ינון מגל ובן כספית

"יצאנו מחוזקים, התרשמנו שאין נסיגה מההחלטות"

יהושע שני, אביו של סרן אורי מרדכי שני ז"ל, על פגישתו עם רה"מ • הבהיר: "כל אדם מבין שאם המערכה לא תסתיים בניצחון מהדהד, נהיה בצרה גדולה"


נציגי פורום הגבורה נועדו במהלך השבוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בנוגע למטרות המלחמה כפי שהוגדרו לפני ארבעה חודשים. יהושע שני, אביו של סרן אורי מרדכי שני ז"ל, מפקד מחלקה בגדוד 51 בחטיבת גולני שנפל בקרב מול מחבלים בקיבוץ כיסופים, סיפר על רשמיו מהפגישה.

תחילה שיתף שני על בנו סרן אורי מרדכי ז"ל, שנפל במתקפת הטרור האכזרית שביצע חמאס בשבעה באוקטובר. "הבן נפל בכיסופים, לאחר יום לחימה של 9 שעות. המלחמה תפסה אותו ואת החיילים שלו וקו דיווח 118 על הגדר. הפרצה שהייתה באזור כיסופים, הם הראשונים שעמדו מולה ולחמו בגבורה. חיסלו עשרות רבות של מחבלים והצליחו להגיע בסביבות 16:00 חזרה לבסיס כיסופים בלי פגע. הם התמודדו בסביבות תא שטח של 3 ק"מ מוקפים במחבלי נוח'בה. התמודדו בגבורה, הגיעו לבסיס, התחמשו מחדש ובסביבות רבע לחמש עמדו לצאת, ונפל פצמ"ר והרג את אורי הי"ד ואת ראם מאיר בטיטו הי"ד".

מייד לאחר מכן התייחס לפגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יצאנו מחוזקים מהפגישה. התרשמנו שאותן החלטות שהתקבלו בתחילת המלחמה בקבינט המלחמה, אותן המטרות שהוצבו - מיטוט החמאס, השבת החטופים ושליטה ביטחונית ברצועה - התרשמנו שאין מצמוץ ונסיגה מההחלטות האלה למרות כל הלחצים. גם שאלתי את ראש הממשלה אם העמדה שהוא מביע היא שלו או של כל קבינט המלחמה, והוא אמר בצורה חד משמעית שזו עמדה שכל קבינט המלחמה שותף לה. הוא גם הדגיש שאנחנו נראה בימים הקרובים את המשך התפתחות הלחימה גם באזורים שעד היום פחות נלחמו, אזור רפיח. יצאנו בהרגשה שאכן זה מה שקורה".

"הרגשתם מראש הממשלה שהוא נמצא חזק בצד של ניצחון מוחלט?", התעניין מגל, ושני השיב: "בהחלט, גם ראש הממשלה אבל לא רק הוא, גם שאר קבינט המלחמה. אנחנו גם כמו כולם קראנו את ה'וול סטריט ג'ורנל' לפני יומיים, קיבלנו רוח גבית למגמה הזו, גם יש לנו חברים שנמצאים בשטח ולוחמים. זה שבתל אביב ובירושלים נראה שהחיים חזרו למסלולם והמלחמה פחות מורגשת שם, זה לא אומר שהיא לא מתקיימת גם כשאנחנו משוחחים כרגע וגם בעצימות משמעותית היכן שהיא צריכה להתקיים".

עוד הדגיש כי "כשאנחנו מחברים את כל חלקי הפאזל האלו אנחנו מעודדים, אבל ברור לנו שזה דבר שיכול להשתנות, ולכן פורום הגבורה, שאני ממייסדיו, יחד עם ארגונים נוספים נהיה היום בעצרת גדולה בירושלים שקוראת לא לעצור - לחזק את הקבינט בנקודה הזו לא לעצור בשום אופן. גם ראש הממשלה וגם כל אזרח ישראלי מבין שעומדים על הטריבונה גם חיזבאללה וגם איראן, וכל אויבינו מסביב. עומדים לראות כיצד תסתיים המערכה הזו, וכל אדם מבין, כל אזרח, שאם המערכה לא תסתיים בניצחון מוחץ ומהדהד, נהיה בבעיה גדולה פה. ליבנו עם החטופים, ואנחנו מאמינים שכל הדחיפה הזו לניצחון צבאי מוחץ משרתת את הבאת החטופים בשלום".

"אנחנו עם הפנים קדימה ועם תחושה שאנחנו בכיוון הנכון"

בנוסף הביע שני את דעתו על הקריאות לקבל את דרישות ארגון הטרור ולהפסיק את המלחמה כחלק מהעסקה לשחרור החטופים משבי חמאס. "אנחנו מודעים שיש רוח כזו, ואנחנו גם לא שופטים. אנחנו לא במקום לשפוט את המשפחות. ההתמודדות הזו בלתי אפשרית, וכל מה שהם יעשו או יאמרו אני לא שופט אותם. אבל ההנהגה המדינית והצבאית צריכה לראות את המבט הכולל והפחות רגשי ולעשות מה שאכן נכון לעשות, גם מה שנכון להביא את החטופים".

"לפני שלושה ימים קיבלתי שיחת טלפון מעוזר הרמטכ"ל בתשובה למכתב ששלחנו לפני חודש וחצי, בנוגע להקמת ועדת בדיקה חיצונית שהייתה על הפרק והבנו שירדה", שיתף. "בשיחה הזו הבנתי דברים מאוד חד משמעיים לגבי תוכניות המשך הלחימה, ותוכניות שמשמעותן חיסול מוחלט של החמאס גם בהיבט הצבאי, גם בהיבט האזרחי. אנחנו עם הפנים קדימה ועם תחושה שאנחנו בכיוון הנכון. שמעתי דברים לגבי איך הצבא נערך להמשך הלחימה".

לאור דבריו תהו צמד המגישים אם להבנתו המערכת מוכוונת לניצחון, ושני הבהיר: "אכן, אבל כפי שאמרתי - הדברים האלו עלולים להשתנות, אתם מודעים למערכת הלחצים הבין־לאומיים שלא פוסקים לרגע. זו הסיבה שנצא היום, זה לא קשור לימין או שמאל, כל אזרח חשוב שיגיע לעצרת היום בירושלים כדי לתת את אותה רוח גבית שהממשלה חשוב שתקבל מהעם - ניצחון מוחלט וחד משמעי על האויב הרע והמר הזה".

עריכה: שני רומנו

08/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris