נעמה לזימי במתקפה על הממשלה: "יש פה תקציב שהביאו מראש בידיעה של קיצוץ רוחבי שלא היה כמותו בלי קשר לקיצוץ הרוחבי שכבר מוטמע"


ברגעים אלו החלה הכנסת לדון באישור תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024 לקריאה ראשונה. זאת לאחר עיכוב משמעותי בהגשת סעיפי התקציב מצידו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. ענת דוידוב דנה בכך עם ח"כ נעמה לזימי, חברת ועדת הכספים מטעם מפלגת העבודה, אשר לא חסכה בביקורת.

"אנחנו נעשה הכול כדי שתקציב אימה של ממש לא יגיע, אבל הערכתנו שיגיע כי אנחנו רואים שמידת האחריות הציבורית בממשלה מאוד נמוכה, גם של הקואליציה", טענה ח"כ לזימי. "הקיצוץ הרוחבי הוא קיצוץ אוטומטי אבל גדול יותר מכל הקיצוצים האחרים. אנחנו נדרוש את הפיקוח הפרלמנטרי המלא, שזה חודש דיונים. בגלל שהוגש באיחור ויהיה קיצוץ של כ־70 מיליארד ש"ח בתקציב, זה קיצוץ אוטומטי".

לזימי המשיכה והדגישה כי "המשרדים נערכים לקיצוץ, הם יודעים שיש קיצוץ. לאחר מכן, העברות התקציב כדי לחפות על הקיצוץ יהיו מסכת ייסורים של ממש, שהמשרדים עדיין יחיו לפי הקיצוץ. יש פה תקציב שהביאו אותו מראש עם ידיעה של קיצוץ רוחבי שלא היה כמותו - בלי קשר לקיצוץ הרוחבי שכבר מוטמע בתקציב, של חמישה אחוזים מכלל המרכזים, והקיצוץ הרוחבי בכל תוכניות הממשלה החשובות שמקצצים בחמישה עשר אחוז. על זה עוד כ־70 מיליארד בגלל האיחור שלהם".

"המרוויחים בתקציבים לא חיוניים, אף מיותרים ובזמן מלחמה", תקפה, "זה לא רק שיש רווח לקבוצות פוליטיות שמנצלות את הכאוס, האם שלושים מיליון ש"ח לתקציב לעידוד השתמטות ואי כניסה לשוק העבודה זה תקציב חיוני בזמן מלחמה? יש עמותות, ארגונים שפועלים בישיבות כדי למנוע נשירה מהישיבות, וזה שם מכובס לאנשים שרוצים להתגייס או לצאת לשוק העבודה. זאת אומרת שאנחנו הולכים להשקיע מכספנו כספים מאוד גדולים כדי למנוע מאנשים להתגייס בזמן מלחמה או לצאת לשוק העבודה - עידוד להשתמטות. זה נורא, זה מראה שסדרי העדיפויות פשוט מעוותים לחלוטין".

עוד טענה כי "זה כשמקצצים בחינוך הלא פורמלי, הם צריכים להשיא משואה ובמקום זה מקצצים, פוגעים אנושות בחינוך הלא פורמלי בישראל. היועמ"שית של הכנסת אמרה שהיא מבחינתה תעמוד על לוחות הזמנים. לא יסחטו אותנו בגלל הקיצוץ הרוחבי. נתעקש על הפיקוח, זו העבודה שלנו עבור הציבור. כשהיועמ"שית עומדת על לוחות הזמנים מול האיחור המשמעותי והמכוון - אנחנו נתעקש על זה ונילחם בזה".

לסיום התייחסה חברת הכנסת לעתירה לבג"ץ בבקשה שהאוצר יניח את הצעת התקציב עם כל המסמכים הקשורים בו. "הספר הכחול, שזה הספר המילולי, הביאו אותו בינתיים לא לכולם, והספר הירוק - את זה הם עדיין לא הביאו, ואנחנו הח"כים נאלצנו להגיש עתירה. ספר התקציב הוא ספר מלא בסעיפים, על כל דבר שהוא. צריכים ממש לראות מה הפער התקציבי, וכשהם מסתירים את זה הפיקוח הפרלמנטרי בטל בשישים. לכן נאלצנו ללכת לעתירה".

"יש חוק תקציב בישראל, הם עושים פה משהו שהוא עבירה על החוק. מאמינה שפה מערכת המשפט תעמוד לצידנו כדי שנוכל לעשות את העבודה שלנו כמו שצריך. חבל שהיינו צריכים ללכת לבית משפט בשביל הדבר הבסיסי הזה", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

07/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נעמה לזימי
נעמה לזימי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris