ניסים משעל וטל שלו

הצעת חמאס? "לא חושב שזה סוף פסוק"

סגן הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום לשעבר אלוף (מיל') דן הראל ניתח את המו"מ עם ארגון הטרור: "די ברור שלחץ צבאי לבדו לא יביא את החטופים"


בהערכת המצב שקיים הרמטכ"ל הרצי הלוי אתמול (ד') בצפון רצועת עזה, טען כי הלחץ הצבאי הוא זה שיביא בתורו את השבת החטופים המצויים בשבי חמאס. אלוף (מיל') דן הראל, סגן הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום לשעבר, התייחס לדברים. 

"אני חושב שזה לא אפס או אחד, זה די ברור שלחץ צבאי לבדו לא יביא את החטופים,.אבל גם לא תהיה עסקה בלי לחץ צבאי", הכריז הראל בפתח השיחה. "לכן מדובר בשילוב של השניים. צריך להפעיל לחץ צבאי אם אפשר הולך וגובר על החמאס, לרדוף אותם במנהרות בח'אן יונס, בתקווה שהם עדיין שם, ובמקביל על הדרג המדיני ושליחיו לנהל משא ומתן. אני מבין שההצעה של חמאס לא כל כך נראית לנו, שבו, תעשו משא ומתן ותביאו את התוצאה הטובה ביותר. לצערי הרב מאוד סוגיית החטופים הפכה פתאום להיות איזשהו אישיו פוליטי, מחלקים את המדינה לכאלה שרוצים להביא את החטופים חזרה, כאלה שמתנגדים לזה כי המחיר של זה יהיה גבוה מדי".

עוד טען כי "מי שציפה שחמאס יציע הצעה שתהיה מקובלת עלינו, פשוט לא מבין את האידאולוגיה של החמאס. הוא הגיש הצעה, אני לא חושב שזה סוף פסוק, אני חושב שזה אמצע פסוק. בואו ננהל משא ומתן. הדבר הזה לא מקובל גם עליי. לא חושב שיש ישראלי שכל התנאים שהם הציבו מקובלים עליו, אבל בואו ננהל משא ומתן. במקביל ללחוץ ולנסות להגיע להנהגה שלהם ולחטופים עצמם. כל מיני מילים שפוליטיקאים משמיעים כמו 'ניצחון מוחלט' חסרות כול מובן מבחינת הצבא. הרי זה מה שחסר לנו, הצבא נלחם בלי תכלית אסטרטגית, אין לו מצב קצה שהוא צריך להביא אליו, אז הלחימה הזו לעולם לא תסתיים".

בתגובה לאמירותיו ציין משעל כי יש הגדרות של הקבינט, והן לפרק את היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס לצד החזרת החטופים. הראל חידד: "אני חושב שהצבא עשה את רוב העבודה. מה בעצם הדרג המדיני אמר לצבא? הוא אמר לו 'מבחינה צבאית תפגע קשות', זו ההגדרה המילולית המדויקת, 'תפגע קשות ביכולות הארגוניות וביכולות השלטוניות'. אני חושב שאנחנו די קרובים להשלמה של העניין הזה".

"ללא קביעת סמכות אזרחית ברצועה - הממשלה הזו מחזקת את חמאס"

"הלחץ היה אמור להביא לשחרור החטופים", המשיך המגיש, והראל התרעם: "מי קבע את זה? אני אמרתי בשבוע הראשון אחרי העסקה הקודמת שהשלב הבא יהיה עסקה כוללת. הלחץ הצבאי, התכלית העיקרית שלו זה לפגוע קשות ביכולות הצבאיות, הארגוניות והשלטוניות של חמאס. הצבא עושה את זה. כל השרשרת הפיקודית שלהם נהרסה, הגענו למפעלי הרקטות ולמפעלי התחמושת. אנחנו פגענו קשות ביכולות השלטוניות שלו פשוט כי הגענו לכל משרדי הממשלה, לקחנו מהם את כל המחשבים".

הראל הוסיף והדגיש כי "ההישגים של הצבא נהדרים, אבל אל תצפו שהצבא יפרק את חמאס וגם לא ירו אף רקטה אחרי זה. זה לא יקרה, וזו לא תכלית אסטרטגית. זה לא ריאלי, זה קשקוש של פוליטיקאי שמפחד להתעמת עם השאלה מה צריך להיות ברצועה אחרי זה. הדיון הזה - לא ההחלטה, מספיק דיון על זה - יכול לפרק את הקואליציה. לכן הממשלה נמנעת מלדון בנושא הזה. אנחנו 125 יום מפתיחת המלחמה".

"אני טוען בצער רב מאוד שמצד אחד הצבא עשה פה מהלך צבאי שיבואו לכאן מדינות אחרות כדי ללמוד איך אפשר לכבוש שטח בנוי ומבוצר בצורה של רצועת עזה, וכנראה זה הדבר הכי מבוצר בעולם, במיעוט נפגעים כל כך מרשים כמו שצה"ל עשה. אבל מצד שני, אין תכלית לדבר הזה", ביקר. "הייתי בין הדרג הצבאי לדרג המדיני בערך 12 שנים בכל מיני תפקידים, לא היה דבר כזה שהדרג המדיני לא אמר לצבא 'זה מצב הסיום, תשיגו אותו עד תאריך כזה וכזה, תוודאו שהפעולה הצבאית שלכם תאפשר לממש את היעד שאני רוצה להגיע אליו, והינה זה מצב הסיום ומנגנון היציאה'. אין כלום, תלחמו, בסדר".

לסיום תקף סגן הרמטכ"ל לשעבר: "אתם חושבים שהגיוס של חמאס ייגמר? מישהו חושב באמת לא תהיה לחימת גרילה? שבאיזשהו תאריך מתישהו בעתיד אף מחבל לא יצא מאף מנהרה ולא ירה אף RPG? ללא קביעת סמכות אזרחית בתוך הרצועה הממשלה הזו מחזקת את חמאס, היא דוחפת את האוכלוסייה לקבל פתרונות מחמאס. אין לנו אפילו רעיון למי צריך להיות ברצועה, כל מה ששמעתי זה מי לא. ממשלה לא מנהלת לפי מי לא, תגידו מי כן".

עריכה: שני רומנו

08/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris