ניסים משעל וטל שלו

"לא יכולים להרשות לעצמנו את דרישות הכניעה של סינוואר"

סגן ראש השב"כ לשעבר ישראל חסון בתגובה למו"מ מול חמאס על עסקת החטופים • התריע: "אם נמצמץ, אנחנו מורישים לילדינו אבדון"


על רקע התקדמות המלחמה אתמול (ד') הביע מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן במהלך ביקורו בישראל חשש מפני כניסת צה"ל לרפיח. כיצד ייראה המשך התמרון בשטחי הרצועה? ישראל חסון, סגן ראש השב"כ לשעבר, פרש את משנתו בנושא.  

"כל אחד מאיתנו עבר את החוויה של להתמקח בשוק, ופה המיקוח הוא על חיים", אמר חסון בפתח השיחה. "בשוק כשאתה ממצמץ אף אחד לא מוריד את המחיר, ואם אתה מתעקש ומסובב את הגב יש סיכוי שירוצו אחריך ויגידו 'טוב, תגיד מה אתה רוצה'. פעם ראשונה שאנחנו מנהלים משא ומתן על שבויים, כשלזמן יש מחיר".

עוד טען כי "יחיא סינוואר מבין פעם ראשונה שיש כתישה צבאית, שאין לנו שום כוונה לעצור אותה. הוא עשה פעם אחת הערכת חסר, וגם הפעם הוא עושה הערכת חסר. הוא עשה הערכת חסר בחילופים הראשונים, כשהוא סבר שתוך שבוע הוא ידע לעצור. היום כתוצאה מכך הוא הרים את הדרישה שלו עד הקצה. זה חלק ממשא ומתן, בוודאי. אנחנו יודעים רק דבר אחד - שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את דרישות הכניעה של יחיא סינוואר, את זה אנחנו יודעים, ואת זה הוא עוד לא הפנים".

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים אם ישנה דרך לעצור את המתרחש ולשחרר את החטופים בעודם בחיים. חסון הסביר: "יש הרבה שאלות שאנחנו לא שואלים בקול רם מפאת כבודם של המצרים. אבל עיניינו בראשנו, כל הדברים שנכנסו, חלק לא מבוטל מהם כנראה נכנס דרך הגבול שנקרא רפיח. לא יודע איך, במודע, לא במודע, בשוגג, לא בשוגג. המציאות היא כזו שתשאיר לו חבל ארץ הכי קטן ותגיד שזו עיר המקלט שלו, עזה שלו בחזרה. בטח בגבול חיצוני שיכול מחרתיים לתספק אותו. עזה שלו בחזרה תוך פרק זמן קצר".

"אנחנו סופרים את ההרוגים שלהם, אבל ברמה האופרטיבית המשמעות של זה לא כל כך גדולה משום שכושר ההתאוששות גדול מאוד. לפיכך, אם אתה לא עושה את הפעולה ומשלים אותה, שאומרת בעברית הכי פשוטה - המשוואה של חמאס, שלטון, יכולת צבאית, לא יתקיים יותר, יהיה פה ריבון אחר שיבטיח את פירוז הרצועה", הדגיש.

לסיום הבהיר סגן ראש השב"כ לשעבר כי הוא אכן רואה סיכוי לגישור על הפערים בין הצדדים. "יחיא סינוואר עוד דקה יכול למות, הוא יכול למות גם עוד שנה. הנתונים משתנים, הקלפים משתנים, אתה מחזיק דברים אחרים. אם אנחנו נמצמץ אנחנו מורישים פה לילדנו אבדון. אין לנו ברירה, אין לנו שום אופציה אחרת למשא ומתן עם הדבר הזה. המלחמה הזו לא מלחמה על עזה, היא מלחמה על מיצובנו במרחב הזה לשלושים ארבעים השנים הבאות. אם אנחנו ממצמצים פה איבדנו את הדרום, איבדנו את הצפון, ואנחנו על פי תהום".

עריכה: שני רומנו

08/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל חסון
ישראל חסון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris