ניסים משעל וטל שלו

"הם לא לחוצים כמו שאנחנו מתארים"

ד"ר מיכאל מילשטיין על תשובת חמאס למתווה עסקת החטופים: "יש תהום פעורה בין עמדות שני הצדדים, התגובה לא מראה רמה של גמישות"


אתמול (ד') דווחה בתקשורת הזרה תשובת חמאס לעסקת החטופים על פי הנוסח שהעבירה למתווכות, ולפי המתואר, התוכנית מתבססת על שלושה שלבים, בכל אחד הציב ארגון הטרור דרישות שונות. ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז דיין באוניברסיטת תל אביב, הגיב על המשא ומתן לקראת העסקה. 

"אנחנו רואים את כל התיאורים, ורובם נכונים לגבי הפגיעות שסופג חמאס, אבל ארגון כזה בסופו של דבר נותן תשובה שהיא מאוד שלילית ולא מראה שיש איזושהי רמה של גמישות. מה שלי גורם לחוש שהם לא לחוצים כמו שאנחנו מתארים את הלחץ המטורף הזה", אמר ד"ר מילשטיין והסביר: "הם רואים גם דילול של כוחות צה"ל בעזה וגם תחילת חזרה שלהם לצפון הרצועה, יכול להיות שהמציאות לא מאוד רעה".

עוד הדגיש מילשטיין כי "היום אנחנו מדברים על חזרה של משלחות של שני הצדדים לקהיר, לשיח ביניהם על התשובה השלילית. יכול להיות שכן תצא משלחת ישראלית במהלך היום, זה לפחות מה שאני הבנתי, כמובן לא לשיחות ישירות אלא כמו שהיה בצוק איתן - כלומר מצב שבו במטה אחד נמצאות שתי המשלחות, ויש נושא ונותן שמחליף מסרים בין הצדדים".

"אנחנו צריכים להעמיד מול המראה ולהגדיר אותו בצורה מאוד נוקבת - יש תהום פעורה בין עמדות היסוד של שני הצדדים, ועכשיו צריך לעשות להטוטים כדי לגשר", טען. "חמאס, בנוסח שהעביר שלשום אי אפשר לטעות, מדובר בקביעה שהיעד המרכזי של ההסדר הוא סיום המלחמה בצורה סופית ומוחלטת. מול זה שמענו אתמול את תגובת ראש הממשלה. זה לא משהו שאפשר להגיד 'אוקי, נראה שאפשר למצוא נקודת אמצע'. אני חושב ששני הצדדים יצטרכו לעשות שני דברים אם הם באמת רוצים עסקה - להסיר את הסעיף הזה מההסכם, שיישאר סוג של סוף פתוח בהסכם".

בתגובה לאמירותיו תהה אודי סגל מדוע ישראל לא מוכנה לחתום על סעיף הפסקת הלחימה שילווה בתנאי כי חמאס לא יפר את התנאים הבסיסיים, בהם איום על ישראל, התחמשות או ירי. "חמאס יפר בכל מקרה", הכריז המגיש, וד"ר מילשטיין סיכם: "קודם כול אני לפחות עוד לא ראיתי על השולחן שדנים בנוסח כמו שהגדרת. זה נוסח שיכול לחלץ את הדיונים מהתקיעות שלהם עכשיו. אני חושב שבכלל פוליטית יש בעיה להגיד דבר כזה. כשאתה מדבר על הניצחון הסופי והמוחלט, סוג כזה של נוסח לא עולה בקנה אחד איתו. לחמאס אין בעיה עקרונית לקבל סוג כזה של ניסוח ולהגיד 'אני אשמור על ההסכם'".

עריכה: שני רומנו

08/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris