אודי סגל ואלי כהן

הרשות למאבק בעוני: "חשיבותה חוצה מפלגות"

ח"כ יונתן מישרקי על הצעת החוק שמקדם יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי • טען: "המדינה הבינה שאין גוף אחד שמתכלל" • הכריז: "עד סוף המושב זה יעבור"


במקביל להגשת תקציב המדינה המתוקן לשנת 2024, מפלגת ש"ס מקדמת את הצעת חוק הרשות הלאומית למאבק בעוני. אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל פתחון לב, שוחחו ב־103fm עם ח"כ יונתן מישרקי, אשר עדכן בפרטי הצעת החוק שהייתה חלק בלתי נפרד מהבטחות הבחירות של יו"ר מפלגתו אריה דרעי.

"הקמת הרשות הזו, חשיבותה חוצה מפלגות", הכריז חבר הכנסת בפתח השיחה. "העובדה שהצטרפו לכך גם מפלגות מהאופוזיציה מעידה על חשיבות הצעת החוק. התחלנו לקדם אותה עוד לפני המלחמה. לצערנו קרה מה שקרה וקצת גרם לעיכוב, אבל אנחנו עם רגל על הגז בהקשר של הצעת החוק הזו. אנחנו כמובן משפרים אותה כרגע יחד עם הגופים האזרחיים, עם המגזר השלישי".

עוד הדגיש כי "המדינה הבינה, גם הוועדה בזמנו, שאין גוף אחד שמתכלל, יש המון גופים. מי שמסתכל על הצעת החוק מבין שיש 11 משרדי ממשלה שיהיו שותפים במועצה, לכל אחד מהם יש השפעה על העוני במידה כזו או אחרת. כמעט לכל נושא שאתה נוגע בו יש השלכה על מדדי העוני, ואין גוף אחד שאומר 'בואו נאגד משאבים, נגבש החלטות, נשים חסמים לקראת כל מיני חקיקות או חקיקות משנה שעלולות לפגוע בעוני'. הרשות אמורה להיות גוף מתכלל, חייבים ראייה כוללת, כלים לגוף הזה שיוקם כדי שתהיה לו משמעות".

"יש היום הרבה מאוד ארגונים אזרחיים שמתעסקים בנושא חלוקת מזון, שהם עושים טובה למעשה לממשלה, ובאיזשהו מקום המדינה נשענית עליהם", טען והוסיף: "יש המון אלמנטים בחוק הזה שאנחנו רואים בו חשיבות עליונה. עד סוף המושב זה יעבור".

"ראייה כוללת תביא את הבשורה, תביא צמצום"

כמו כן, כאשר נשאל כיצד הרשות תסייע בפועל, הסביר חבר הכנסת כי "הקצנו 10 מיליון ש"ח שקיימים היום כבר להקמה. הרשות הזו היא לצמצום העוני. בואו נהיה ריאלים, אנחנו מבינים שלמחוק את העוני זה חלום טוב, אבל אנחנו כרגע במונחים של צמצום. הרשות הזו לא הולכת לחלק כסף, אבל היא כן הולכת לעצור תהליכים שקורים ממילא, היא הולכת להסתכל בראייה כוללת עם כל משרדי הממשלה. הראייה הכוללת תביא את הבשורה, תביא לצמצום".

"בתוך המועצה, מלבד 11 משרדי הממשלה שיהיו חברים בה, יהיו גם 9 גופים אזרחיים. אנחנו דרשנו שיהיו אנשים שסובלים מעוני, שיהיו חלק מאותה מועצה שתקבל החלטות עליהם עצמם", חשף והסביר: "כשהרשות תקום ותפעל היא תוכל לשקף לממשלה ראייה כזו שתבחן מה לא ומה כן".

לסיום התייחס ח"כ יונתן מישרקי לתקציב 2024 ולקיצוצים הכלולים בו. "יש תקציבים שעלו, יש תקציבים שירדו. המדינה צריכה להתנהל בתקציב מלחמה. כמובן שפגיעה בתקציבי רווחה היא קשה מאוד. עם זאת, יש הרבה פרויקטים שמשרד הרווחה וגם משרד העבודה הרים וגיבה אותו בתקציבים נוספים בתקופת המלחמה. כשאתה מסתכל בראייה כוללת - כשתהיה הרשות למאבק בעוני, נראה שהשינויים או לפחות השיקוף לממשלה יהיה כך שהשינויים בתקציב המדינה יהיו פחות בפגיעה בעוני".

עריכה: שני רומנו

09/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יונתן מישרקי
יונתן מישרקי  |  צילום ברישיון: CC BY-SA 3.0 - יעקב כהן
Paris